PL Zaloguj
PL

Sztuka wycinania papieru na Twój ślub

Pisaliśmy już o kreatywnym wykorzystaniu papieru w celu stworzenia wyjątkowych dekoracji weselnych. Dziś słowo o wycinankach z papieru, które mogą towarzyszyć Waszym przygotowaniom już od samego początku- jako zaproszenia ślubne.

Wycinanka to „sztuka marnowania papieru”, w której chodzi o to aby z kartki papieru odrzucić więcej niż połowę w taki sposób, aby reszta była w jednym kawałku. Do jej wykonania należy używać bardzo ostrych narzędzi. Mogą to być nożyczki, skalpele, nożyki modelarskie. Dawniej stosowano również nożyce do strzyżenia owiec. Wycinanka przyszła do polskiej sztuki ludowej z kultury żydowskiej. Legenda opowiada o rabinie, który chciał przepisać Torę; było to zimą, a mróz był tak siarczysty, że zamarzał atrament. Zaczął więc wycinać litery Tory i tak powstała pierwsza wycinanka. Jednak pierwsze wycinanki musiały pojawić się w Chinach, skoro to tam wynaleziono papier.

Wycinanki papierowe są jedną z najpopularniejszych chińskich sztuk ludowych. Kobiety z dynastii Tang używały takich wycinanek jako ozdób we włosach. Na chińskiej wsi, po zebraniu zboża, kobiety zbierały się razem i robiły papierowe wycinanki, którymi ozdabiano domy. Dla dziewcząt znajomość sztuki ich wycinania była koniecznością, gdyż uważano ją za jeden ze standardów przy ocenianiu młodej panny. W innej części świata – w Meksyku wycinane z bibuły ozdoby zwane papel picado powiewają wywieszone na sznurkach na ulicach, domach oraz świątyniach. Najczęściej powstają właśnie z okazji wesel, chrzcin i świąt religijnych.

Kreatywne zaproszenie ślubne DIY. Fot. Aneta Garbowska

Wycinanki w Polsce są popularne nie tylko jako wytwory sztuki ludowej, ale są obecne w modzie i sztuce użytkowej. Od kilku sezonów wycinane ręcznie lub laserowo misterne zaproszenia, winietki, menu, numery stołów i dekoracje to wciąż bardzo mocny element w trendach ślubnych. Niezwykle dekoracyjne są ażurowe wycinane kwiaty, motyle, drzewa, ptaki lub jakiekolwiek inne elementy ślubów tematycznych.

Papierowe akcesoria ślubne. Fot. Malachite Meadow
Papierowe dekoracje ślubne. Fot. Mirek Rozwadowski - Magia Kadru

Tańszą wersją są te wycinane laserowo ale piękny papier, nożyk lub nożyczki w sprawnych rękach to gwarancja niepowtarzalnej poligrafii oraz dekoracji. Świetną propozycją są wycinane kartki z życzeniami dla państwa młodych, wycinane tablice z miejscem na podpisy gości czy ozdabiane wycinankami koperty na życzenia i finansowy załącznik. Odważne panny młode mogą wpiąć we włosy papierowe wycinane fascynatory, a w uszy papierowe kolczyki.

Wycinanki na ślub i wesele. Fot. Izabela Sekuła
Wycinanki na ślub i wesele. Fot. Aneta Garbowska

Baśnie Hansa Christiana Andersena znają niemal wszyscy, ale niewielu wie iż nie rozstawał się on z nożyczkami. Wycinanki to jego druga, nieznana światu pasja. Składał papier i wycinał snując opowieść „o tych którzy za górami za lasami… wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie”.

Specjalista portalu abcslubu.pl Bogna Trętko

Źródło: abcslubu.pl / www.abcslubu.plwww.facebook.com/abcslubu

SUKNIE ŚLUBNE 2015

BUTY ŚLUBNE 2015

DODATKI ŚLUBNE 2015

FRYZURY ŚLUBNE 2015

BUKIET ŚLUBNY 2015

PAN MŁODY 2015

STREFA PIĘKNA 2015

Skontaktuj się z firmami ślubnymi powiązanymi z artykułem:

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji