Jak zachować bukiet ślubny na długie lata? Metody konserwacji.

Chcesz zachować trwałość swojego bukietu ślubnego na długie lata? Zobacz!

  • Bukiety ślubny
  • Trendy
  • Polska

Jeśli kwiaty są dla Ciebie ważne i chcesz zatrzymać ich niepowtarzalne piękno i wspomnienia, to warto skorzystać z ich obróbki za pomocą liofilizacji – najwcześniej jak to możliwe po ślubie. To najlepszy sposób, aby zapewnić dokładne zachowanie koloru i kształtu oraz długotrwały efekt dekoracyjny Twojego niezapomnianego i oryginalnego bukietu.

zapiszBukiet ślubny z pracowni Groszki i Róże
Bukiet ślubny z pracowni Groszki i Róże

Bukiet ślubny … po ślubie

Publikacja

Bukiet ślubny to ważny symbol dla większości panien młodych. Zazwyczaj każda z nas jest do niego w jakiś sposób przywiązana. I powiedzmy sobie szczerze – kosztował sporo. Dlaczego by nie spróbować go zachować? Pamiętam jak ciężko mi było patrzeć jak mój gęsto upakowany bukiet z róż po dwóch tygodniach zaczął zasychać….

Co zrobić żeby przedłużyć jego wygląd?

Bo trwałość kwiatów jak wiemy jest silnie ograniczona i myślę, że (w zależności od kwiatów) dłużej niż tydzień byłoby ciężko go utrzymać. Pewnie większość z Was nie wie, że oprócz prób zasuszania można go oddać w ręce wyspecjalizowanej firmy, która zajmie się nim profesjonalnie… (śpieszę wyjaśnić: NIE W POLSCE). Wówczas można długie lata podziwiać Wasz bukiet i zachować go na pamiątkę dla potomnych.

zapisz5czwartychDowiedz się więcej “5czwartych”
5czwartych

Bukiet wiązany najłatwiej powiesić kwiatami w dół w miejscu zaciemnionym , suchym i przewiewnym. O ile suszenie bukietu wiązanego można załatwić w miarę prosto, to suszenie kwiatów układanych w tzw. mikrofonie florystycznym może być już naprawdę trudne, w wręcz niewykonalne. W takim przypadku najpierw należy pozbyć się jak najszybciej wody z gąbki florystycznej w mikrofonie. Można spróbować postawić go nad silnie rozgrzanym grzejnikiem (ale nie bezpośrednio na nim!!!).
Następnie czas na kwiaty. Można obłożyć cały bukiet gęsto gazetami (takimi niepowlekanymi, najlepiej czarno – białymi), również pomiędzy kwiatami i trzymać w suchym pomieszczeniu, w miarę przewiewnym.

zapisz
Bukiety ślubne Groszki i Róże

Jednak wszystkie domowe sposoby spowodują, że zasuszony bukiet w najlepszym wypadku po prostu zaschnie i tyle. Będziesz mogła go schować ale po kilku miesiącach nie rozpoznasz kolorów kwiatów…
Alternatywą jest zastosowanie środków chemicznych, które jednak nie dają takiego efektu jak niesamowita liofilizacja. Koszt takiej usługi w Polsce to niestety ok 1200zł, ponieważ jest bardzo niewiele firm, które wykonują taką usługę.

Suszenie za pomocą środków pochłaniających wodę – dla panny młodej “zrobię to sama”

Do suszenia za pomocą środków pochłaniających wodę należy obciąć łodygi kwiatów. Można je później przedłużyć drutem. I tu uwaga: lepiej to zrobić przed suszeniem, gdy kwiaty nie są jeszcze kruche. W tej metodzie utrwalania kwiatów stosuje się żel krzemionkowy, boraks i piasek. Za pomocą tej metody dobrze zasuszają się piwonie, lilie, róże, narcyzy, storczyki, a nawet tulipany, frezje, amarylis i kamelie. Przed użyciem trzeba się upewnić, czy dany środek jest całkowicie suchy (np. kryształki żelu krzemionkowego pod wpływem wilgoci tracą swój charakterystyczny ciemnoniebieski kolor i stają się różowe). Najlepiej je wtedy umieścić w formie do pieczenia ciasta i wstawić na godzinę do piecyka rozgrzanego do temperatury 150-200°C. Wyjmujemy je, gdy ostygną. Wszystkie środki pochłaniające wodę przechowujemy w szczelnych naczyniach. Boraks możemy wymieszać z suchym (wyprażonym) piaskiem. Zbyt duże kryształy żelu krzemionkowego należy najpierw rozdrobnić. Kwiaty przeznaczone do suszenia powinny znajdować się w pełnym rozkwicie i nie mogą być uszkodzone.

Kwiaty umieszczamy na dnie naczynia i całe kwiaty obsypujemy tą substancją w taki sposób, aby dostała się ona między płatki i do wnętrza kielicha. Wszystkie części rośliny dokładnie przykrywamy – pożądany efekt zyskujemy po 48 godzinach. Suszenie w boraksie z piaskiem trwa od 10 do 14 dni a w samym piasku nawet do trzech tygodni. Zawsze sprawdzamy, czy roślina została dostatecznie wysuszona.

Rośliny suszone tą metodą wyglądają niemal jak żywe, zachowują swój pokrój i barwę. Wadą jest mała wydajność i wysokie koszty środków. Środki te są dostępne w Polsce.

Utrwalanie kwiatów za pomocą lifilizacji – czyli suche zamrażanie

Kwiaty są początkowo zamrażane. Powoduje to ich minimalne obkurczenie i trwa około dwudziestu dni Cała metoda wymaga specjalistycznego sprzętu ale daje najlepsze rezultaty w kwestii utrwalania żywych kwiatów. Metoda ta ma także różne ograniczenia dotyczące poszczególnych rodzajów kwiatów. W przypadku kwiatów to właśnie obecność wody jest odpowiedzialna za więdnięcie, zasuszanie i gnicie. Liofilizacja jest najlepszym z możliwych sposobów przechowywania i konserwacji kwiatów, daje najlepszy i najbardziej naturalny efekt. Bardzo często można się spotkać z liofilizacją bukietów ślubnych na specjalne życzenie (kiedy Panna Młoda chce go zatrzymać na pamiątkę).

Jak wygląda proces utrwalania bukietu ślubnego za pomocą procesu liofilizacji?
Świeże kwiaty są umieszczone na tacach i umieszczane w komorze liofilizacyjnej.
Następuje ich zamrożenie a następnie odparowanie całego lodu.
Ale zanim to nastąpi…..
Twój bukiet jest fotografowany, poddawany dokładnej inwentaryzacji i demontowany.
Każdy kwiat jest zostaje ponownie nawodniony.

zapisz
Źródło: theflowerfactory.com.au

Kwiaty są traktowane specjalnym roztworem, by zwiększyć ich odporność. Będą wytrzymałe na kruszenie i rozbicie i co najważniejsze- zachowają swój naturalny kolor. Tak przygotowany materiał roślinny jest układany na tackach i zamrożony w celu przygotowania do procesu liofilizacji.

zapisz
Źródło: theflowerfactory.com.au
zapisz
Źródło: theflowerfactory.com.au

Kwiaty są umieszczone w komorze susząco- zamrażającej i pozostają w próżni przez 12-16 dni. Aparatura określa, kiedy żądany stan wilgotności został osiągnięty.

zapisz
Źródło: theflowerfactory.com.au

Po wyjęciu każdy kwiat jest łączony z drutem stanowiącym jego nową łodygę, aby przygotować go do ponownego złożenia w bukiet i poprawienia koloru.

zapisz
Źródło: theflowerfactory.com.au

Twój bukiet jest teraz ponownie zbudowane według oryginalnego projektu i umieszczany w gablocie za szkłem.

zapisz
Źródło: theflowerfactory.com.au

Poniżej przedstawiam przykłady liofilizowanych bukietów.

zapisz
Źródła: myweddingflowerideas.co.uk, theflowerfactory.com.au

Jeżeli zdecydujesz się na liofilizowanie, pamiętaj o:

Transport
Aby uzyskać najlepszy rezultat, bukiet powinien być dostarczony do punktu możliwie najszybciej po ślubie. Firmy nie będą w stanie wyświadczyć usługi jeśli bukiet będzie zwiędnięty, spleśniały, zbyt mocno wysuszony, z “posiniaczonymi” kwiatami, lub też w inny sposób uszkodzony. Należy go dostarczyć w pudle zabezpieczonym dużą ilością bibuły/ papieru, luźno obejmującego go w około. Sam bukiet na wierzchu i owinąć delikatnie i swobodnie bibułą  oraz uszczelnić wolne przestrzenie w kartonie używając papieru, aby zapobiec jego przesuwaniu się i wpadnięciu.

Trwałość
Dobrze zachowanie i spreparowane kwiaty bukietu slubnego tak naprawdę mogą trwać w nieskończoność… Jeśli podczas przechowywania unikamy wilgotności, bezpośredniego działania promieni słonecznych lub też jasnych lamp halogenowych, panny młode mogą oczekiwać że ich bukiety, w dobrym stanie przetrwają całe ich życie.

Koszt 
Cena za usługę liofilizacji bukietu ślubnego to ok. 1200zł.

W firmie Groszki i Róże, by zarezerwować termin należy się zgłosić już 3 miesiące wcześniej, przed planowaną datą ślubu, aby pracownia mogła zarezerwować liofilizator w wybranym punkcie.

– Marta Gregorska

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Groszki i Róże Bukiet i dekoracje kwiatowe
5czwartych Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!