Jak wybrać transport dla gości weselnych?

Organizacja dnia ślubu nie ogranicza się jedynie do wzruszającej ceremonii, perfekcyjnej stylizacji Pary Młodej i powalającej aranżacji przyjęcia weselnego. Przyzwyczailiśmy się też do mocnego wejścia, a konkretnie wjazdu Nowożeńców. Wraz z rozwojem branży, a także odejściem od reguły, że przyjęcie ma być jak najbliżej kościoła i domu Panny Młodej, pojawiły się kolejne elementy, nad którymi warto się nieco zastanowić. Jednym z nich jest na pewno transport gości weselnych. 

  • Transport
  • Samochód do ślubu

Organizacja dnia ślubu nie ogranicza się jedynie do wzruszającej ceremonii, perfekcyjnej stylizacji Pary Młodej i powalającej aranżacji przyjęcia weselnego. Przyzwyczailiśmy się też do mocnego wejścia, a konkretnie wjazdu Nowożeńców. Dziś, ciągle widowiskowe, choć już mniej zaskakujące są luksusowe sportowe auta, zabytkowe pojazdy i motocykle. Wraz z rozwojem branży, a także odejściem od reguły, że przyjęcie ma być jak najbliżej kościoła i domu Panny Młodej, pojawiły się kolejne elementy, nad którymi warto się nieco zastanowić. Jednym z nich jest na pewno transport gości weselnych.

Publikacja

Jeszcze kilka lat temu była to sfera, która właściwie nie dotyczyła Młodej Pary. Zakładano z góry, że transport goście muszą zapewnić sobie sami. Dziś Narzeczeni mają świadomość, że wybranie się w daleką podróż samochodem, nie zawsze bywa komfortowe, a takim na pewno nie jest powrót z przyjęcia, na którym najczęściej pojawia się alkohol. Dlatego najczęściej Młoda Para planuje alternatywny transport dla tych, którzy w pełni chcieliby się nacieszyć urokami przyjęcia weselnego.

Ponieważ nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać, postanowiliśmy w kilku krokach podpowiedzieć, jak odpowiednio zaplanować transport dla gości. Przedstawiamy 5 wskazówek, które, mamy nadzieję, ułatwią wam to zadanie.

zapiszKultowy Ikarus
Kultowy Ikarus

Określ wiek gości

Nowością w tym zakresie nie jest, że transport najczęściej zapewniany jest osobom starszym. Nawet jeśli te posiadają prawo jazdy, z szacunku do wieku, Młoda Para i ich rodzice najczęściej proponują seniorom tzw. “podwózkę”. To oczywiście nie tylko kwestia oddania honorom metryczce, ale często osoby starsze mają problem z dojazdem w nieznane miejsca, czując się przy tym nie do końca bezpiecznie. Tym samym możliwość skorzystania z transportu zapewnionego przez Nowożeńców jest miłym gestem, chętnie wykorzystywanym przez starszych gości.

Na drugim krańcu stoją osoby młode. Tu znowu młodzież ma kilka pobudek, by z transportu zapewnionego przez Młodą Parę skorzystać. Dlaczego? Przede wszystkim nie każdy z nich ma prawo jazdy, a nawet jeśli je ma, nie zawsze idzie ono w parze z zakupem samochodu. Zupełnie inną kwestią jest wygoda. Taką jest wspólny transport, w którym nie tylko można się zintegrować z resztą gości, ale także nie trzeba przejmować się formą powrotu, skoro wypada wypić zdrowie Młodej Pary.

To powód, dla którego z transportu dla gości chętnie korzystają osoby w właściwie każdym wieku. Choć najczęściej przyzwyczajeni są do niezależności w postaci prywatnego samochodu, a na pewno zdecydują się nań, gdy na wesele wybierają się z małymi dziećmi.

zapiszDouble-Decker
Double-Decker

Ustal liczbę gości

Planując transport dla gości w pierwszej kolejności musisz ustalić ich liczbę. To kluczowe kwestia tak przy wyborze środka transportu jak i przy podpisywaniu umowy. Warto tu zaznaczyć, że dużą różnicą jest wynajęcie taksówki w zderzeniu z autokarem ludzi. Doprecyzowanie liczby pozwoli wam nie tylko odpowiednio przygotować ten punkt programu, ale również odpowiednio zaplanować budżet, który planujecie przeznaczyć.

Warto przygotować się do tego zadania, by bez większych problemów dobrać odpowiedniego podwykonawcę, któremu powierzysz transport swoich gości. Czasem nie trzeba liczby gości zakładać, ale wprost zapytać gości, kto z nich takiej pomocy może potrzebować.

zapiszŻegluga Augustowska
Żegluga Augustowska

Weź pod uwagę miejsce ceremonii

Jest to kolejny z elementów określających zamawiany pojazd. Konieczne jest uwzględnienie kilku czynników.

Jeśli wesele odbywa się w mieście rodzinnym, często wystarczy niewielki samochód dla minibus dla gości z ościennych miejscowości. Transport można wynająć tylko w celu przewiezienia gości na miejsce ceremonii, a pod koniec przyjęcia z powrotem w ustalone miejsce.
Czasem zdarza się jednak, że ślub i wesele jest w zupełnie innym miejscu niż rodzinne strony Młodej Pary. Wtedy niezbędny może być większy transport dla rodziny i znajomych z domów obydwu stron. To niestety wiąże się często ze znacznie większymi kosztami.

Jest oczywiście jeszcze pomysł ślubów za granicą. Tu sprawa jest już dużo bardziej skomplikowana. Często Pary Młode, które same finansują swoje przyjęcie, najczęściej finansują również przelot gości do wybranego kraju, w którym miałaby się odbyć ceremonia. Tam również należy zadbać o transport gości z lotniska do hotelu, a jeśli ślub odbywać się będzie w jeszcze innym miejscu, logistyka zaczyna się komplikować. Tu jednak najczęściej Młode Pary mogą liczyć na pomoc pracowników wybranego hotelu lub wedding plannerów specjalizujących się w przyjęciach za granicą.

To kolejny ważny punkt – współpraca z miejscem przyjęcie weselnego i/lub hotelem. Bardzo często transport umożliwiają obiekty weselne lub hotele, które rezerwowane są na czas przyjęcia weselnego. To nie tylko oszczędność czasu, ale bardzo często opłacalna propozycja, na którą Młode Pary chętnie przystają.

zapiszVolkswagen Ogórek do ślubu
Volkswagen Ogórek do ślubu

Wybierz środek transportu

Jeśli ustaliliście już ilość gości i ich miejsce docelowe, warto zastanowić się nad rodzajem transportu. Najczęściej Pary Młode decydują się na wynajęcie busa, który w zupełności wystarczy, by zapewnić powrót wszystkim zainteresowanym gościom. Tu możecie pokusić się o uatrakcyjnienie drogi, wynajmując zabytkowego ogórka.

Jeśli wesele jest duże lub wielu gości decyduje się na transport zapewniany przez Młodą Parę, warto zastanowić się nad wynajmem autokaru, bo ten może być bardziej opłacalną opcją niż wielokrotne kursy busa, zwłaszcza, jeśli goście jadą w to samo miejsce. Ciekawą propozycją jest wynajęcie dwupoziomowego autobusu, który przy pięknej pogodzie z pewnością zachwyci młodsze pokolenie i będzie postrzegany jako rozrywka.

Czasem sam transport spełnia jedynie rolę praktycznego rozwiązania. Zawsze może się jednak przeistoczyć w ciekawy punkt programu, który będzie miłą niespodzianką dla gości. Warto dostosować jego charakter do stylu całego przyjęcia, co z pewnością przyczyni się do spójnego postrzegania całej organizacji.

Praktyczne porady

Kiedy już zdecydujecie o środkach transportu, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Z jednej strony cena, która będzie się różnić w zależności od odległości, którą pojazd musi pokonać. Następnie punkty zbiórki, które zazwyczaj są stałe i dotyczą konkretnej grupy gości. I wreszcie godziny zbiórki, które zazwyczaj dzieli się na dwie części, tak by goście mieli możliwość dostosowania godzin swojej zabawy.

Wskazane jest również pozostawienie wolnych miejsc na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Ponadto radzimy ustalić liczbę osób, które pojazd może maksymalnie zabrać. Warto dowiedzieć się, czy wraz ze wzrostem gości, nie rośnie również koszt każdego kursu. Warto to przewidzieć, bo zmiany w transporcie gości zapadają najczęściej w ostatniej chwili.

Inne artykuły pomocne w organizacji dnia ślubu znajdziecie tu:

Jak wybrać transport do ślubu?

Ślub za granicą: najlepsze agencje! Marzysz o egzotycznym ślubie? Sprawdź koniecznie!

Jak zadbać o gości na weselu? Poradnik dla Narzeczonych!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Double-Decker Auto do ślubu
Żegluga Augustowska Auto do ślubu
Kultowy Ikarus Transport dla gości
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!