Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!

Ślub bez świadków? Niemożliwe! Obecność świadków jest obowiązkowa. Ktoś w końcu musi własnym podpisem poświadczyć, że para kochających się osób zawarła związek małżeński. A kogo najczęściej wybiera się na świadków? Oczywiście przyjaciół i krewnych. Zawsze są to osoby bliskie, zaufane i ważnie dla Pary Młodej.

Pink CloudsDowiedz się więcej “Pink Clouds”
Pink Clouds

Każdy świadek i każda świadkowa powinni pamiętać o tym, że ich rola zaczyna się jeszcze przed ślubem! Zabiegana przyszła Młoda Para może nie mieć ani czasu, ani możliwości w pełni zająć się takimi rzeczami, jak np. zastanowienie się nad rozmieszczeniem gości przy stołach weselnych, dekoracja sali weselnej i samochodu, czy przygotowanie upominków dla gości. W tych kwestiach świadkowie zawsze powinni być gotowi udzielić pomocy. Mogą również pomóc w tworzeniu listy prezentów. Dużym ułatwieniem jest tutaj Lista Prezentów Ślubnych Zankyou, która w prosty sposób może trafić do każdego gościa weselnego. Jeżeli masz zostać świadkiem zastanów się czy w ten sposób nie ułatwić sobie tego zadania! Gorąco polecam!

Nie można również zapomnieć o 2 ważnych wieczorach – panieńskim i kawalerskim! Za ich organizacje bardzo często odpowiedzialni są odpowiednio świadkowa przyszłej Panny Młodej i świadek przyszłego Pana Młodego.

Oczywiście przed ślubem  świadkowie muszą zastanowić się również nad własny strojem na tą uroczystość. W przypadku świadka sprawa jest prosta: garnitur, koszula i krawat. A świadkowa może wybierać w sukienkach i kostiumach, ale ważne jest, by nie zapomniała o zasadzie, że to Panna Młoda ma być gwiazdą przykuwającą wzrok każdego gościa weselnego i świadkowa nie może przyćmić jej blasku. Także wyczucie w doborze stroju jest tu wymagane!

DR5000.com
DR5000.com

Gdy już nastanie dzień ślubu, to do wspólnych obowiązków świadka i świadkowej należy przede wszystkim złożenie podpisu pod aktem zawarcia związku małżeńskiego. Ważne jest także, by zatroszczyli się oni o gości weselnych – czym z całą pewnością przysłużą się Młodej Parze – i dopilnowali, by każdy dotarł na miejsce zabawy weselnej i usiadł we właściwym miejscu.

Łukasz Sienkiewicz Fotografia
Łukasz Sienkiewicz Fotografia

To, co każdemu z obowiązkiem świadków się kojarzy, to pomoc przy odbiorze upominków wręczanych Nowożeńcom przez gości podczas składania życzeń. I tak świadkowa odbiera kwiaty i wszelkie ich zamienniki, jak np. książki czy wina. Natomiast świadkowi przekazywane są koperty i karty z życzeniami.

Aga Bondyra
Aga Bondyra

Do obowiązków świadka Pana Młodego należy dodatkowo pomoc mu w przygotowaniach do ślubu i dowiezienie Młodej Pary na miejsce uroczystości. Jest on również odpowiedzialny za obrączki, nad którymi tradycyjnie sprawuje on pieczę. Bardzo często przynajmniej jeden z toastów podczas wesela wznoszony jest przez świadka. Wygłasza przy tym krótkie przemówienie. Odpowiedzialny jest on także za to, by na stołach nie zabrakło alkoholu, a orkiestra i obsługa całego przyjęcia wykonywała swoje zadania tak, jak zostało to wcześniej ustalone. Czyli, jak na prawdziwego mężczyznę przystało, świadek odpowiedzialny jest przede wszystkim za techniczną organizację ślubu i wesela.

Pink CloudsDowiedz się więcej “Pink Clouds”
Pink Clouds

Natomiast do obowiązków świadkowej Panny Młodej należy dodatkowo pomoc w wyborze sukni ślubnej, butów, biżuterii i wszelkich dodatków, a także zadbanie, by w dniu ślubu nie zabrakło jej niczego, nawet chusteczek czy pudru, a już na pewno czegoś niebieskiego, pożyczonego i nowego! Przed ceremonią pomaga ona przyszłej Pannie Młodej w założeniu sukni ślubnej. Bardzo wzruszającym momentem jest moment wpięcia we włosy Panny Młodej welonu. To zadanie należy oczywiście do świadkowej! A jak już welon zostanie raz wpięty, to później należy dbać o to by podczas całej ceremonii prezentował się nienagannie. I to zadanie również należy świadkowej. Dba ona bowiem o to by Panna Młoda cały czas wyglądała przepięknie.

Przemysław BiałekDowiedz się więcej “Przemysław Białek”
Przemysław Białek

No dobrze, a co z druhnami i drużbami? Ile osób może nimi zostać? Ile tylko Młodzi sobie zażyczą! Moda na orszak druhen i drużbów dociera do nas małymi kroczkami z zachodu. Druhny na ślubie wyglądają bardzo uroczo w specjalnie dla nich wybranych sukniach. Należy jednak pamiętać, że podpis poświadczający zawarcie związku małżeńskiego mogą złożyć tylko 2 osoby!

Także pamiętajcie: bycie świadkiem na ślubie bliskich osób, to nie tylko wielki zaszczyt, ale również pewne obowiązki. A najważniejsze, że jest to jeden z najpiękniejszych prezentów jakie otrzymuje Młoda Para!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Komentarze (7)

Skomentuj artykuł

Damskie garnitury dla Panny Młodej nowym trendem na 2016? Nie zawsze muszą to być sukienki!
Damskie garnitury dla Panny Młodej nowym trendem na 2016? Nie zawsze muszą to być sukienki!
Co sadzicie o kobiecie idącej do ślubu w garniturze i może czas przerwać tradycję sukni kosztem spodni i marynarki? Spójrzcie.
Już są! Zobacz nowe propozycje sukni ślubnych Aire Barcelona 2016!
Już są! Zobacz nowe propozycje sukni ślubnych Aire Barcelona 2016!
Poświeć kilka minut i sprawdź fascynująca kolekcje sukien ślubnych Aire Barcelona 2016! Piękno klasyki połączone z nowoczesnością wzorów! Magiczna koronka sprawi, że się zakochasz w tych sukniach!
Suknie ślubne Rosa Clara 2016: urokliwe i stylowe!
Suknie ślubne Rosa Clara 2016: urokliwe i stylowe!
Widzimy różnorodność wzorów dla wszystkich typów kobiet! Idealne suknie dla Ciebie!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji