Druhny na ślubie - ubiór i obowiązki

Kogo wybrać na druhnę, jak powinny wyglądać druhny oraz co należy do ich obowiązków, dowiesz się z niniejszego artykułu na Zankyou!

Druhny na ślubie - ubiór i obowiązki
  • Atelier i salony sukien
  • Rada
  • Polska

Druhny to zwykle rodzina Panny Młodej i jej najbliższe przyjaciółki. Ich liczba zależna jest od wyboru Panny Młodej. Podaje się, że maksymalna liczba to 12. Najczęściej to trzy, cztery lub pięć pań będących podporą dla Panny Młodej w dniu ślubu, jak i w czasie przygotowań. Druhny mogą być pannami lub mężatkami i nie ma ograniczeń wiekowych. Dziewczynki między 8 a 16 rokiem życia, które wybrane są do tej roli, zdrobniale nazywane są druhenkami.

Jakie są obowiązki druhen?

Publikacja

Główną rolą i odpowiedzialnością druhen jest pomoc w przygotowaniach do ślubu, przygotowanie wieczoru panieńskiego oraz pomoc podczas ceremonii i wesela. Specjalne zadania to najczęściej spisywanie listy prezentów ślubnych, dbanie o wszystkich gości na weselu, rozliczenie kosztów i sprawdzenie rachunków, gdy świeżo upieczona para młoda rozkoszuje się już podróżą poślubną. Zobacz także: “Prezenty na wieczór panieński

zapiszPerfect Day Wedding Planners
Perfect Day Wedding Planners

Druhny pomagają Pannie Młodej wybrać suknię, dodatki, fryzury dla niej i dla siebie. To one powinny pomóc w dokonaniu wyborów najbardziej korzystnych, a Panna Młoda nie powinna obruszać się w przypadku krytycznych, ale konstruktywnych uwag. Podczas ceremonii kroczą tuż za Panną Młodą lub stoją orszakiem przy ołtarzu. Pilnują prawidłowego ułożenia sukni Panny Młodej w kościele, a w trakcie oczepin jedna, najważniejsza lub najbliższa sercu odpina welon Panny Młodej. Druhny mają również wpisaną w rolę opiekę nad kwiatami wręczonymi Parze Młodej, przekazanie prezentów i dopilnowanie porządku składania życzeń i gratulacji.

zapiszElementy Bieli | Marcin Bublewicz
Elementy Bieli | Marcin Bublewicz

Sukienki dla druhen

Bardzo dobrze, kiedy w ubiorze każdej z pań jest ten sam motyw przewodni: ozdób, bukietów czy dodatków. Najlepiej kiedy decydują się na ten sam kolor, a nawet krój sukienki. To dość trudne zadanie, bo ciężko dobrać sukienkę w kroju pasującą wysokiej szczupłej blondynce i niskiej korpulentnej brunetce. Dlatego najłatwiej wybrać albo ten sam kolor i rodzaj tkaniny albo postawić na prosty ołówkowy krój, ewentualnie zmieniając długość sukienki w zależności od atutów figury.

zapiszMelodiaChwil.com artystyczna fotografia ślubna
MelodiaChwil.com artystyczna fotografia ślubna

Najważniejsze, by wybrać sukienki tak, żeby każda druhna czuła się dobrze i elegancko. Mogą być w jednakowej formie albo indywidualnym stylu każdej z pań. Nie można zapominać też o tym, by ubrania druhen dopełniały całość stylizacji Panny Młodej.

zapiszFOMO
FOMO

Najpopularniejsze kolory to żółty, blado różowy, kremowy i czerwony. Spotyka się też odcienie szarości, mięty, fioletu oraz turkusu. Zasady, którymi należy się kierować przy wyborze koloru, zależą od pory roku. Jeśli to wiosna czy lato – sukienki powinny być jasne lub pastelowe. W przypadku ślubów jesienno-zimowych zaleca się ciemniejsze barwy: zielone, nasycone turkusowe czy granatowe. Ważna też jest godzina zaślubin. Przyjmuje się, że w przypadku ślubów w ciągu dnia sukienki powinny być jaśniejsze, a wieczorne zaślubiny charakterem wymuszają kolory sukienek wieczorowych, a więc ciemniejsze.

zapiszWhiteSmoke Studio
WhiteSmoke Studio

Kolejnym wymogiem jest utrzymanie zasad dress code. Jeśli wesele jest w mocno oficjalnym charakterze, zaleca się kolory ciemniejsze. W przypadku mniej oficjalnej ceremonii kolory mogą być jaśniejsze. Ulubionym amerykańskim kolorem jest róż. Polki chętniej wybierają ciepłe pastele. Jeśli zaślubiny lub wesele odbywają się w ogrodzie, druhny mogą mieć sukienki w kolorach ziemi – od żółtych i zielonych po brązowe lub złote. W przypadku ślubów na plaży dobrym wyborem koloru sukienki jest kolor współgrający z barwą piasku. Wybiera się zwykle delikatne beże lub też kontrastowe niebieskości.

zapiszJust Married Fotografia Ślubna
Just Married Fotografia Ślubna

Ostatnią wskazówką, na którą należy zwrócić uwagę, jest budowa ciała. Materiały połyskujące dodają kilogramów, ciemne często nie są twarzowe przy bladych karnacjach. Szukajmy więc optymalnych rozwiązań. Najmodniejsze w tym sezonie są odcienie zieleni, popularna mięta i wszelakie odcienie żółtego. Z chwilą nadejścia jesieni kolory przejdą w swoje ciemniejsze odpowiedniki.

 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (2)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!