• Magazyn
  • Sztuka wycinania papieru, czyli papierowe dekoracje i ozdoby na Twój ślub!

Sztuka wycinania papieru, czyli papierowe dekoracje i ozdoby na Twój ślub!

Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja. Składał papier i wycinał snując opowieść „o tych którzy za górami za lasami… wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie”.

  • Dekoracje
  • Trendy

Pisaliśmy już o kreatywnym wykorzystaniu papieru w celu stworzenia wyjątkowych dekoracji weselnych. Dziś słowo o wycinankach z papieru, które mogą towarzyszyć Waszym przygotowaniom już od samego początku- jako zaproszenia ślubne.

zapiszlampang_naomark
lampang_naomark
Publikacja

Wycinanka to „sztuka marnowania papieru”, w której chodzi o to aby z kartki papieru odrzucić więcej niż połowę w taki sposób, aby reszta była w jednym kawałku. Do jej wykonania należy używać bardzo ostrych narzędzi. Mogą to być nożyczki, skalpele, nożyki modelarskie. Dawniej stosowano również nożyce do strzyżenia owiec. Wycinanka przyszła do polskiej sztuki ludowej z kultury żydowskiej. Legenda opowiada o rabinie, który chciał przepisać Torę; było to zimą, a mróz był tak siarczysty, że zamarzał atrament. Zaczął więc wycinać litery Tory i tak powstała pierwsza wycinanka. Jednak pierwsze wycinanki musiały pojawić się w Chinach, skoro to tam wynaleziono papier.

zapiszWedding photography
Wedding photography

Wycinanki papierowe są jedną z najpopularniejszych chińskich sztuk ludowych. Kobiety z dynastii Tang używały takich wycinanek jako ozdób we włosach. Na chińskiej wsi, po zebraniu zboża, kobiety zbierały się razem i robiły papierowe wycinanki, którymi ozdabiano domy. Dla dziewcząt znajomość sztuki ich wycinania była koniecznością, gdyż uważano ją za jeden ze standardów przy ocenianiu młodej panny.

zapiszlocrifa
locrifa

W innej części świata – w Meksyku wycinane z bibuły ozdoby zwane papel picado powiewają wywieszone na sznurkach na ulicach, domach oraz świątyniach. Najczęściej powstają właśnie z okazji wesel, chrzcin i świąt religijnych.

zapisz
Kreatywne zaproszenie ślubne DIY. Fot. Aneta Garbowska

Wycinanki w Polsce są popularne nie tylko jako wytwory sztuki ludowej, ale są obecne w modzie i sztuce użytkowej. Od kilku sezonów wycinane ręcznie lub laserowo misterne zaproszenia, winietki, menu, numery stołów i dekoracje to wciąż bardzo mocny element w trendach ślubnych. Niezwykle dekoracyjne są ażurowe wycinane kwiaty, motyle, drzewa, ptaki lub jakiekolwiek inne elementy ślubów tematycznych.

zapiszMara008
Mara008
zapiszwacomka.
wacomka.

Tańszą wersją są te wycinane laserowo ale piękny papier, nożyk lub nożyczki w sprawnych rękach to gwarancja niepowtarzalnej poligrafii oraz dekoracji. Świetną propozycją są wycinane kartki z życzeniami dla państwa młodych, wycinane tablice z miejscem na podpisy gości czy ozdabiane wycinankami koperty na życzenia i finansowy załącznik. Odważne panny młode mogą wpiąć we włosy papierowe wycinane fascynatory, a w uszy papierowe kolczyki.

zapiszMelpomene
Melpomene

Baśnie Hansa Christiana Andersena znają niemal wszyscy, ale niewielu wie iż nie rozstawał się on z nożyczkami. Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja. Składał papier i wycinał snując opowieść „o tych którzy za górami za lasami… wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie”.

zapiszwacomka
wacomka

Nie zapomnijmy także o zaproszeniach z elementami origami, takimi ja te:

zapiszZaproszenia i papeteria VIP KARTALIA
Zaproszenia i papeteria VIP KARTALIA
zapiszZaproszenia i papeteria VIP KARTALIA
Zaproszenia i papeteria VIP KARTALIA

Na pewno Cię zainspirują.Bierzesz ślub w 2017 roku , to koniecznie zobacz także inne ślubne inspiracje:

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!