Publikacja
  • Magazyn
  • Luxury wedding, czyli ekskluzywne przyjęcie weselne na najwyższym poziomie

Luxury wedding, czyli ekskluzywne przyjęcie weselne na najwyższym poziomie

Girlandy z tysięcy kwiatów, muzyka w pięknych aranżach, nieszablonowe atrakcje dla gości i scenariusz dopięty na ostatni guzik. Hasło Luxury wedding kojarzy nam się przede wszystkim z pięknem stylizacji Pary Młodej i zapierającymi dech w piersiach dekoracjami. Słusznie, choć to przede wszystkim miesiące wytężonej pracy profesjonalnych wedding plannerek, mających doświadczenie w weselach klasy VIP.

Luxury wedding, czyli ekskluzywne przyjęcie weselne na najwyższym poziomie
  • Organizacja
  • Luxury Weddings
  • Sponsored
  • Polska

Girlandy z tysięcy kwiatów, muzyka w pięknych aranżach, nieszablonowe atrakcje dla gości i scenariusz dopięty na ostatni guzik. Hasło Luxury wedding kojarzy nam się przede wszystkim z pięknem stylizacji Pary Młodej i zapierającymi dech w piersiach dekoracjami. Słusznie, choć to przede wszystkim miesiące wytężonej pracy profesjonalnych wedding plannerek, mających doświadczenie w weselach klasy VIP.

zapiszfoto: Magdalena Adamczewska
foto: Magdalena Adamczewska

Uwielbiamy obserwować jak bawią się celebryci i bogaci tego świata. Uwielbiamy ich śluby jak z bajki. Wyśnione suknie ślubne od najlepszych projektantów, olśniewające dekoracje, ponadprzeciętne menu i wszystko, co składa się na ekskluzywność tego wydarzenia. Nie zdziwi pewnie fakt, że ten cudny obrazek, który przyciąga nas z pierwszych stron gazet i to efekt wielomiesięcznych starań najlepszych profesjonalistów w branży, tysiące maili, dziesiątki podwykonawców. Zabawa dla zaproszonych świetna, ale też wiele dni ciężkiej pracy dla ekipy organizacyjnej. Za taką bardzo często odpowiedzialna jest agencja Perfect Day Wedding Planners, która specjalizuje się w luxury wedding, czyli przyjęciach, o których wiele Par Młodych marzy.

Ekskluzywny ślub to przede wszystkim doskonale przemyślany i zaplanowany scenariusz koktajlu powitalnego, samego ślubu i wesela, ale również poprawin. Te trzy dni to kompleks udogodnień dla Młodej Pary i ich gości – mówi Anna Piwońska, właścicielka Perfect Day Wedding Planners.

Gdyby wymienić wszystkie składowe takiego przyjęcia, a jednocześnie poziom zaangażowania w tworzenie tego niesamowitego wydarzenia, można by to było zamknąć w przykładowych liczbach. Doświadczenie agencji Perfect Day Wedding Planners pokazuje, że może być to nawet 67 podwykonawców, 1554 wymienione maile w ciągu 8 miesięcy, 9 godzin spotkania w sprawie JEDNEGO tematu, 930 przejechanych kilometrów jednego na spotkanie organizacyjne.

Na jednym z przyjęć międzynarodowych grała orkiestra składająca się z 24 osób, której koszt wyniósł 65 000 zł, ekipa filmowa to kolejne 4 osoby. Był też ogromny ekran na scenie wyświetlający filmy i zdjęcia z życia Młodej Pary, oświetlenie architektoniczne namiotu i otaczającego ogrodu, sprowadzane z zagranicy tkaniny na obrusy – wymienia Kamila Kenig, właścicielka agencji Perfect Day Wedding Planners.

zapiszfoto: Maciej Gas
foto: Maciej Gas

Oczywiście stylizacja dotyczyła nie tylko Panny Młodej, która tego dnia miała przewidziane dwie suknie ślubne – jedna do kościoła, druga na przyjęcie weselne. Mamy, podobnie jak Panna Młoda, również miały po dwie kreacje od znanych projektantów. Musiałyśmy również zadbać o druhny, które miały szyte swoje suknie u znanej polskiej projektantki. Pan Młody i ojcowie wystąpili w szytych na miarę smokingach. Obiad weselny składający się z siedmiu dań. Do każdego dania inne wino serwowane. W trakcie obiadu występ aktorów z teatru muzycznego. Bar z drogimi alkoholami, w strefie chill-out specjalny bar z wyselekcjonowanymi whisky single malt. Na bufetach dania z całego świata – to taki standard, podsumowuje Kamila Kenig.

Luxury wedding to trzy dni zaplanowane w najmniejszym calu. Miejsce musi spełniać warunki tak reprezentacyjne, jak atrakcyjne pod kątem aktywności gości. – Często jest to miejsce w górach czy nad morzem, za granicą, które pozwala na zaplanowanie całego weekendu ślubnego. Niektóre pary wybierają duże miasto takie jak Warszawa czy Kraków i wówczas organizujemy gościom różne atrakcje, jak np. zwiedzanie miasta, wyjście do muzeum. Na życzenie pary młodej polsko-szwajcarskiej zorganizowałyśmy w dniu poprawin rejsy katamaranami po jeziorze – opowiada Anna Piwońska.

Inną, dość niecodzienną atrakcją, jaką agencja Perfect Day miała okazję już organizować to pokaz pływaczek synchronicznych. Ale atrakcją w przypadku ekskluzywnych przyjęć weselnych jest nie tylko rozrywka w trakcie przyjęcia, ale obmyślenie, zaplanowanie i zrealizowanie każdego etapu uroczystości. To już nie jest tylko przyjęcie, ale cały skomplikowany mechanizm, który świadczy o ekskluzywności ślubu. Są rzeczy, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak bardzo są potrzebne, a które są kluczowe dla zapewnienia komfortu pary młodej i gości. Do takich należą transfery z lotniska, noclegi, zabiegi w Spa, fryzjerzy, wizażystki dla wszystkich pań, prezenty dla gości, bogaty program artystyczny.

Nie jest sztuką wybrać jeden zespół weselny, sztuką jest wybranie odpowiednich artystów na przyjęcie weselne, kolację powitalną w przeddzień ślubu, występy różnych artystów w czasie ślubu i wesela, a także atrakcje na poprawiny. Atrakcją często bywa też wyrafinowane menu. Spójne, przygotowane z dużym rozmachem dekoracje i scenografia, open bary, atrakcje gastronomiczne jak live cooking w różnych postaciach, animatorki dla dzieci na całe 3 dni trwania przyjęcia. To naprawdę rozbudowane wydarzenie – tłumaczy Kamila Kenig.

zapiszPerfect Day Wedding Planners
Perfect Day Wedding Planners

I choć w skali makro przekłada się to na sztab ludzi, którzy są odpowiedzialni za sukces wydarzenia, skala mikro nie jest łatwiejsza. Choć ważne jest ogólne wrażenie o dniu ślubu, dbałość o najmniejszy szczegół rośnie do najwyższej rangi. – Pamiętamy spotkanie dotyczące wyboru papieru na zaproszenia, które trwało 6 godzin, gdyż struktura papieru kopert nie do końca była spójna ze strukturą papieru użytego na zaproszenia. Omawialiśmy to tak długo, aż doszliśmy do momentu, w którym zdecydowaliśmy się na sprowadzenie odpowiedniego papieru. Następnie zostały przygotowywane indywidulane matryce do wycięcia nowych form kopert i zaproszeń – wspomina Anna Piwońska.

Miejsca organizacji ekskluzywnego przyjęcia też są bardzo różne i zależą od wybranego stylu. Perfect Day Wedding Planners organizują ślubu w plenerze, pod namiotem, w pałacowych ogrodach, dworkach, zamkach czy też nietypowych industrialnych obiektach. – Często nasze pary decydują się postawić namiot na ternie własnego ogrodu i tam zorganizować naszymi rękami całą uroczystość – tłumaczy Kamila Kenig. – Ekskluzywne wesele może mieć dowolną stylizację, zarówno boho, rustic, czy glamour. Na jego ekskluzywność wpływają nie tylko piękne dekoracje, ale też m.in. różnorodność oferowanych atrakcji kulinarnych jak i wachlarz artystów – dodaje.

zapiszFoto: PGD Studio
Foto: PGD Studio

Wiele osób może zdziwić fakt, że mimo swojej wyrazistej charakterystyki nawiązującej do sielskiej atmosfery i nie wiążącej się z wyrafinowaniem dedykowanym pałacowym wnętrzom, luxury wedding może odbyć się również w rustykalnej stodole. – Organizowałyśmy wesele w stodole, na którym głównym napojem alkoholowym przez całą noc był Moet Chandon, serwowany z taczek z lodem, było również sushi i ostrygi w formie live cooking. Goście w prezencie od Pary Młodej otrzymali szampana i specjalnie przygotowane mini kopie tortu weselnego – opowiada Anna Piwońska.

Przy tak ogromnym nakładzie pracy, a jednocześnie przy wielowątkowości organizacji, ciężko składać obietnice, że każda Para Młoda może pozwolić sobie na tak wystawne przyjęcie weselne.- Mając na uwadze najwyższy standard zarówno produktów, jak i zatrudnianych podwykonawców, koszty organizacji bywają równie wysokie. Z naszego doświadczenia wynika, że organizacja ekskluzywnego wesela kilkudniowego z zaplanowanym każdym dniem to koszt nie mniejszy niż 250.000 zł. Nie możemy podać najwyższego budżetu z jakim pracowałyśmy, jednak możemy powiedzieć, że najwyższy koszt wesela to 35.000 zł w przeliczeniu na jednego gościa – mówi Kamila Kenig.

Biorąc pod uwagę dekoracje, cena jaką przeznaczają nasze pary organizujące ekskluzywne śluby to między 60.000, a 140.000 zł – dodaje konsultantka. Jak tłumaczą ekspertki na tych przyjęciach w dużej mierze budżet jest dopasowywany do rozmachu wesela, a nie wesele do budżetu. Na luxury wedding decydują się osoby, które faktycznie znamy z życia publicznego. To przede wszystkim celebryci, sportowcy, dobrze prosperujący przedsiębiorcy i ich dzieci, ale również osoby, które mieszkają i pracują za granicą.

Nie oznacza to jednak, że nawet te pary, którym budżetu weselnego można pozazdrościć, nie zastanawiają się nad ogólnymi kosztami, opowiada Anna Piwońska. – Mając na uwadze komfort pary młodej i gości, oczekujemy, że obiekt, w którym organizujemy uroczystość będzie zarezerwowany wyłącznie dla naszej pary młodej i ich gości, bez możliwości przyjęcia w tym czasie innych, równoległych przyjęć czyli oczekujemy wyłączności obiektu. Jest to jednak kosztowny luksus – tłumaczy ekspertka.

zapiszFoto Magdalena Adamczewska
Foto Magdalena Adamczewska

– Najwyższa cena, jaką usłyszeliśmy za wyłączność obiektu to 140.000 zł w jednym z warszawskich hoteli. Doliczając koszty samego wesela, budżet całości automatycznie przekroczył 500.000 zł, co zaniepokoiło Młodą Parę, która zdecydowała się zmienić lokalizację na bardziej przyjazną cenowo, gdyż należy przyznać, że zamożne Pary Młode, nie są skłonne do wydawania pieniędzy tam, gdzie nie jest to konieczne. Jeden z naszych klientów –  Pan Młody – zażartował, w rozmowie o budżecie, „kto nie liczy złotówek, ten nie widzi milionów”. Coś w tym jest – śmieje się Anna Piwońska.

Pojawia się dość oczywiste pytanie, czy wesele o tak szerokim zakresie usług i podwykonawców może zostać zorganizowane jedynie siłami rąk Młodej Pary. Z pewnością wiele par o mniejszym budżecie nie ma wątpliwości, że mając nieco więcej czasu, chce zająć się swoim przyjęciem osobiście. – W przypadku ekskluzywnych przyjęć mnogość elementów, o które należy zadbać od razu nasuwa pomoc w postaci profesjonalnej agencji weddingplannerskiej – tłumaczy Kamila Kenig.

Doświadczony wedding planner podpowie Parze Młodej, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach, np. gdy rodzice są rozwiedzeni i żyją w złych stosunkach, a Para Młoda stoi przed wyzwaniem usadzenia ich przy stole w taki sposób, aby każde z nich czuło się wyróżnione poprzez zajęcie najlepszego miejsca względem stołu prezydialnego, ale też bez konieczności siedzenia razem. To też podziękowanie dla rodziców. Często Para Młoda dziękuje samym rodzicom w tym momencie, natomiast doświadczony wedding planner zaproponuje rozszerzenie tej części o inne ważne osoby, jak dziadkowie, rodzeństwo, czy chrzestni. Pomoże wybrać prezenty dla nich, a nawet napisze przemowy, które Młoda Para odczyta w danym momencie.

Tu również szalenie istotny jest scenariusz dnia ślubu. To jedna z kluczowych ról wedding plannera, który potrafi zarządzać czasem w tym często napiętym czasie, jakim jest dzień ślubu.  – Konsultanci przygotują plan godzinowy stylizacji w beauty roomie dla pań. Każda pani potrzebuje około godziny na fryzurę i godziny na makijaż, ponadto zaplanujemy czas na zjedzenie obiadu (o czym często Panny Młode zapominają) i założenie sukienki. Kiedy wesele jest poza miejscem zamieszkania gości, a tak jest zazwyczaj, to konsultantka ślubna z wyprzedzeniem planuje możliwość skorzystania z usług stylistów, którzy przejeżdżają do hotelu, w którym goście mieszkają – wyjaśnia Anna Piwońska.

zapiszfoto: Maciej Gas
foto: Maciej Gas

Jednak przyjęcie weselne to praca na żywym organizmie, dlatego reakcja na niespodziewane zdarzenia powinna być natychmiastowa i, jeśli tylko jest to możliwe, nie zakłócająca jednocześnie spokoju Pary Młodej. – Konsultantka, zachowując zimną krew, dopasuje scenariusz do przebiegu wesela, gdy nastąpi coś nieoczkiwanego – dodaje Anna Piwońska.

Wyzwanie organizacji ekskluzywnego ślubu, to nie tylko dopracowanie scenariusza i wybór podwykonawców. Im większy budżet przeznaczają Młode Pary, tym większe mają oczekiwania wobec wedding plannerów.Nasze pary to osoby, które dużo podróżują, bywają w świecie, więc mają wysokie oczekiwania odnośnie najważniejszego dnia w swoim życiu. Zatem naszym zadaniem jest nie tylko sprostać ich oczekiwaniom, ale wykroczyć poza nie – podsumowują ekspertki.

W przypadku Perfect Day Wedding Planner, agencji działającej najdłużej w polskiej branży ślubnej, członka Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, nie można mieć wątpliwości, że ich luxury wedding są prawdziwymi wydarzeniami artystycznymi. Nie sztuką jest zorganizować wesele, ale sztuką jest zrobić z nich wydarzenie, które zapadnie w pamięć Młodej Pary i ich gości, nie tylko jako samo przyjęcie, ale emocjonalna ceremonia i uczta dla duszy.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Perfect Day Wedding Planners Konsultanci ślubni
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!