Ślub EKO jest trendy! Dekoracje z papieru

Papierowe dekoracje szturmem wdarły się na listy trendów na rok 2013. Pojawiły się najpierw w Stanach, ale i u nas goszczą coraz częściej. Pierwsza rocznica ślubu to papierowe gody, ale może warto na papierowo zacząć już rok wcześniej?

W Zankyou pokazywaliśmy Wam już tutorial papierowych pomponów, które wykonały dziewczyny z Różowej Bezy. Kilka propozycji na ich wykorzystanie zobaczycie w artykule o dekoracjach ślubnych z papieru i origami na weselu. Dziś rozwijamy temat ekologicznych dekoracji ślubnych!

Papierowe dekoracje ślubne fot. Bogna Trętko / abcslubu.pl

W naszej polskiej tradycji dekoratorskiej da się zauważyć, że wykorzystywanie papierowych kwiatów, a zwłaszcza wycinanek, jest trendy nie tylko w dekoracjach ślubnych. Coraz częściej są one używane przez projektantów we wzornictwie, w sztuce. Ale przecież to nasza Jagusia z „Chłopów” jest absolutną prekursorką papierowych ozdób weselnych. Przypomnijmy scenę, gdy przygotowuje się ona do własnego ślubu:

„izba już wymyta, wybielona, Maciej z miasta przywiózł kolorowych papierów a ona wystrzygnęła z nich kółek strzępiastych to kwiatuszków, to cudaków różnych (…) Ogarnęła się nieco w komorze i wyszła nalepiać resztę wzdłuż ścian, pod obrazami, bo już gdzie indziej miejsca nie było.
– Jaguś! A dałabyś spokój tym cudakom, druhen ino patrzeć… ludzie się wnet schodzić poczną, muzyka już po wsi chodzi… a ona się zabawia…”


Coraz częściej dekoratorzy „zabawiają” się papierem tak, jak Jagna. Papier daje doskonałe możliwości w tzw. ślubach tematycznych. Wyciąć, złożyć z niego można każdy wymarzony kształt. Ptak, który pojawił się na zaproszeniu ślubnym, przysiądzie na samochodzie, na kieliszkach weselnych, winietkach i będzie ozdobą księgi gości. I co ważne – jest to nie tylko taki, ale i ekologiczny sposób na uzyskanie oryginalnych dekoracji ślubnych i weselnych!

Papierowe dekoracje na samochodzie ślubnym Fot. Agnieszka Bogusz Pracownia Florystyczna Astra / abcslubu.pl

Dekoracje ścienne
Formy z papieru z powodzeniem zastępują nieśmiertelne serca za stołem Państwa Młodych. Fascynujące są ściany z papierowych kwiatów, ażurowe panele, wycinana suknia ślubna, wiatraki przypominające dzieciństwo czy mnóstwo kolorowych rozet. Romantyczne, lekkie rozety wykonane z papieru poskładanego w harmonijkę są świetnym elementem dekoracji sali, ale też samochodu czy dodatkiem do kompozycji florystycznych. Papierowe dekoracje dobrze prezentują się w dużych skupiskach. Kilka ptaków wykonanych techniką origami nie będzie robiło takiego wrażenia jak ich setki.

Bukiety ślubne

Dla odważnych, szukających niecodziennych rozwiązań panien młodych doskonałą propozycją są bukiety ślubne z papierowych kwiatów. Wykonane muszą być jednak perfekcyjnie, inaczej będę przypominać bukiet zrobiony z kartek zeszytu na świetlicy szkolnej. Tutaj szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie takiego innowacyjnego bukietu do sukni i całej oprawy ślubu. Dla nieco bardziej tradycyjnych proponuję połączenie kwiatów żywych i wykonanych z papieru, lub przynajmniej z papierowymi elementami, np. z misternie wyciętymi ażurowymi liśćmi, szumną kryzą lub ażurowymi motylami przycupniętymi na bukiecie ślubnym.

Papierowe dekoracje ślubne, fot. Katarzyna Zydroń / abcslubu.pl

Bogactwo deseni i faktur

Oprócz papierów jednokolorowych i w desenie, kalek, bibuł, serwetek z których robi się piękne kule – pompony, w dekoracjach zastosowanie znalazł także papier gazetowy i zadrukowane kartki z książek. W naszej rodzimej sztuce ludowej kwiaty najczęściej robione były z bibuły. Takie kwiaty można dołączyć do bukietów, rozwiesić jako girlandy nad głowami gości albo zrobić z nich tradycyjny pająk łowicki. Papierowe ozdoby świetnie wpisują się w popularny folkowy nurt na ślubie w dekoracjach.

Papierowe dekoracje ślubne fot. Weselni Paparazzi / abcslubu.pl

Tekst, papierowe dekoracje: Specjalista portalu abcslubu.pl – Bogna Trętko

Źródło: abcslubu.pl / www.abcslubu.pl / www.facebook.com/abcslubu

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Trendy 2018: drewno. Winietki, dekoracja, a nawet obrączki!
Trendy 2018: drewno. Winietki, dekoracja, a nawet obrączki!
Drewno jest najbardziej naturalnym materiałem. Kojarzy się zarówno ze stylem boho jak i etno. Dlatego tak wspaniale sprawdza się podczas ceremonii o różnym charakterze. Dzisiaj chcemy Wam zaprezentować trendy na 2018 rok: drewno w postaci winietek, napisów, dekoracji, a nawet obrączek. Nie możecie tego przegapić.
Dariusz Zwadowski & Konsultanci Ślubni
Ślub na wiosnę - 7 powodów dlaczego warto
Wiosna to pora roku, w której Narzeczeni zaczynają ślubować sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńska. Dlaczego to właśnie wiosną warto wziąć ślub?
Jak udekorować swoje wesele? Nasze cenne dekoratorskie rady od ekspertów!
Jak udekorować swoje wesele? Nasze cenne dekoratorskie rady od ekspertów!
Również uroczystość weselna, która powinna odzwierciedlać chakartery przyszłych małżonków zasługuje na odpowiednie udekorowanie, zgodnie z wymaganiami Pary Młodej. Chcielibyśmy zaprezentować kilka kroków, których zadaniem jest ułatwienie Wam procesu dekoracji sali weselnej.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji