Czy podszewka w garniturze jest ważna?

Podczas kupowania garnituru z tak zwanego wieszaka, czyli dosłownie mówiąc gotowca z sieciówki, bądź nawet przy zamawianiu garnituru szytego na miarę – nie zwracamy najczęściej uwagi na jedną z najbardziej istotnych rzeczy, czyli na podszewkę. Tkanina ta jest najbardziej wewnętrzną częścią składową garnituru i to z nią styka się nasze ciało, dlatego bardzo ważne jest to, by podszewka była dobrej jakości i w odpowiedni sposób wszyta w marynarkę.

Czy podszewka w garniturze jest ważna?
amante.pl
  • Pan Młody
  • Editor-choice
  • Polska

Składy podszewek

Publikacja

Na początku powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład materiału z jakiego jest ona wykonana. Najczęściej wykorzystuje się podszewki poliestrowe bądź wiskozowe. Podszewka poliestrowa jest wykonana z tkaniny syntetycznej, której przepuszczalność powietrza jest na bardzo niskim poziomie. Nawet gdy garnitur jest wełniany, a środek będzie wyłożony poliestrem, to wtedy cały produkt traci na jakości i na komforcie użytkowania. Ciało może wtedy się przegrzewać i pocić, gdyż powietrze nie ma jak swobodnie wędrować między nim a otoczeniem. 

 

zapisz
Poliester jest najgorszym możliwym wyborem, jeżeli chodzi o tkaninę na podszewkę.

 

Drugą najpopularniejszą podszewką wykorzystywaną w garniturach jest podszewka wiskozowa. Wiskoza to tkanina sztuczna, czyli pochodzenia naturalnego lecz poddana procesom chemicznym w laboratoriach, wytwarzana na podstawie celulozy pozyskiwanej z iglastych drzew, takich jak świerki bądź sosny. W porównaniu do poliestru, wiskoza jest przyjemna w dotyku i zdecydowanie lepiej przepuszcza powietrze. Ciało w marynarce z taką podszewką nie powinno się pocić, a cyrkulacja będzie dawała większe uczucie komfortu i chłodu.

 

zapisz
Wiskoza może być barwiona na całą gamę kolorów, dzięki czemu podszewka może być również w ciekawym princie

 

Jednym z rodzajów podszewek wykorzystywanych w procesie na przykład szycia miarowego w Amante by Occhielo jest bemberg. Co to za dziwnie brzmiąca nazwa tkaniny? Jest to jedna z najnowszych technologii pozyskiwania włókien naturalnych, które są poddawane obróbce w kąpieli miedzianej. Dzięki takiemu zabiegowi materiał ten jest przewiewny i higroskopijny, a co za tym idzie dużo lepszy niż typowa wiskoza. Również mniej się gniecie oraz bardziej chłodzi ciało w upalne dni. Również jest to tkanina biodegradowalna, ponieważ poddana kompostowi rozłoży się w ciągu dwóch miesięcy, dzięki czemu mamy pewność, że wykorzystując taką technologię nie będziemy mieli negatywnego wpływu na środowisko.

 

zapisz
Bemberg to technologia, która współgra z naturą i niestanowi dla niej zagrożenia.

 

Kolejnym materiałem wykorzystywanym w podszewkach jest jedwab, tkanina uchodząca za jedną z najbardziej ekskluzywnych w swojej kategorii. Uzyskiwana jest z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Jest niezmiernie przyjemna w dotyku oraz posiada naturalny blask i połysk. Świetnie sprawdza się w garniturach z bardzo cienkiej wełny, ponieważ sam jedwab również nie jest tkaniną grubą. Świetnie oddycha, a także bardzo dobrze układa się do sylwetki, jednakże jedwab może szybko ulec zniszczeniu, dlatego istotna jest odpowiednia pielęgnacja takiego garnituru i warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanym pralniom chemicznym.

 

zapisz
Jedwab jest bardzo wymagającą tkaniną, dlatego warto dobrze zapoznać się metodami jego czyszczenia i pielęgnacji.

 

 

Konstrukcja podszewki

Jak już omówiliśmy składy podszewek i to, na co najbardziej zwracać uwagę – pora chwilę zastanowić się nad samą konstrukcją i ich różnymi typami. Najczęściej wykorzystywanym typem podszewki, jest podszewka pełna, to znaczy, że zamocowana jest ona na praktycznie całej rozpiętości marynarki.

Jednak dużo lepszą opcją jest wykorzystanie pół-podszewki, metody, którą najczęściej rekomendujemy klientom w Concept Storze Izabeli Janachowskiej. Podszewka jest wtedy umieszczona na bokach marynarki, a sam jej tył jest w większości odkryty. Znajduje się ona tylko na łopatkach w formie dwóch wyciętych półokręgów, które zwisają luźno, dzięki czemu podczas poruszania się bądź na przykład tańczenia – podszewka nie ogranicza nam ruchów, a wręcz przeciwnie – pracuje razem z ciałem. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że na plecach mamy tylko samą tkaninę marynarki. Lepiej przechodzi powietrze, co na przykład przy wysokich temperaturach bądź podczas intensywnych imprez sprawdzi się doskonale. Również panowie, którzy mają zdolność do nadmiernej potliwości powinni decydować się na taki typ konstrukcji podszewki w swoich marynarkach.

Bardzo rzadko można dostać takie gotowe wyroby na wieszakach, dlatego tym bardziej warto postawić na szycie miarowe garnituru i z takim typem technologii się zapoznać. W Amante by Occhiello śmiało możemy taką marynarkę uszyć na ślub bądź do pracy, dzięki czemu komfort użytkowania będzie dużo wyższy, niż to, co do tej pory na siebie zakładaliśmy.

 

zapisz
Pół-podszewka jest idealnym wyborem dla mężczyzn ceniących sobie komfort i wygodę użytkowania

 

Istnieje jeszcze jeden typ konstrukcji podszewki, czyli… bezkonstrukcyjny. Taki typ marynarek najczęściej obserwuje się w przypadku lnu, bawełny bądź bambusa, czyli tkanin typowo letnich. Marynarka nie posiada w wtedy podszewki, a sam wkład na przodzie marynarki jest bardzo cieniutki, dzięki czemu jest bardzo lekka a także idealnie sprawdza się podczas wypraw na Sycylię bądź do miejsc o typowo tropikalnym klimacie.

Wbrew pozorom jak widzimy podszewka stanowi bardzo integralną część marynarki (chyba, że zdecydujemy się na wariant bezkonstrukcyjny) i nie możne ona być wykonana z byle jakiego materiału. Jeśli chcemy, żeby w garniturze było nam komfortowo i wygodnie warto postawić na rozwiązania, które być może nie były nam dotąd znane. 

 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Occhiello Garnitury ślubne
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!