Nocleg dla gości weselnych - podstawowe zasady organizacji

Dzień ślubu młodej pary to jedna z niewielu okazji do spotkania się obu rodzin i to jeszcze w tak licznym gronie. Jest to tak naprawdę często jedyna możliwość, by zgromadzić koło siebie tak liczną rzeszę członków rodziny i przyjaciół. Planując tę niepowtarzalną w swoim rodzaju uroczystość z jednej strony musimy dokonać selekcji, kogo chcemy zaprosić, z drugiej trzeba logistycznie rozplanować całą organizację. Nawet jeżeli przyszli małżonkowie pochodzą z tej samej miejscowości, mało prawdopodobne jest, że wszyscy goście będą mieszkali także w tym miejscu. Zaproszenie osób przyjezdnych zobowiązuje młodych do zorganizowania im noclegu. Nie może mieć miejsca sytuacja, iż zaproszeni goście nie będą mieli podanych szczegółów dotyczących spania, a już na pewno, że nie zostanie ono należycie zorganizowane. Oczywiście do młodych nie należy opłacanie wszystkim pobytu turystycznego, ale wypada zatroszczyć się o noc po weselu.

Fot. Manufaktura Fotografii

Informacje o noclegu nie muszą być podawane w zaproszeniu. Powinny jednak zostać przekazane osobiście (lub telefonicznie, mailowo czy na Waszej stronie ślubnej) w tym samym czasie, co zaproszenie. Zaoszczędzi to gościom stresu i pokaże rzetelność planowania uroczystości. Wybór miejsc noclegowych zależy od kilku czynników, przede wszystkim od ilości osób przyjezdnych, miejsca organizacji wesela i możliwości bazy noclegowej. Jeżeli wesele odbędzie się w miejscowości zamieszania młodych i większej części rodziny, a przyjezdnych gości jest mało, warto pomyśleć o ulokowaniu ich wśród rodziny (szczególnie, gdy to też jest rodzina). Jeżeli zapraszamy jednak znajomych, którzy np. krępują się nocować u nieznajomych (naszej rodziny), trzeba zastanowić się,  gdzie mogą spędzić noc po naszym weselu. W praktyce rozwiązań jest bardzo wiele. Czasem goście zaznaczają, że sami organizują sobie nocleg. Niezależnie od pojedynczych sytuacji trzeba pamiętać, że kwestia ta powinna być dopilnowania i powinno się sprawdzić, czy każda osoba ma gdzie spać oraz czy będzie miała zapewniony transport do tego miejsca (oczywiście nie musimy tego robić w przypadku gości „miejscowych”, choć miły gestem byłoby np. zaproponowanie opłacenia taksówek).

Fot. Bartłomiej Zackiewicz

Popularne obecnie staje się organizowanie wesela w miejscowościach oddalonych od rodzinnych miast przyszłych małżonków (np. nad morzem lub w górach). Jeżeli decydujemy się na taki ślub, na miejsce wesela najlepiej wybrać ośrodek od razu zapewniający noclegi. Wiele miejsc proponuje kompleksową organizację wesela wraz z pokojami dla gości. Wówczas i para młoda i wszyscy goście będą przebywać w jednym miejscu. Jest to bardzo wygodne szczególnie w przypadku organizowania poprawin. Po szalonej nocy wystarczy rano zejść na śniadanie bez potrzeby pokonywania kilometrów. Oczywiście takie rozwiązanie można wybrać nawet przygotowując przyjęcie w pobliżu miejsca zamieszkania, ale mając finansowe możliwości zapewnienia wszystkim gościom pokoi. Gdy jednak osoby „miejscowe” wykorzystają bliskość swoich domów i wrócą do nich, wystarczy, że pokoje mieć będą przybywający z innych miast. Jeśli nie planujemy wyprawiania poprawin, warto zatroszczyć się chociaż o śniadanie dla tych biesiadników. Dobrze jest orientacyjnie wiedzieć, jaką opcję chcemy wybrać, aby wyselekcjonować poszukiwania miejsca na organizację wesela.

W przypadku, gdy jesteśmy zdecydowani na wesele w miejscu bez noclegu (restauracja bez hotelu, karczma) lub umożliwiających przenocowanie tylko małej części gości, dobrze jest szukać miejsc noclegowych jak najbliżej miejsca przyjęcia weselnego. Oczywiście musi to być wypadkowa odległości, możliwości dojazdu, ceny i standardu. Dla osób przyjezdnych poza noclegiem będzie to lokum, w którym chociażby mają możliwość przygotowania się na przybycie na nasz ślub. Dlatego musi mieć zapewnioną łazienkę i być czyste i schludne. Dobrym pomysłem jest wynajęcie całego obiektu, np. małego hoteliku, hostelu, pensjonatu, zapewniającego liczbę miejsc zbliżoną do liczby naszych gości. Mamy wówczas możliwość obejrzenia takiego obiektu, przyjrzenia się pokojom, uzyskania listy rozkładu pokoi. Atutem może być wówczas spora negocjacja ceny. Wracający z wesela goście nie będą nikomu przeszkadzać i sami będą mieli komfort przebywania w swoim gronie. Wybierając takie rozwiązanie dobrze jest wcześniej wytłumaczyć osobom przyjezdnym, jak tam dotrzeć, wysłać mapkę lub link ze stroną www. Jeśli obiekt nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sali weselnej należy pomyśleć o transporcie gości.

Fot. Rafał Podstawny

Zdarza się także, że organizacja noclegu leży w gestii gości. Jeżeli zdecydujemy się na taką opcję, należy przedstawić gościom listę proponowanych noclegów i pomóc im w rezerwacji wybranego miejsca. Na stronie śłubnej możecie przedstawić gościom bazę noclegową z zaznaczeniem na mapie odległości od miejsca, gdzie odbędzie się wesele. Takie rozwiązanie względnie rzadko wybierane jest przez narzeczonych, dlatego o dodatkowym wydatku należy gości poinformować odpowiednio wcześniej. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Teoretycznie wszystko jest oczywiste, gdy przychodzi jednak do planowania miejsc spania, pojawiają się trudności, wynikające z możliwości bazy noclegowej. Jeżeli wesele odbywa się w dużym dostosowanym do tego ośrodku, na pewno rozwiązaniem będą pokoje dwuosobowe. Każda para dostaje swoje lokum, a zadaniem młodych jest ewentualnie dopasować rozkład (np. starsi na dole, żeby nie musieli chodzić po schodach, a młodsi na górze) Gorzej, gdy takiej bazy nie ma. Wówczas bardzo ważnym  zadaniem jest dobranie gości do wspólnego nocowania. Powinny być to członkowie rodziny lub osoby utrzymujące odpowiednie relacje. Nie można w jednym pokoju ulokować gości w różnym wieku, którzy się nie znają a już na pewno takich, którzy za sobą nie przepadają. Przygotowaną według takich zasad listę z rozkładem gości należy dostarczyć do recepcji, gdyż tam przybywający będą potwierdzali swoją obecność i otrzymywali klucze do pokoju. Warto wziąć pod uwagę sugestie samych nocujących, a o sposobie rozłożenia weselników poinformować z wyprzedzeniem.

Tak naprawdę nie ma jednej sztywnej reguły dotyczącej organizacji noclegu dla gości, tak jak w przypadku wszelkich innych aspektów związanych ze ślubem i weselem. Chodzi o znalezienie złotego środka. Poza tym, jeżeli zapraszamy „najbliższych” to są to raczej osoby, z którymi możemy nawiązać dialog i w jakiś sposób się „dogadać”. Zawsze trzeba pamiętać o pewnym wyczuciu, co wobec kogo można, co wypada a czego nie. To najlepsza reguła na wyprawienie ślubu i wesela swoich marzeń, którego nic nie zakłóci.

Przed ślubem, pozwól Waszym gościom zarezerwować dla Was ten dzień – wyślij SAVE THE DATE!

Więcej informacji o

Komentarze (1)

Skomentuj artykuł

Jak być idealnym gościem weselnym? Garść porad!
Jak być idealnym gościem weselnym? Garść porad!
Nie przegap ich!
Życzenia ślubne - dobre rady Zankyou, które powinnaś znać!
Życzenia ślubne - dobre rady Zankyou, które powinnaś znać!
Niezależnie od tego, czy jesteśmy gośćmi weselnymi, czy tylko dowiadujemy się o ślubie kogoś znajomego lub członka rodziny, odczuwamy potrzebę złożenia życzeń ślubnych. Jak składać życzenia ślubne i jakie najlepiej pasują do danej okoliczności? Przykładowe życzenia ślubne.
Sukienki na studniówkę i wesele 2016: 8 trendów!
Sukienki na studniówkę i wesele 2016: 8 trendów!
Będziesz gościem w przyszłym roku na weselu? Sprawdź najnowsze trendy!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji