• Magazyn
  • Moda weselna
  • Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!

Świadkowie na ślubie – zaszczyty i obowiązki, czyli o czym należy pamiętać!

Masz zostać świadkiem, świadkową, druhną lub drużbą? Stres odłóż na bok. Już teraz Zankyou podpowie Ci w czym możesz przysłużyć się przyszłej Młodej Parze!

  • Goście
  • Rada
  • Polska

Ślub bez świadków? Niemożliwe! Obecność świadków jest obowiązkowa. Ktoś w końcu musi własnym podpisem poświadczyć, że para kochających się osób zawarła związek małżeński. A kogo najczęściej wybiera się na świadków? Oczywiście przyjaciół i krewnych. Zawsze są to osoby bliskie, zaufane i ważnie dla Pary Młodej.

zapiszPink CloudsDowiedz się więcej “Pink Clouds”
Pink Clouds
Publikacja

Każdy świadek i każda świadkowa powinni pamiętać o tym, że ich rola zaczyna się jeszcze przed ślubem! Zabiegana przyszła Młoda Para może nie mieć ani czasu, ani możliwości w pełni zająć się takimi rzeczami, jak np. zastanowienie się nad rozmieszczeniem gości przy stołach weselnych, dekoracja sali weselnej i samochodu, czy przygotowanie upominków dla gości. W tych kwestiach świadkowie zawsze powinni być gotowi udzielić pomocy. Mogą również pomóc w tworzeniu listy prezentów. Dużym ułatwieniem jest tutaj Lista Prezentów Ślubnych Zankyou, która w prosty sposób może trafić do każdego gościa weselnego. Jeżeli masz zostać świadkiem zastanów się czy w ten sposób nie ułatwić sobie tego zadania! Gorąco polecam!

Nie można również zapomnieć o 2 ważnych wieczorach – panieńskim i kawalerskim! Za ich organizacje bardzo często odpowiedzialni są odpowiednio świadkowa przyszłej Panny Młodej i świadek przyszłego Pana Młodego.

Oczywiście przed ślubem  świadkowie muszą zastanowić się również nad własny strojem na tą uroczystość. W przypadku świadka sprawa jest prosta: garnitur, koszula i krawat. A świadkowa może wybierać w sukienkach i kostiumach, ale ważne jest, by nie zapomniała o zasadzie, że to Panna Młoda ma być gwiazdą przykuwającą wzrok każdego gościa weselnego i świadkowa nie może przyćmić jej blasku. Także wyczucie w doborze stroju jest tu wymagane!

zapiszDR5000.com
DR5000.com

Gdy już nastanie dzień ślubu, to do wspólnych obowiązków świadka i świadkowej należy przede wszystkim złożenie podpisu pod aktem zawarcia związku małżeńskiego. Ważne jest także, by zatroszczyli się oni o gości weselnych – czym z całą pewnością przysłużą się Młodej Parze – i dopilnowali, by każdy dotarł na miejsce zabawy weselnej i usiadł we właściwym miejscu.

zapiszŁukasz Sienkiewicz Fotografia
Łukasz Sienkiewicz Fotografia

To, co każdemu z obowiązkiem świadków się kojarzy, to pomoc przy odbiorze upominków wręczanych Nowożeńcom przez gości podczas składania życzeń. I tak świadkowa odbiera kwiaty i wszelkie ich zamienniki, jak np. książki czy wina. Natomiast świadkowi przekazywane są koperty i karty z życzeniami.

zapiszAga Bondyra
Aga Bondyra

Do obowiązków świadka Pana Młodego należy dodatkowo pomoc mu w przygotowaniach do ślubu i dowiezienie Młodej Pary na miejsce uroczystości. Jest on również odpowiedzialny za obrączki, nad którymi tradycyjnie sprawuje on pieczę. Bardzo często przynajmniej jeden z toastów podczas wesela wznoszony jest przez świadka. Wygłasza przy tym krótkie przemówienie. Odpowiedzialny jest on także za to, by na stołach nie zabrakło alkoholu, a orkiestra i obsługa całego przyjęcia wykonywała swoje zadania tak, jak zostało to wcześniej ustalone. Czyli, jak na prawdziwego mężczyznę przystało, świadek odpowiedzialny jest przede wszystkim za techniczną organizację ślubu i wesela.

zapiszPink CloudsDowiedz się więcej “Pink Clouds”
Pink Clouds

Natomiast do obowiązków świadkowej Panny Młodej należy dodatkowo pomoc w wyborze sukni ślubnej, butów, biżuterii i wszelkich dodatków, a także zadbanie, by w dniu ślubu nie zabrakło jej niczego, nawet chusteczek czy pudru, a już na pewno czegoś niebieskiego, pożyczonego i nowego! Przed ceremonią pomaga ona przyszłej Pannie Młodej w założeniu sukni ślubnej. Bardzo wzruszającym momentem jest moment wpięcia we włosy Panny Młodej welonu. To zadanie należy oczywiście do świadkowej! A jak już welon zostanie raz wpięty, to później należy dbać o to by podczas całej ceremonii prezentował się nienagannie. I to zadanie również należy świadkowej. Dba ona bowiem o to by Panna Młoda cały czas wyglądała przepięknie.

zapiszPrzemysław BiałekDowiedz się więcej “Przemysław Białek”
Przemysław Białek

No dobrze, a co z druhnami i drużbami? Ile osób może nimi zostać? Ile tylko Młodzi sobie zażyczą! Moda na orszak druhen i drużbów dociera do nas małymi kroczkami z zachodu. Druhny na ślubie wyglądają bardzo uroczo w specjalnie dla nich wybranych sukniach. Należy jednak pamiętać, że podpis poświadczający zawarcie związku małżeńskiego mogą złożyć tylko 2 osoby!

Więcej o obowiązek druhen i drużbów przeczytasz tutaj: Druhny na ślubie – ubiór i obowiązki

Także pamiętajcie: bycie świadkiem na ślubie bliskich osób, to nie tylko wielki zaszczyt, ale również pewne obowiązki. A najważniejsze, że jest to jeden z najpiękniejszych prezentów jakie otrzymuje Młoda Para!

Zobacz także: Świadkowie – nie wiesz, jakie zadania na nich spoczywają? Przeczytaj koniecznie!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Przemysław Białek Fotograf ślubny
Aga Bondyra Fotografia Fotograf ślubny
Pink Clouds Fotograf ślubny
DR5000.com Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (6)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!