Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!

Podczas ślubów i wesel coraz bardziej popularne są przemówienia weselne. Dostajemy je w wykonaniu Świadków, Gości weselnych lub Pary Młodej. Dużą rolę odgrywa tradycja. W niektórych krajach jest to bardzo popularny zwyczaj (pamiętacie jakiś film amerykański, gdzie podczas wesela świadek Pana Młodego nie wygłosił przemówienia?), w innych zupełnie nieznany. W polskiej tradycji (zgodnie z savoir-vivre) wznoszenie toastu za Młodą Parę jest mile widziane.

Dla jednych łatwiejsze, dla innych wywołujące stres. Podczas wesela spotykamy się z nimi w wykonaniu świadków, Państwa Młodych lub gości weselnych. Dużą rolę odgrywa tradycja. W niektórych krajach jest to bardzo popularny zwyczaj (pamiętacie jakiś film amerykański, gdzie podczas wesela świadek Pana Młodego nie wygłosił przemówienia?), w innych zupełnie nieznany. W polskiej tradycji (zgodnie z savoir-vivre) wznoszenie toastu za Młodą Parę jest mile widziane. Jakie zatem powinno być dobre przemówienie?

Tradycja kładzie nacisk na kolejność osób, które powinny wygłaszać przemówienia. Jako pierwszy, głos powinien zabrać ojciec Panny Młodej, w celu podziękowania gościom za przybycie oraz powitania w rodzinie nowego członka. Następnie, rolę mówcy przejmuje Pan Młody, który wznosi toast za swoją małżonkę. Jako ostatni, przemowy dokonują świadkowie oraz zgromadzeni na weselu goście.

Nowakowscy
Nowakowscy

Po pierwsze, weselny toast wznosimy na stojąco, co nie dotyczy pozostałych gości weselnych ani Młodej Pary i niezależnie od tego, czy tekst przemówienia był wcześniej przygotowany, czy nie- należy mówić składnie, wyraźnie i zachować poprawność językową. Zobacz także weselny poradnik savoir- vivre!

Z przemówieniem należy poczekać, aż wszyscy goście odetchną po emocjonującej ceremonii i zjedzą pierwszy posiłek. Pierwszy kieliszek nie zaszkodzi także mówcy, lecz nigdy nie podejmuj się mowy weselnej, gdy nie jesteś trzeźwy!

O ile przemówienia rodziców czy Państwa Młodych ma ściśle określoną formę, o tyle przemówienia innych gości składają się zazwyczaj z życzeń i anegdot. Najlepiej, gdy przemowa wzrusza i bawi nie tylko Młodą Parę, ale wszystkich zgromadzonych na sali gości. Wspominając historię z życia Pana lub Panny Młodej należy pamiętać, aby nikogo nie urazić, ani nie przywołać nieprzyjemnych wspomnień. Jeśli jesteś druhną, to koniecznie przeczytaj artykuł o właśnie tej roli na weselu.

Dream Eye Studio
Dream Eye Studio

Ojciec Panny Młodej powinien:

 • podziękować gościom za przybycie;
 • powitać Pana Młodego i jego bliskich w swojej rodzinie;
 • w zabawny sposób przekazać Młodej Parze informacje dotyczące życia małżeńskiego;
 • wznieść toast za Młodą Parę;
Dwatak
Dwatak

Pan Młody powinien:

 • podziękować żonie i jej rodzicom za przyjęcie do rodziny;
 • podziękować rodzinie i gościom za wsparcie;
 • opowiedzieć krótką anegdotę, jak rozpoczęła się jego znajomość z obecną żoną,
 • podziękować świadkom za pomoc w przygotowaniach;
 • wznieść toast za swoją żonę;
Jakub Dziedzic
Jakub Dziedzic

Świadek powinien:

 • podziękować Panu Młodemu za wybór go na swojego drużbę;
 • powiedzieć kilka żartów na temat Pana Młodego, zgodnych z wyczuciem smaku i gustu zgromadzonego audytorium;
 • wznieść toast za szczęśliwą Parę.

Istotne jest, aby fotograf, który zba o oprawę fotograficzną był “niewidoczny”. Tak pisze o sobie  Jarosław Stróżyk Fotografia:” Pozwala mi ona uczestniczyć w jednym z najważniejszych dni Waszego życia, stając się jego częścią. To niezwykłe wyróżnienie móc przeżywać z Wami te chwile pełne emocji, radości i wzruszeń. Ale to też wielka odpowiedzialność. Dlatego podczas reportażu staram się być “niewidocznym” i możliwie dyskretnym, abyście mogli skupić się tylko i wyłącznie na sobie i na Waszych najbliższych. Dzięki temu potrafię uchwycić w kadrze Wasze prawdziwe uczucia, gesty i ulotne chwile, które tworzą wspaniałą historię tego wyjątkowego dnia.”

Jednak, jak wszystko w dzisiejszym świecie- coraz częściej zrywa się z przyjętą konwencją. Dziś, także świadkowe przejmują mikrofon w czasie wesela i uzupełniają przemowę świadka o informacje dotyczące Panny Młodej. Nie można też wymagać od kogokolwiek, aby wygłosił toast. Ważne. by był on szczery i pozostawił dobre wspomnienia zarówno mówcy jak i Młodej Pary oraz zgromadzonych na uroczystości gości. Dowiedź się koniecznie jak złożyć  Życzenia ślubne – dobre rady Zankyou, które powinnaś znać!

Zobaczcie także jakie obowiązki posiada świadek na ślubie!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Komentarze (4)

Skomentuj artykuł

Damskie garnitury dla Panny Młodej nowym trendem na 2016? Nie zawsze muszą to być sukienki!
Damskie garnitury dla Panny Młodej nowym trendem na 2016? Nie zawsze muszą to być sukienki!
Co sadzicie o kobiecie idącej do ślubu w garniturze i może czas przerwać tradycję sukni kosztem spodni i marynarki? Spójrzcie.
Już są! Zobacz nowe propozycje sukni ślubnych Aire Barcelona 2016!
Już są! Zobacz nowe propozycje sukni ślubnych Aire Barcelona 2016!
Poświeć kilka minut i sprawdź fascynująca kolekcje sukien ślubnych Aire Barcelona 2016! Piękno klasyki połączone z nowoczesnością wzorów! Magiczna koronka sprawi, że się zakochasz w tych sukniach!
Suknie ślubne Rosa Clara 2016: urokliwe i stylowe!
Suknie ślubne Rosa Clara 2016: urokliwe i stylowe!
Widzimy różnorodność wzorów dla wszystkich typów kobiet! Idealne suknie dla Ciebie!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji