Jak wybrać garnitur ślubny? Poradnik dla Pana Młodego.

Gdy zaczynamy planować ślub i wesele, jednym z podstawowych dylematów staje się wybór sukni ślubnej. Nie ma wątpliwości, że to na Pannę Młodą skierowane są wszystkie oczy i obiektywy. Suknia ślubna sprawia, że Panna Młoda jest najpiękniejszą osobą tego wieczoru. Niemniej jednak, strój Pana Młodego jest równie istotny i nie warto zostawiać jego wyboru na ostatnią chwilę. Dziś powiemy, o czym należy pamiętać, wybierając garnitur na ślub!

Credit: Shebeko shutterstock
Credit: Shebeko shutterstock

Garnitur ślubny

Garnitur Pana Młodego powinien być w ciemniejszych kolorach: czerniach, brązach, granatach lub ciemnych szarościach. Garnitury w jasnych kolorach są dopuszczalne na letnie śluby, szczególnie na śluby na świeżym powietrzu bądź na ślub przed południem (taki garnitur świetnie sprawdzi się na ślubie na plaży). Na ślub cywilny lub kościelny, jasne garnitury będą raczej odradzane.

Bardziej odważni panowie, mogą wybrać garnitur w kolorze purpury czy granatu, ale tu trzeba być już wyjątkowo ostrożnym- przy takich kolorach garnitur musi leżeć idealnie, być “szyty na miarę“.

Kolor garnituru powinien być dopasowany do sukni ślubnej. Jeżeli suknia ślubna jest w kolorze lodowatej bieli, kolor garnituru także powinien być zimny. Przy sukniach w kolorze ecru czy pastelowych, Pan Młody także powinien ubrać garnitur o nieco delikatniejszym kolorze, np. brąz.

Giacomo Conti
Giacomo Conti

Garnitur ślubny to kwestia bardzo sformalizowana. Odradzane są tu zarówno intensywne kolory, wzory czy wyraziste faktury. Delikatny połysk garnituru Pana Młodego pozwoli mu wyróżnić się spośród gości weselnych i nada elegancji.

Garnitur ślubny można dopełnić kamizelką, której kolor i tekstura powinna być taka sama jak garnitur i spodnie- jasna, błyszcząca kamizelka może przytłoczyć cały strój Pana Młodego.

Jak wygląda dobrze dobrany garnitur ślubny? Po zapięciu, guziki garnituru leżą w jednym rzędzie, a rękaw sięga do kostki nadgarstka, dzięki czemu rękaw koszuli może być trochę dłuższy (rękaw koszuli “wystający” spod marynarki, optycznie wydłuży rękę). Tylna część marynarki powinna zakrywać pośladki.  Gdy te warunki są spełnione, możemy mówić o prawidłowym dobraniu rozmiaru garnituru.

Giacomo Conti
Giacomo Conti

Tkanina, z której wykonany jest garnitur ślubny to także kwestia bardzo istotna. Po pierwsze, nie powinien to być gruby materiał, aby Pan Młody czuł się w nim swobodnie i lekko. Ważny jest także rodzaj- stawiajmy na naturalne tkaniny! Większość garniturów wykonanych jest z bawełny, ale nie zaszkodzi spojrzeć na metkę. Jednak nawet samej bawełny mamy klika rodzajów i zazwyczaj- różni je cena, a po dłuższym czasie- trwałość i możliwość odkształceń. Tutaj wybór zależy już od oczekiwań i zasobności portfela. Lniane garnitury będą bardzo przewiewne i sprawdzą się w lecie, niemniej jednak są bardzo podatne na gniecenia.

Giacomo Conti
Giacomo Conti

Przy zakupie garnituru, Panu Młodemu powinna towarzyszyć osoba, która doradzi i pomoże wybrać najlepiej pasujący garnitur. Jest to niezmiernie istotne przy wyborze garnituru, ponieważ na plecach nie powinny występować żadne marszczenia, co może stwierdzić tylko dobry doradca- taką rolę często przyjmują wykwalifikowani sprzedawcy w sklepach z modą męską. Podczas zakupu garnituru na ślub, warto odwiedzić kilka salonów i przymierzyć wiele marynarek, aby wiedzieć w jakim modelu i kroju czujemy się najlepiej.

Studio Sorelle
Studio Sorelle

Już niebawem kolejne poradniki dotyczące mody ślubnej dla mężczyzn. Do tej pory ukazały się: krawat dla Pana Młodego.

Zobacz także, jakie trendy panują w męskiej modzie ślubnej na 2015 rok.

Tu znajdziesz listę salonów oferujących garnitury ślubne.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Komentarze (10)

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji