Jak zorganizować ślub ekologiczny? Poradnik w 5. krokach

Ekologia stała się ostatnio modna. Czy faktycznie tak powinno być? Naszym zdaniem tak! Ekologia to jednak nie tylko moda, ale również styl życia, który doskonale odpowiada obecnym potrzebom środowiska i nas samych. W dobie, gdy coraz więcej mówi się o szkodliwości działalności człowieka na naszą planetę, warto szukać ekologicznych rozwiązań we wszystkich aspektach życia, również w dniu ślubu. Czy jest tak w rzeczywistości?

  • Planowanie ślubu
  • Polska

Ekologia stała się ostatnio modna. Czy faktycznie tak powinno być? Naszym zdaniem tak! Ekologia to jednak nie tylko moda, ale również styl życia, który doskonale odpowiada obecnym potrzebom środowiska i nas samych. W dobie, gdy coraz więcej mówi się o szkodliwości działalności człowieka na naszą planetę, warto szukać ekologicznych rozwiązań we wszystkich aspektach życia, również w dniu ślubu. Czy jest tak w rzeczywistości?

Świadomość ludzi na temat ekologii jest coraz większa, rzeczywiście bycie eko stało się obecnie modne. Nie szczególnie przekłada się to jednak na rynek ślubny. W branży weselnej co roku pojawiają się nowe trendy, sezonowe kolory, atrakcje. Jednym z nich jest na pewno wesele bliskie naturze, w plenerze, w rustykalnym stylu. W tym przypadku możemy mówić o modzie – mówi Kasia Wietrzyk z agencji Czary Marry.

zapiszTurquoise Inspiration Events
Turquoise Inspiration Events

Na styl eko decydują się bardzo świadome pary, dla których jest to filozofia i ważny element codziennego życia. Jest on dużo bardziej zobowiązujący niż rustykalne wesele, często wymaga odwagi i odejścia od tradycyjnych rozwiązań jak np. wesele całkowicie wegańskie lub wegetariańskie – dodaje ekspertka.

Nie bez znaczenia w temacie mody jest w tym sezonie sam wybór koloru 2019 według Pantone, Living Coral. Uzasadnieniem tego wyboru jest zwrócenie uwagi na ginącą rafę koralową, której aż 50% jest dziś zagrożona. To kolejny punkt pokazujący nam, że to najwyższy czas, by nie tylko doceniać walory otaczającej nas przyrody, ale również o nią zadbać.
Jednak odmęty oceanu to nie tylko koralowiec, ale barwy toni wody. Te inspirują nie tylko jako kolor przewodni przyjęcia, ale motyw przyświecający działalności Turquoise Inspiration Events, mówi Sylwia Markiewicz, właścicielka agencji. – Nasza firma powstała z miłości do Grecji oraz do turkusu, który jest jej nierozłącznym kolorem. W tak bajkowej scenerii zorganizujemy dla Was ślub za granicą z turkusem w tle w Grecji, na Malcie oraz we Włoszech.

Jeśli podobnie jak nam ekologia jest bliska sercu, zobacz jak w 5 krokach zorganizować ślub eko!

zapiszHandlove
Handlove

Zaproszenia i darowizny

Papeteria ślubna to pierwszy punkt na organizację przyjęcia w duchu eko. To też możliwość do pokazania swoim gościom nurtu przewodniego, który przyświeca waszej uroczystości. – Najważniejsze, żeby były wykonane z ekologicznych materiałów, można zdecydować się na papier, który jest pozyskany z recyklingu, wygląda naprawdę pięknie – wyjaśnia Kasia Wietrzyk z Czary Marry.

Najbardziej z eko kojarzą się oczywiście kolory natury: brązy, beże, zielenie, jutowe sznurki i delikatne motywy kwiatowe, super sprawdzą się wzory malowane akwarelą.  W dobie internetu można też zaryzykować i zrezygnować z tradycyjnej papeterii na rzecz elektronicznych powiadomień lub stworzenia strony internetowej, gdzie goście zadeklarują swoją obecność i uzyskają wszystkie niezbędne informacje– podpowiada wedding plannerka. Faktycznie coraz częściej Pary Młode doceniają rolę internetu, wysyłając zaproszenia drogą mailową. To nie tylko ciekawa alternatywa, ale również oszczędność papieru, a tym samym drzew przed ścięciem.

zapiszCzary Marry
Czary Marry

Garnitur i suknia

Mogłoby się wydawać, że znalezienie stylizacji dla Pary Młodej w stylu eko to nie lada wyzwanie. Jednak po głębszym zastanowieniu, okazuje się, że to naprawdę proste. Naturalne tkaniny są dziś pożądane nie tylko przez ekologów. Suknie ślubne z naturalnych materiałów dają Pannie Młodej komfort noszenia i zabawy w tym wyjątkowym dniu. Podobnie z garniturami dla Pana Młodego. Obecnie jakość tkanin jest jedną z kluczowych kwestii przy wyborze stylizacji ślubnych. Jednak na tę składają się nie tylko suknia i garnitur, ale również dodatki.

Organizując wesele w stylu eko warto pamiętać, że ogromne znaczenie mają tu dodatki w kreacjach Pary Młodej. Ciężko nazwać się ekologiem, gdy na nodze błyszczy skórzany bucik. Tu proponujemy alternatywę w postaci butów z ekoskóry, która, szczęśliwie dla naszych stóp, często jest naprawdę dobrej jakości i nie odbiega komfortem od skór naturalnych. Skoro mowa o skórach, warto przypomnieć Panom, że często noszą paski, a zasada jest tu taka sama jak w przypadku obuwia. Podobnie damskie torebki – te również mogą być ekologiczne, co świetnie promuje polska marka Alexandra K i jej wegańskie torebki.

Jest jeszcze wątek znany doskonale wszystkim, czyli futra.  Nie od dziś wiadomo, że futro to produkt luksusowy jednak okupiony cierpieniem zwierząt. Jeśli chcecie być eko, futra naturalne zdecydowanie nie są dla was, ale nikt nie zabroni wam włożenia futra z materiałów syntetycznych. Te wyglądają równie szykownie, a ich noszenie nie zagraża naszym sumieniom.

To, co również jest godne zwrócenia uwagi, coraz więcej firm w branży modowej decyduje się na ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu nie tylko Młoda Para, ale również ich goście mogą pokusić się o wprowadzenie motywu eko do swojej stylizacji. Do tego jednak nie należy gości zmuszać, radzi Kasia Wietrzyk. – Myślę, że nie powinno się wymagać od gości by i oni w tym dniu byli eko. Dla wielu z nich byłoby to kłopotliwe, nie wiedzieliby co mają założyć, co wypada, generowałoby to dodatkowe koszty. To, co para może zrobić to opowiedzieć o swojej wizji i zachęcić subtelnie gości, by wybrali kreacje, które będą dla nich wygodne, mniej formalne. Może podchwycą, ale ostateczna decyzja powinna należeć do nich.

zapiszNamysław Tomaka
Namysław Tomaka

Pojazdy

Dziś bardzo głośno i wyraźnie mówi się o problemach, jakie wynikają z zanieczyszczeń środowiska – topiące się lodowce, smog, choroby układu oddechowego. To tylko kilka konsekwencji negatywnej działalności człowieka. Wychodząc im na przeciw, jedną z podstawowych kwestii w organizacji ślubu eko jest wybór ekologicznego transportu do ślubu.

W tym punkcie niestety należy zapomnieć o bogatych w konie mechaniczne luksusowych samochodach. Są one dopuszczalne jedynie wtedy, gdy są ekologicznymi hybrydami lub w pełni elektronicznymi autami. I aby być jak najbardziej eko można skorzystać z najzdrowszego dla organizmu i środowiska transportu, czyli iść pieszo, pojechać rowerami lub tandemem. – Idealnie byłoby pojechać tandemem, a dla bardziej wymagających polecamy wypasioną teslą – mówi Kasia Wietrzyk. Można też nieco zaszaleć z dojazdem bryczką lub w siodle. Warto jednak upewnić się, że zwierzęta te są dobrze traktowane.

Transport to jednak nie tylko spektakularny przyjazd Młodej Pary, ale również ich gości, dlatego wart zastanowić się, jak dowieźć ich w najbardziej ekologiczny sposób. Naszym zdaniem elektroniczne autobusy, które można już spotkać w większych miastach Polski, będą idealnym rozwiązaniem. Jeśli odległość do miejsca przyjęcia weselnego nie jest duża, można pokusić się również o wynajem melexów.

zapiszCedrowy Dworek
Cedrowy Dworek

Kolacja i przyjęcie weselne

Już sam wybór miejsca przyjęcia i ceremonii nie jest tak ważny, choć nieco bardziej wnikliwi mogą pokusić się o sprawdzenie, w jaki sposób ogrzewany jest budynek. To na szczęście dotyczy tylko ślubów zimowych. Innym niesamowicie ważny aspektem w doborze odpowiedniego miejsca na wesele eko jest menu. To wydawać by się mogło jeden z kluczowych elementów.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pochodzenie produktów. Im bardziej swojskie jest mięso, jajka od “szczęśliwych kurek”, ekologiczne warzywa, tym bardziej w trendzie będzie wasze menu. Często bycie eko wiąże się również z byciem wege, w związku z tym dobrze jest poznać podejście do tego zagadnienia  firmy cateringowej lub restauracji.

I jeszcze jedno, co nie zawsze przychodzi do głowy Młodym Parom, a w przypadku ślubu ekologicznego jest naprawdę ważne. Chodzi o ilości serwowanego jedzenia. Najczęściej Narzeczeni i ich rodzice martwią się, by jedzenia nie było za mało. Warto jednak pomyśleć o tym,by nie było go również za dużo. Po wielu przyjęciach weselnych zostaje mnóstwo jedzenia, które często niestety trafia do kosza.

Profesjonalne obiekty weselne mają ogromne doświadczenie i wiedzą, ile jedzenia przygotować. Przygotowują konkretne gramatury na osobę, często odchodzi się od tradycyjnej biesiady i półmisków na rzecz konkretnych dań serwowanych gościom. To też pomaga uniknąć marnotrawstwa – uspokaja Kasia Wietrzyk.

Jeśli jednak i tak istnieje obawa, że jedzenie po weselu może zostać, zawsze możecie zgłosić się do organizacji, które przyjmują jedzenie po różnych eventach jak choćby Caritas Polska, schroniska dla bezdomnych, jadłodajnie lub warszawski projekt Feed Them Up, którego motto to właśnie: “nie wyrzucaj, przekaż żywność potrzebującym”.

zapiszTurquoise Inspiration Events
Turquoise Inspiration Events

Ślub ekologiczny można zorganizować zarówno w Polsce jak i za jej granicami. Choć to zdecydowanie większe wyzwanie, czasem warto się o nie pokusić. Tym bardziej, gdy z pomocą przychodzi firma Turquoise Inspiration Events i Sylwia Markiewicz. – Ponieważ śluby za granicą cieszą się coraz większą popularnościa, miejsce i datę ślubu należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Są miejsca, jak np Santorini czy Zakynthos, gdzie miejsce ślubu należy rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Najpopularniejszymi miesiącami ślubu za granica w Grecji, na Malcie oraz we Włoszech jest maj, czerwiec oraz wrzesień.

zapiszCzary Marry
Czary Marry

Detale

Jak wiadomo, na przyjęciu weselnym liczy się nawet najmniejszy detal. Jedną z najbardziej ekologicznych filozofii w branży ślubnej jest DIY, dzięki czemu tylko wy macie wpływ na to, z jakich materiałów będzie wykonana wasza dekoracja. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie papieru makulaturowego, suszonych kwiatów, świeżych owoców i roślin. Miłym gestem będzie zaproponowanie gościom winy, dżemy i oleju własnej roboty.

Możliwości są nieograniczone i mogą być wykorzystane do dekoracji lub jako podziękowania dla gości. To też nienamacalny prezent dla Młodej Pary w postaci uwolnienia ich kreatywności i wprowadzenia niesamowicie klimatycznych elementów, będących jednocześnie pamiątką tego magicznego czasy organizacji dnia ślubu.

Ślub ekologiczny na pewno jest bardziej skomplikowany w dopracowaniu szczegółów niż typowe wesele, na którym nikt nie przykłada uwagi do takich wartości jak pochodzenie jedzenie, emisja szkodliwych substancji do środowiska. Faktem jest jednak, że dopracowanie tych wszystkich szczegółów daje ogrom satysfakcji i wielki wkład dla środowiska, w którym żyjemy.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Handlove Paper Zaproszenia ślubne
Namysław Tomaka -wedding Fotograf ślubny
Cedrowy Dworek Sale weselne
Agencja Ślubna Czary Marry Konsultanci ślubni
Turquoise Inspiration Events Konsultanci ślubni

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!