Sztuka wycinania papieru, czyli papierowe dekoracje i ozdoby na Twój ślub!

Pisaliśmy już o kreatywnym wykorzystaniu papieru w celu stworzenia wyjątkowych dekoracji weselnych. Dziś słowo o wycinankach z papieru, które mogą towarzyszyć Waszym przygotowaniom już od samego początku- jako zaproszenia ślubne.

lampang_naomark
lampang_naomark

Wycinanka to „sztuka marnowania papieru”, w której chodzi o to aby z kartki papieru odrzucić więcej niż połowę w taki sposób, aby reszta była w jednym kawałku. Do jej wykonania należy używać bardzo ostrych narzędzi. Mogą to być nożyczki, skalpele, nożyki modelarskie. Dawniej stosowano również nożyce do strzyżenia owiec. Wycinanka przyszła do polskiej sztuki ludowej z kultury żydowskiej. Legenda opowiada o rabinie, który chciał przepisać Torę; było to zimą, a mróz był tak siarczysty, że zamarzał atrament. Zaczął więc wycinać litery Tory i tak powstała pierwsza wycinanka. Jednak pierwsze wycinanki musiały pojawić się w Chinach, skoro to tam wynaleziono papier.

Wedding photography
Wedding photography

Wycinanki papierowe są jedną z najpopularniejszych chińskich sztuk ludowych. Kobiety z dynastii Tang używały takich wycinanek jako ozdób we włosach. Na chińskiej wsi, po zebraniu zboża, kobiety zbierały się razem i robiły papierowe wycinanki, którymi ozdabiano domy. Dla dziewcząt znajomość sztuki ich wycinania była koniecznością, gdyż uważano ją za jeden ze standardów przy ocenianiu młodej panny.

locrifa
locrifa

W innej części świata – w Meksyku wycinane z bibuły ozdoby zwane papel picado powiewają wywieszone na sznurkach na ulicach, domach oraz świątyniach. Najczęściej powstają właśnie z okazji wesel, chrzcin i świąt religijnych.

Kreatywne zaproszenie ślubne DIY. Fot. Aneta Garbowska

Wycinanki w Polsce są popularne nie tylko jako wytwory sztuki ludowej, ale są obecne w modzie i sztuce użytkowej. Od kilku sezonów wycinane ręcznie lub laserowo misterne zaproszenia, winietki, menu, numery stołów i dekoracje to wciąż bardzo mocny element w trendach ślubnych. Niezwykle dekoracyjne są ażurowe wycinane kwiaty, motyle, drzewa, ptaki lub jakiekolwiek inne elementy ślubów tematycznych.

Mara008
Mara008
wacomka.
wacomka.

Tańszą wersją są te wycinane laserowo ale piękny papier, nożyk lub nożyczki w sprawnych rękach to gwarancja niepowtarzalnej poligrafii oraz dekoracji. Świetną propozycją są wycinane kartki z życzeniami dla państwa młodych, wycinane tablice z miejscem na podpisy gości czy ozdabiane wycinankami koperty na życzenia i finansowy załącznik. Odważne panny młode mogą wpiąć we włosy papierowe wycinane fascynatory, a w uszy papierowe kolczyki.

Melpomene
Melpomene

Baśnie Hansa Christiana Andersena znają niemal wszyscy, ale niewielu wie iż nie rozstawał się on z nożyczkami. Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja. Składał papier i wycinał snując opowieść „o tych którzy za górami za lasami… wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie”.

wacomka
wacomka

Nie zapomnijmy także o zaproszeniach z elementami origami, takimi ja te:

Zaproszenia i papeteria VIP KARTALIA
Zaproszenia i papeteria VIP KARTALIA
Zaproszenia i papeteria VIP KARTALIA
Zaproszenia i papeteria VIP KARTALIA

Na pewno Cię zainspirują.Bierzesz ślub w 2017 roku , to koniecznie zobacz także inne ślubne inspiracje:

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Zaproszenie ślubne - najnowsze trendy na rok 2018!
Zaproszenie ślubne - najnowsze trendy na rok 2018!
Wybierz swoje zaproszenia ślubne. Poszukaj z nami inspiracji, a przede wszystkim poznaj trendy na nadchodzący sezon!
Wiosenne bukiety ślubne i dekoracje sali
Wiosenne bukiety ślubne i dekoracje sali
Narzeczeni, którzy właśnie wiosną powiedzą sakramentalne TAK, zapewne już od dawna zastanawiają się na jakie dekoracje sali i na jaki bukiet ślubny się zdecydować. Zastanawiacie się jak wybrać idealny bukiet ślubny?
Wesele pachnące ziołami, czyli 8 pomysłów ślubnych inspirowanych Prowansją.
Wesele pachnące ziołami, czyli 8 pomysłów ślubnych inspirowanych Prowansją.
Bazylia, melisa, estragon, mięta, rozmaryn, tymianek, lawenda i lubczyk.. pomysły na dekorację ślubną i weselną z wykorzystaniem ziół! 8 propozycji Zankyou

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji