Sypiemy Parę Młodą - przegląd 5 najpopularniejszych trendów 2016 roku

Ceremonia ślubna, Foto: shutterstock

Do jednej z najstarszych tradycji ślubnych należy obsypywanie Pary Młodej przed Urzędem Stanu Cywilnego lub Kościołem. Obecnie istnieje wiele możliwości, w jaki sposób to zrobić – wszystko zależy od Waszego wyboru! Zanim zadecydujecie, jak przywitacie Młodych prezentujących się po raz pierwszy jako Małżonkowie, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

1. Ryż i monety – tradycja zawsze w cenie?

Nie każdy wie, że zwyczaj sypania Pary Młodej ryżem pochodzi z Chin. Gest ten ma zapewnić dostatek, płodność, szczęście i pomyślność. Zgodnie z wierzeniami z Dalekiego Wschodu, ryż sprzyja powstawaniu silnej energii, daje wytrwałość i przyczynia się do długowieczności. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, nie każdy ksiądz wyraża zgodę na rzucanie ryżem. Gołębie, zwabione rozsypanymi ziarenkami, brudzą bruk i budynek. Ryż jest też bardzo kłopotliwy dla samej Panny Młodej – ziarenka wplątują się we włosy i wchodzą za suknię, co szczególnie dotkliwie daje się we znaki. Ponadto, gdy pada deszcz, ryż wilgotnieje i staje się ślizgi, a wtedy o wypadek nie trudno.

Ceremonia ślubna, Foto: shutterstock

Drugim, równie popularnym i silnie osadzonym w polskiej tradycji zwyczajem jest sypanie drobnych monet: jedno-, dwu- i pięciogroszówek. Skąd wziął się ten pomysł? Otóż pochodzi z czasów szlacheckich, gdy na ślubach wielkie rody chciały wyraźnie zaznaczyć swoją odrębność, stąd też wybór monet – symbolu zamożności. Zgodnie z tradycją, Para Młoda musi uzbierać wszystkie grosiki, a ta osoba, która będzie ich miała więcej, będzie zarządzała domowym budżetem. Tu jednak również trzeba się liczyć z – niekoniecznie przyjemnymi – skutkami. Niejedna Panna Młoda wspomina bolesne ślady, których nabawiła się podczas obsypywania jej monetami. Dodatkowo, podczas zbierania grosików z ziemi ucierpieć może ślubny manicure.

2. Wystrzałowe konfetti – rewelacyjny efekt gwarantowany

Czym sypać Parę Młodą, SlubneZakupy.pl
Para Młoda i konfetti, Foto: SlubneZakupy.pl

Choć pomysł wystrzeliwania kolorowego konfetti jest stosunkowo nowy i trudno tu doszukiwać się konkretnej historii tego zwyczaju, to jest to szczególnie efektowny i widowiskowy pomysł. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów konfetti. Do najbardziej popularnych należą te w kształcie płatków róż, w wielu kolorach do wyboru: białym, kremowym, różowym, bordowym czy liliowym. Oprócz płatków kwiatów, możecie również wybrać konfetti w kształcie serc, motyli, złotych i srebrnych serpentyn czy nawet… banknotów!

Panna Młoda z konfetti, Foto: SlubneZakupy.pl

W jaki sposób uruchomić konfetti? Tuby wyposażone są w specjalny mechanizm z wykorzystaniem sprężonego powietrza – wystarczy, że przekręcicie je u nasady zgodnie z kierunkiem narysowanych strzałek. To naprawdę nie jest trudne, a płatki z pewnością wylecą z dużą mocą w powietrze!

 3. Płatki kwiatów – angażujemy weselników

Płatki żywych kwiatów symbolizują szczęście i płodność. Płatki róż rzucane w stronę Młodych będą z pewnością wyglądać bajecznie – wspaniały efekt gwarantowany! Należy pamiętać, że świeżo zerwane kwiaty powinny być odpowiednio przygotowane. Najlepiej, by zerwać je najpóźniej na dzień przed ślubem, skropić wodą i przechować w chłodnym pomieszczeniu (albo lodówce!). W dzień ślubu włóżmy je do wiklinowego koszyka.

4. Gorące trendy: bańki mydlane

Bańki mydlane, Foto: SlubneZakupy.pl

Alternatywą wobec wcześniejszych pomysłów są bańki mydlane. Puszczane ponad głowami Pary Młodej dadzą magiczny i oryginalny efekt! Warto do tego zadania zaangażować dzieci – z pewnością będą miały świetną frajdę. Uprzedźcie również fotografa o takim zamiarze tak, aby mógł się odpowiednio przygotować, by uchwycić na zdjęciach ten szczególny moment. Gdy zdecydujecie się na bańki, pamiętajcie, że macie do wyboru malutkie zestawy do samodzielnego wypuszczania baniek lub specjalne urządzenia do robienia baniek.

 5. Balony napełnione helem – prosto w stronę nieba

Balony ślubne, Foto: SlubneZakupy.pl
Balony ślubne, Foto: SlubneZakupy.pl

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu żadna z powyższych propozycji nie może być przez Was wykorzystana, warto przemyśleć pomysł wypuszczenia balonów. Wypełnione helem, będą niesamowicie widowiskowym elementem Waszego ślubu! Do wyboru macie dziesiątki różnych kolorów i kształtów: okrągłe, serca, gołębie, a nawet balony w kształcie fraka i sukni ślubnej.

Wybierając jedną z powyższych opcji pamiętajmy, by przede wszystkim nie zrobić niczego, co mogłoby się nie spodobać Młodej Parze – w końcu to ich dzień!

SUKNIE ŚLUBNE 2015

BUTY ŚLUBNE 2015

DODATKI ŚLUBNE 2015

FRYZURY ŚLUBNE 2015

BUKIET ŚLUBNY 2015

PAN MŁODY 2015

STREFA PIĘKNA 2015

Agnieszka Kulczyńska
SlubneZakupy.pl

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Nocleg dla gości weselnych - podstawowe zasady organizacji. Zadbaj o gości razem z nami!
Nocleg dla gości weselnych - podstawowe zasady organizacji. Zadbaj o gości razem z nami!
Jak wybrać nocleg dla gości weselnych, na jak długo i czy młoda para powinna go opłacać? Więcej czytaj w artykule...
Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!
Przemówienia ślubne – poradnik! Niezwykle cenne rady!
Jak wygłosić dobrą mowę na weselu, która wszystkim się spodoba? Ten artykuł podpowie Ci, jakich błędów nie popełniać, podczas
Jak zorganizować ślub krok po kroku: kalendarz 12 miesięcy przygotowań
Jak zorganizować ślub krok po kroku: kalendarz 12 miesięcy przygotowań
Właśnie się zaręczyliście i nie wiesz, od czego zacząć przygotowania? Przedstawiamy krótki harmonogram zadań na 12 miesięcy organizacji dnia ślubu.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji