Jak zadbać o gości na weselu? Poradnik dla Narzeczonych!

Ślub- poza całym swym pięknem- to także niebywale trudne przedsięwzięcie logistyczne. Bardzo ważnym elementem tej operacji są goście weselni, wobec których pełnimy rolę gospodarza, co nakłada na nas obowiązek zadbania o ich wygodę. Zobaczmy po kolei, w jaki sposób możemy zatroszczyć się o naszych gości.

Dragon Images
Dragon Images

Zaproszenia ślubne

Warto dołączyć do nich mapkę z dojazdem, nawet gdy wysyłamy zaproszenie do osób z danego miasta, a ceremonia ślubu odbywa się w powszechnie znanym miejscu. Nie zakładajmy, że każdy wszystko wie albo, że każdy może wszystko sam sprawdzić w Internecie. Dobrym pomysłem będzie także poproszenie o potwierdzenie przybycia (RSVP) – dzięki temu mamy pewność, że wszystkie zaproszenia dotarły oraz wiemy, ilu osób możemy się spodziewać. Jeśli zapewniamy gościom dojazd autokarem na miejsce przyjęcia weselnego – pamiętajmy o poinformowaniu ich o takiej możliwości.

Decoris Wedding Collection
Decoris Wedding Collection
Decoris Wedding Collection
Decoris Wedding Collection

Autokar

Kiedy zamawiamy autokar, mający dowieźć naszych gości na przyjecie weselne, pamiętajmy o kilku rzeczach:

  • nawet jeśli otrzymujemy zapewnienie, że kierowca zna (lub pozna) drogę – dostarczmy mapkę dojazdu,
  • zamówmy autokar na wcześniejszą godzinę, niż wychodzi nam z wyliczeń (mniej więcej wiemy, o której zakończy się ceremonia, wiemy także, ilu gości zaprosiliśmy i na tej podstawie wyliczamy porę, o której prawdopodobnie zakończą się życzenia),
  • na wszelki wypadek postarajmy się, żeby w autokarze z gośćmi znalazł się ktoś, kto w dniu naszego ślubu należy do naszych pomocników  i z którym w razie potrzeby mamy “gorącą linię” – świadek, ktoś z rodziny lub z najbliższych przyjaciół,
  • zapewnijmy gościom łatwy dostęp do informacji, w jakich godzinach odbędą się kursy powrotne.
DreamEye Studio
DreamEye Studio
Ogórkowe Lowe
Ogórkowe Lowe

Składanie życzeń

Czasem, gdy jest zaproszonych wiele osób, warto przenieść przyjmowanie życzeń (albo przynajmniej ich części) na czas przyjęcia weselnego. Nie dopuszczajmy do sytuacji, gdy życzenia pod kościołem czy USC trwają godzinę lub dłużej, ponieważ wtedy narażamy naszych gości na zbyt długie oczekiwanie i niepotrzebne zmęczenie.

Bogdan Sonjachnyj
Bogdan Sonjachnyj

Nocleg

Jeśli gościom przyjezdnym zapewniamy nocleg, pamiętajmy o przygotowaniu dla nich dodatkowych mapek z dojazdem i wszelkimi informacjami (np. z numerem telefonu do hotelu).

Plan stołów wraz z rozmieszczeniem gości

Pamiętajmy, żeby był:

  • czytelny – nie może być tak ozdobny, żeby stał się niepraktyczny,
  • umieszczony w łatwo dostępnym miejscu – nie powinno to być wąskie przejście,
  • dobrze oświetlony – żeby goście nie musieli wytężać wzroku, ani doświetlać planu np. telefonami komórkowymi,
  • umieszczony na wysokości wzroku – żeby goście nie musieli się schylać.
Ruslan Shramko
Ruslan Shramko
KG Design Poligrafia Ślubna
KG Design Poligrafia Ślubna

Oznaczenia stołów

Zazwyczaj są to numery, ale coraz częściej pojawiają się nazwy, czasem nawiązujące do przewodniego tematu ślubu i wesela. Podobnie jak plan stołów, ich oznaczenia także powinny być czytelne (wykluczamy wiec piękne zawijasy, które trudno odczytać) oraz umieszczone w dobrze widocznym miejscu (nie mogą być schowane za kwiatami, świecami, ozdobami czy dzbankami). Mogą być dwustronne, żeby gość szukający miejsca nie musiał obchodzić stołu w celu sprawdzenia numeru lub nazwy. Dbamy też o to, by winietki ślubne z nazwiskami gości również były widoczne bez przestawiania czegokolwiek na stołach.

Andrey Nastasenko
Andrey Nastasenko

Grafik czyli “rozkład jazdy”

Czasem planujemy różne atrakcje: pokazy barmańskie, pokazy taneczne, występy iluzjonistów, występy cygańskie, puszczanie lampionów, konkursy, itd. Postarajmy się powiadomić o tym gości na początku przyjęcia weselnego. Możemy ogłosić to przez mikrofon, ustawić tablicę z informacjami lub dołączyć krótką informację do menu, które czeka przy każdym nakryciu. Aby urozmaicić zaproszonym wesele polecamy pokaz tańca, ale zanim atrakcje nie możemy zapomnieć o kursie pierwszego tańca dla Pary Młodej. My ze swojej strony chcemy polecić wspaniałą szkołę tańca RISING STARS.

RISING STARS
RISING STARS
RISING STARS
RISING STARS

Specjalne menu na weselu

Ponieważ wśród naszych gości mogą trafić się wegetarianie lub weganie, podczas ustalania menu zadbajmy o to, żeby i oni mieli możliwość zjeść co najmniej jedno ciepłe danie (pamiętajmy przy tym, aby zapytać, czy nasi goście tolerują ryby) oraz mieli do wyboru wystarczającą ilość sałatek, przystawek, itd. Podobna zasada dotyczy alergików na produkty żywnościowe. Szczególnie piękne modele ofertuje firma KG Design Poligrafia Ślubna.

Menu na stole może być na talerzach lub subtelnie dodane w centralnej cześci stołu. Możemy zobaczyć na zdjęciu KAMA Weddings, że wygląda to subtelnie i bardzo wyjątkowo.

KG Design Poligrafia Ślubna
KG Design Poligrafia Ślubna
KAMA Weddings
KAMA Weddings

Obchodzenie stołów

Podczas wesela staramy się podejść do każdego stołu i z każdym z gości zamienić kilka słów. Jest mile widziane, gdy rodzice (a czasami także świadkowie) też podchodzą kolejno do stołów i upewniają się, czy goście mają wszystko, czego im potrzeba.

Podziękowania dla gości

Analogicznie do rozesłania zaproszeń możemy rozesłać podziękowania. Zamawiamy podziękowania w takim samym stylu jak zaproszenia lub wysyłamy wybrane zdjęcie ze ślubu.

oliveromg
oliveromg

Ciekawą formą podziękowań dla gości pokaz sztuki wizualnej Animacji Piaskowej  w wykonaniu Galitsyna Art Group. Zobacz video i wejdź w świat magii sztuki:

Oczywiście obie te opcje można połączyć. Takie podziękowanie jest kolejnym miłym gestem wykonanym w stronę naszych gości. Zobacz także pomysły na podziękowania dla rodziców oraz drobne upominki jako podziękowania dla gości na weselu.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!
Ślub humanistyczny: czym jest, na czym polega i jak wygląda ceremonia humanistyczna w Polsce? Sprawdź!
Ta energia, to coś, co nie sposób jest opisać. Te Panny Młode mają w sobie to coś. Każda Panna Młoda ma w sobie to coś, co nie sposób jest opisać słowami. Mają w sobie piękno, subtelność i niezwykły blask. To coś, czego nie sposób jest się nauczyć. To się ma, lub tego się nie ma. I kiedy patrzymy na zdjęcia z tej jakże duchowej ceremonii, to widzimy właśnie taki blask- przepełniony subtelnością i delikatnością.
Polish and cookies
Najlepsze prezenty dla gości weselnych
Bardzo miłą formą podziękowania dla gości weselnych, jest wręczenie im drobnego podarunku. Nie musi to być kosztowny prezent ważne, aby pochodził prosto z serca.
Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!
Jak wziąć ślub i nie zwariować? 5 kroków bezstresowych przygotowań ślubnych!
Jeden z najromantyczniejszych dni w życiu nie powinien jednak kojarzyć się z wielomiesięcznymi i stresującymi przygotowaniami. Jaki jest sekret wesela, które na zawsze pozostanie w pamięci i będzie budzić jedynie miłe wspomnienia?

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji