Jak nie popełnić gafy przed weselem, czyli ślubny savoir vivre cz. I

Kilka porad pomoże Wam uniknąć gafy podczas m.in. oświadczyn w obecności przyszłych teściów, zapraszania gości, czy przygotowania menu na weselny stół. Podpowiadamy też, jak powinni zachować się goście weselni podczas wręczania prezentów i wygłaszania toastów na przyjęciu weselnym. Pierwsza część poradnika dobrych zwyczajów Zankyou!

  • Zaproszenia

Ślub i wesele charakteryzują się pewną etykietą, której należy przestrzegać. Wiele elementów tej uroczystości jest sprawą indywidualną, podczas której nie ma obowiązku kierowania się żadnymi regułami, ale w polskiej tradycji ślubnej doszukać się można stałych elementów, które powinny być respektowane zarówno przez Młodą Parę, jak i przez gości weselnych.

 

zapisz
Jak nie popełnić faux pas na weselu? Fot. Rafał Podstawny

 

Zacznijmy od początku. Zaręczyny.

Publikacja

Zazwyczaj, zaręczyny odbywają się z dala od rodzin przyszłych małżonków. Miło jednak będzie, jeżeli zapoznamy najbliższą rodzinę przed ślubem, nawet jeżeli mieszkają oni daleko od siebie. Najprostszym sposobem będzie założenie strony ślubnej, na której zupełnie za darmo przybliżycie swoim rodzinom Waszych wybranków oraz pozwolicie na bliższe zapoznanie obu rodzin.

Idealnym powodem do spotkania najbliższej rodziny będzie kolacja, zarówno ta elegancka w restauracji, jak i ta smaczna, w domu np. przyszłej Panny Młodej. Dobry zwyczaj nakazuje, aby do mieszkania rodziców przyszłej synowej przyjść z bukietem kwiatów dla pani domu i butelką wina lub szampana, którym można uwieńczyć zaręczyny dzieci. Poproszenie przyszłych teściów o rękę córki- mimo, że nieco staroświeckie- będzie oznaką szacunku zarówno dla wybranki serca, jak i dla jej rodziców. Zaręczyny w domu Panny Młodej wypada utrzymać w konwencji, jakiej życzyliby sobie gospodarze domu.

Przed ślubem należy także zadbać o poinformowanie gości o ślubie, co także uczynić można za pomocą strony ślubnej Zankyou.

Z dużym wyprzedzeniem (co najmniej 3 miesiące przed) należy zapytać osoby wybrane przez nas na świadków, czy chcieliby pełnić tę rolę. Goście weselni powinni otrzymać zaproszenia do 2 miesięcy przed dniem ślubu, aby nie kolidował on z innymi planami naszych przyjaciół i członków rodziny. W zaproszeniach należy poinformować gości o ewentualnej niemożności opłacenia hotelu, prośbie o wymianie kwiatów na prezenty bądź istnieniu listy prezentów ślubnych, dzięki której mogą Was obdarować wymarzonym prezentem.

Rolą gości jest potwierdzenie swojego uczestnictwa w uroczystości (tzw. RSVP)!

 

zapisz
Prezenty wręczamy ustawiając się w kolejce, by każdy mógł powiedzieć coś osobistego. Fot. Rafał Podstawny

Po ceremonii ślubnej także należy pamiętać o kilku podstawowych elementach: kwiaty zawsze wręczamy łodygą do dołu (co nader często jest nieprzestrzegane!), do składania życzeń ustawiamy się w kolejce, a w przypadku deszczowej pogody- rezygnujemy z tradycji rzucania ryżu i monet.

Kolejną kwestią, o której mowa w podręcznikach dobrych manier, to zorganizowanie miejsc dla gości przy stołach. Już przed weselem powinniśmy zaplanować, kto powinien siedzieć obok kogo, aby nikt nie poczuł się urażony. Do tego celu polecamy darmowe narzędzie Zankyou do planowania miejsc przy stołach, które dołączone jest do każdej strony ślubnej. W bezproblemowym odnalezieniu przypisanych gościom miejsc, pomogą nam winietki ślubne z imionami gości, ustawione na stołach.

 

zapisz
Dla dzieci na weselu należy przygotować specjalne menu. Fot. Łukasz Majer

Jeżeli na przyjęcie zaproszone zostały dzieci, w dobrym stylu będzie przygotowanie im osobnego stolika ze specjalnym menu (więcej owoców i przekąsek, a mniej tłustych potraw).

Przyjęcie weselne to także toasty, które powinny być wznoszone kolejno przez: ojca Panny Młodej, ojca Pana Młodego, a następnie świadka i Pana Młodego we własnej osobie. Ta część weselnego przyjęcia także charakteryzuje się pewną etykietą, o czym pisaliśmy w artykule poświęconym wystąpieniom na weselu.

zapisz
Fot. 5czwartych.com

 

Na koniec warto dodać, że w dobrym stylu będzie świetna zabawa i dobry humor, który przezwycięży wszelkie występujące odchylenia od podręcznika dobrych manier i obróci w żart wszelkie gafy i potknięcia, zarówno gości weselnych, jak i Pary Młodej.

A czy Wam przydarzyła się jakaś gafa na ślubie bądź weselu? 🙂

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!