• Magazyn
  • Po ślubie
  • Portret Pary Młodej 2018 okiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych

Portret Pary Młodej 2018 okiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych

Nieco starsi, samodzielni finansowo, często z bagażem doświadczeń i mieszkający za granicą – tak przedstawia się obraz Młodej Pary 2018 na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych. Portret Pary 2018 pokazuje zmieniające się trendy w branży, ale również zmiany, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie. To lustro, które wiele mówi nie tylko o samej organizacji dnia ślubu, ale pokazuje również styl życia, jaki prowadzą dzisiejsi Narzeczeni.

Portret Pary Młodej 2018 okiem Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych
  • Eventos
  • Trendy
  • 2018
  • 2019

Każde wesele jest inne, jak różne są Pary Młode. Istnieje jednak szereg elementów, które sprawiają, że możliwe jest stworzenie sieci łączącej Pary Młode minionego sezonu. To daje nam obraz Pary Młodej 2018. Taki portret stworzyło na podstawie danych o Narzeczonych, które w minionym sezonie zaufało agencjom zrzeszonym w PSKŚ.

Publikacja

To, co wysuwa się na pierwszy plan to rosnący wiek Par Młodych. Narzeczeni coraz dłużej żyją w związkach partnerskich, a tym samym coraz świadomiej decydują się na złożenie przysięgi małżeńskiej. Ta świadomość jest jednak tylko jednym z argumentów.

zapiszAnioły Przyjęć
Anioły Przyjęć

Powodów może być kilka. Jednym z nich na pewno będzie fakt, że aktualnie coraz więcej Młodych Par samodzielnie finansuje ślub i wesele. Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki dziś żyjemy – dużo pracujemy i mamy wiele pasji. W pierwszej kolejności ważniejsza staje się samodzielność finansowa, zakup wspólnego mieszkania, realizowanie pasji oraz ustabilizowanie życia zawodowego i…  sprawdzenie, czy rzeczywiście będzie nam razem dobrze „na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie” – tłumaczy Karolina Ostachowicz, wedding plannerka i członkini Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.

Pewna część ślubów i wesel, które organizujemy, to drugi lub nawet trzeci „wielki dzień”. Wiele par poznaje tą właściwą osobę i najprawdopodobniej również staje się tą właściwą osobą dopiero po doświadczeniach z pierwszego małżeństwa. Jak wiemy liczba rozwodów  rośnie i dlatego część ślubów to śluby z Panem Młodym rozwodnikiem, który z reguły ma co najmniej 35-40 lat.

zapiszWedding Alchemy by Valentina
Wedding Alchemy by Valentina

I choć podnosi się również wiek Panny Młodej (28-34 lata), nie zmienny jest fakt, że najczęściej kobieta młodsza jest od swojego wybranka lub w podobnym wieku. W przeciwieństwie do Panów Młodych, panie przed ołtarzem stają najczęściej pierwszy raz i takie pary stanowiły aż 98% ankietowanych. Oczywiście, jeśli pojawia się „mężczyzna po przejściach” często ma on już swoje dzieci i to kolejny trend, który widoczny jest w ankiecie PSKŚ. Najczęściej jednak Pary Młode nie mają dzieci (80% ankietowanych małżeństw) lub mają wspólne potomstwo (16% ankietowanych par).

zapiszGLAMOUR EVENT | fot.: Freshfeel
GLAMOUR EVENT | fot.: Freshfeel

I choć wydawać by się mogło, że najczęściej wedding plannerzy zajmują się przyjęciami międzynarodowymi, struktura Par Młodych PSKŚ pokazuje, że ciągle najwięcej ślubów (55%) to śluby osób z polskim obywatelstwem. Spadła liczba małżeństw, gdzie Panna Młoda jest Polką, a Pan Młody obcokrajowcem. Różnica widoczna jest nawet w skali roku, bo w 2017 roku było to 35%, a w 2018 już tylko 27%. Co ciekawe odwrotna tendencja jest w przypadku Panów, którzy w zderzeniu sezonu 2017 i 2018 chętniej na swoje żony wybierają panie z zagranicy. Z ankiety PSKŚ wynika, że 9% ślubów stanowiły śluby Polaków z kobietami obcego pochodzenia.

Tu też warto zastanowić się, jak te zmiany przekładają się na samą organizację dnia ślubu. Zdecydowana większość par, bo aż 50% mieszka za granicą. Z pewnością jest to jeden z głównych powodów do angażu wedding plannera. –  Dzisiejsze Pary Młode wiedzą, czego chcą, z reguły mają jasno sprecyzowane oczekiwania i potrzebują pomocy w ich realizacji. Z uwagi na aktywne życie zawodowe, częste podróże nie rzadko związane z pracą lub mieszkaniem za granicą, poszukują wedding plannerów, którzy poprowadzą proces organizacji w taki sposób aby żaden aspekt nie został pominięty – wyjaśnia Karolina Ostachowicz.

zapiszJust Love
Just Love

Co więcej aby każdemu aspektowi nadawać znaczenia, traktując jako okazję do wyróżnienia się, spersonalizowania uroczystości i wszystko przy zachowaniu dobrego stylu. Mnogość ofert na stale rozwijającym się rynku ślubnym nie ułatwia decyzji Młodym Parom. Doświadczony wedding planner jest gwarancją podjęcia optymalnych decyzji i wyborów – dodaje.

To, co daje Parom Młodym wedding planner to zdecydowana możliwość do zmniejszenia obrotów przy organizacji dnia ślubu i możliwość kontynuowania aktywnego stylu życia bez jakichkolwiek wyrzeczeń, opowiada autorka wyników ankiety. – Dla dzisiejszych Młodych Par, duże znaczenie ma komfort, tak w czasie organizacji, ale szczególnie w dniu ślubu. Na komfort składa się możliwość poświęcenia czasu wyłącznie temu, co istotne w dniu ślubu, tj. przeżyciu z uwagą całego dnia ślubu, pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a w razie nieplanowanego zdarzenia, jest koordynator, który zadba o wszystko. Poczucie komfortu daje również niezwykła, zachwycająca oprawa stylistyczna uroczystości oraz zoptymalizowany przebieg uroczystości.

zapiszMoje Śluby
Moje Śluby

I tu przechodzimy do kluczowych kwestii organizacyjnych ślubu Pary Młodej 2018. Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że sezon ślubny w Polsce jest raczej niezmienny i trwa od maja do września, z czego czerwiec i wrzesień są najpopularniejszymi miesiącami. Najciekawszym dniem tygodnia ciągle Młodym Parom wydaje się być tradycyjnie sobota (ponad 80%), choć coraz chętniej otwierają się również na inne dni tygodnia zahaczające o weekend. Jaki jest ich budżet? Zdecydowana większość badanych związków na swój wielki dzień przeznaczyła między 60, a 100 tysięcy złotych. W 2018r. wzrosła liczba wesel o budżetach między 100 a 150 tysięcy złotych. Wzrost nastąpił również w przypadku wesel o budżetach 150 – 200 tyś. zł oraz powyżej 250 tysięcy złotych.

zapiszDariusz Zwadowski
Dariusz Zwadowski

W 2018r. 33% ślubów stanowiły śluby plenerowe.  Co oznacza, że odnotowaliśmy ponad 100% wzrostu w stosunku do wyników ankiety z 2013, kiedy to śluby plenerowe stanowiły zaledwie 15%.  Odnotowany wzrost jest zasługą starań Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, które aktywnie prowadziło działania zmierzające ku stosownym zmianom ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, regulującej zasady udzielania ślubów cywilnych w plenerze.

zapiszLaVinci
LaVinci

Odchodzi się również od wielkich hucznych wesel do 250 osób, bo te stanowią niecałe 3% przyjęć organizowanych przez członków PSKŚ. Nieco więcej Narzeczonych zdecydowało się na wesela między 151, a 200 osób (13,5%). Wesela dla 101 – 150 gości to 25% ankietowanych uroczystości. Najwięcej przyjęć w 2018 roku zostało przygotowanych dla 61 – 100 gości i te stanowiły aż 44% wszystkich wydarzeń. To, co jest jednak niezmienne, to fakt, że ciągle wesele kojarzy nam się z całonocną zabawą i tak właśnie bawiło się aż 95% Par Młodych i ich gości. 44% wesel trwała tylko jeden dzień i podobnie, bo 45% stanowiły dwudniowe przyjęcia. Zaskoczeniem może być fakt, że aż 10% Par Młodych pod opieką PSKŚ zdecydowało się na trzydniową zabawę.

zapiszŚlubna Pracownia
Ślubna Pracownia

Niepewna pogoda w Polsce kieruje Pary Młode do wnętrz obiektów i takie wesela stanowią blisko 85%. Pod namiotem bawiło się 13,5% par, a niecałe 2% podjęło ryzyko meteorologiczne wesela pod gołym niebem. Możliwe, że niektórych zaskoczy także fakt, że większość z tych przyjęć odbyła się w eleganckim dworku, pałacu i zamku, choć ciągłą przewagę mają hotele z czterema i pięcioma gwiazdkami. Chętnie Pary Młode wynajmują na wyłączność restauracje, ale, co ciekawe i nie pojawiające się w poprzednich latach, podejmują wyzwanie organizacji wesela w miejscach spoza branży ślubnej, jak muzea czy obiekty postindustrialne.

zapiszPERFECT DAY
PERFECT DAY
zapiszCzyni Cuda
Czyni Cuda

Ubiegłoroczne przyjęcia pokazały również, że wybór koloru przewodniego wesela jest dziś wręcz nieodzownym elementem organizacji każdego przyjęcia, bo na swoją barwę zdecydowało się aż 90% Par Młodych. – W modzie ślubnej zawsze będzie królowała elegancja. Dzień ślubu jest tym jedynym, długo wymarzonym i każdy pragnie zachować wspomnienia, które za kilka, kilkanaście lat nadal będą zachwycały – mówi wedding plannerka Karolina Ostachowicz.

Nawet jeśli organizujemy ślub i wesele w mniej zobowiązującym stylu, jakim jest styl rustykalny, to nadal powinno to być wesele z klasą. Trend na uroczystości właśnie w stylu rustykalnym, który królował przez kilka ostatnich lat, był ciekawą alternatywą dla tradycyjnej uroczystości, powoli traci zainteresowanie. W sezonie 2018 najpopularniejszy styl wśród Par Młodych to klasyczny i romantyczny. Aby uzyskać najpiękniejszy i niepowtarzalny efekt, pracując nad stylizacją, zgrabnie mieszamy różne gatunki stylów. Najpopularniejszym stylem, w połączeniu z którym tworzymy wyjątkowe stylizacje, jest styl glamour. O ile w czystej postaci znajduje niewielkie grono zwolenników, to jako „kropka nad i” wielu stylów, jest niemalże niezastąpiony – kontynuuje ekspertka.

zapiszWytwórnia ślubów
Wytwórnia ślubów

Jaki kolor wybierały Pary Młode 2018? Według PSKŚ złoto było dominantom minionego sezonu. Towarzyszyły mu biel, zieleń i odcienie szarości. Równie chętnie sięgano po pudrowe róże i beże, ale pojawiło się też grono odważnych par, które zdecydowały się na wprowadzenie do dekoracji bordo, a nawet czerni. Niezmiennie głównym elementem dekoracyjnym są kwiaty, ale pojawiają się również inne detale tworzące klimat i charakter całej aranżacji.

Pary Młode coraz chętniej idą również o krok dalej, decydując się na motyw przewodni i wesela tematyczne. To zdecydowanie większe wyzwanie, ale też obłędny efekt, co możemy obserwować na profilach social media agencji weddingowych. – Bardzo cieszy mnie to, że tak duża i stale rosnąca ilość uroczystości ma motyw albo przynajmniej kolor przewodni. Około 10 lat temu, kiedy polski rynek ślubny nie był tak rozwinięty jak teraz, przyjęcia weselne (choć już mocno odbiegające od tradycyjnych polskich wesel)  nadal nie były tak stylowe jak teraz. Agencje ślubne oraz portale branżowe prześcigają się w prezentowaniu najpiękniejszych polskich wesel – komentuje Karolina Ostachowicz.

zapiszSPINKI
SPINKI

Na każdym weselu, zwłaszcza tym organizowanym przez PSKŚ, muszą pojawić się atrakcje. Jedną z nich, a nieustannie wiodącą są atrakcje gastronomiczne. Jak wiadomo, gastronomia jest jedynie przykładem weselnych atrakcji, dlatego nie sposób pominąć innych rozrywek, które wpisano w scenariusze wesel 2018. Trend utrzymujący się przez kilka sezonów to z pewnością fotobox i slow motion. Dużą popularnością cieszyli się także animatorzy dziecięcy. Do łask wracają występy artystyczne, a spada zainteresowanie wypuszczanie lampionów i balonów. 15% badanych Par Młodych zrezygnowało z jakiejkolwiek atrakcji weselnej.

zapiszWinsa
Winsa

Czy to oznacza, że odchodzimy od tradycji? NIE! Jest ona podana w nieco innej formie, bo jak mówi Karolina Ostachowicz, tradycja powraca do nas falowo. – Wiele tradycji zanika, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Co ciekawe powracają te, które dawno temu były kultywowane w Polsce, ale dopiero kiedy przyszły jako trend z zachodu, zainteresowały Młode Pary. Mam tu na myśli, np. prowadzenie Panny Młodej  do ślubu przez ojca czy liczny orszak ślubny.

Co ciekawe ślubno – weselne tradycje polskie, cieszą się większym powodzeniem u par międzynarodowych (gdzie przynajmniej jedna strona jest z Polski) lub zagranicznych. Tutaj szczególnie Niemcy lubią polskie tradycje. Polskie wesele jest dla zagranicznych i międzynarodowych par synonimem dobrej zabawy z mnóstwem jedzenia i alkoholu oraz tańcami do ranaopowiada ekspertka.Poza takimi obyczajami jak tłuczenie talerzy w przeddzień ślubu, częstowanie sąsiadów kołaczem czy przenoszenie Panny Młodej przez próg, chętnie decydują się na wesela 2-dniowe z poprawinami. Przy czym forma poprawin również ulega zmianom. Aktualnie jest to najczęściej wspólne śniadanie lub brunch, a coraz rzadziej drugi dzień z suto zastawionymi stołami i zabawą do białego rana – dodaje wedding plannerka.

zapiszŻak Wedding by WhiteSmoke Studio
Żak Wedding by WhiteSmoke Studio

Tu nie bez znaczenia jest również region, z którego Młoda Para pochodzi lub w którym jedynie organizuje wesele, wyjaśnia Karolina Ostachowicz. – Tradycje weselne częściej obserwuję przy organizacji wesel w górach aniżeli w miastach. Specyfika góralskich wesel jest nadal atrakcją dla wielu par, szczególnie dla par międzynarodowych. Polskie Pary Młode chętniej organizują eleganckie uroczystości w eleganckim albo przynajmniej klasyczno-romantycznym stylu, odchodząc od tradycyjnego polskiego wesela.

Tradycje są nieodłącznym elementem każdego przyjęcia weselnego. Wiele Par Młodych dba o ślubne wróżby z dużą starannością, choć dziś są jedynie miłym przecinkiem w ogromnej machinie jaką jest organizacja dnia ślubu. Branża weddingowa nieustannie się rozwija, co roku zaskakując nas nowymi, niestandardowymi rozwiązaniami i podwykonawcami najwyższej klasy. Co na to wpływa? Przede wszystkim rosnąca świadomość Par Młodych, ale również opieka wedding plannerów, którzy dbają o nawet najmniejszy element przygotowań dnia ślubu, z każdym sezonem podnosząc sobie i innym zawodową poprzeczkę.

zapiszKraina Ślubów
Kraina Ślubów

Kochamy stylowe przyjęcia i tym samym stylizacja i personalizacja są dla nas jednym z ważniejszych aspektów całej uroczystości.  Nasze realizacje są inspiracją dla wielu par, zarówno tych, którym pomagamy w organizacji, ale również i tych, które samodzielnie podejmują się przygotowań do ślubu – podsumowuje Karolina Ostachowicz, wedding plannerka i członkini Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.

2018 rok pokazał nam, że zamiłowanie do klasyki i elegancji ciągle jest w modzie. Warto jednak podkreślić, że prezentowane wyniki dotyczą Par Młodych, które zdecydowały się na współpracę z agencjami zrzeszonymi w Polskim Stowarzyszeniu Konsultantów Ślubnych. Nie można więc jasno powiedzieć, że przedstawiony przez nas portret dotyczy wszystkich Par Młodych w Polsce. Jest jednak szkicem, który może stanowić pomoc w odnalezieniu się w trendach ślubnych również w sezonie 2019, a także być impulsem do tworzenia szykownych przyjęć inspirowanych ręką profesjonalnych wedding plannerów.

Inne inspirujące artykuły znajdziecie tu:

Jak zorganizować ślub ekologiczny? Poradnik w 5. krokach

Nocleg dla gości weselnych – podstawowe zasady organizacji. Zadbaj o gości razem z nami!

Luxury wedding, czyli ekskluzywne przyjęcie weselne na najwyższym poziomie

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Agencja Spinki Konsultanci ślubni
Glamour Event Konsultanci ślubni
La Vinci Wedding Planner Konsultanci ślubni
Perfect Day Wedding Planners Konsultanci ślubni
Raz w Życiu Konsultanci ślubni
Anioły Przyjęć Konsultanci ślubni
Wedding Alchemy® by Valentina Konsultanci ślubni
Kraina Ślubów Wedding Planners Konsultanci ślubni
Czyni Cuda Konsultanci ślubni
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!