Ślub EKO jest trendy! Dekoracje z papieru

Papierowe dekoracje szturmem wdarły się na listy trendów na rok 2013. Pojawiły się najpierw w Stanach, ale i u nas goszczą coraz częściej. Pierwsza rocznica ślubu to papierowe gody, ale może warto na papierowo zacząć już rok wcześniej?

W Zankyou pokazywaliśmy Wam już tutorial papierowych pomponów, które wykonały dziewczyny z Różowej Bezy. Kilka propozycji na ich wykorzystanie zobaczycie w artykule o dekoracjach ślubnych z papieru i origami na weselu. Dziś rozwijamy temat ekologicznych dekoracji ślubnych!

Papierowe dekoracje ślubne fot. Bogna Trętko / abcslubu.pl

W naszej polskiej tradycji dekoratorskiej da się zauważyć, że wykorzystywanie papierowych kwiatów, a zwłaszcza wycinanek, jest trendy nie tylko w dekoracjach ślubnych. Coraz częściej są one używane przez projektantów we wzornictwie, w sztuce. Ale przecież to nasza Jagusia z „Chłopów” jest absolutną prekursorką papierowych ozdób weselnych. Przypomnijmy scenę, gdy przygotowuje się ona do własnego ślubu:

„izba już wymyta, wybielona, Maciej z miasta przywiózł kolorowych papierów a ona wystrzygnęła z nich kółek strzępiastych to kwiatuszków, to cudaków różnych (…) Ogarnęła się nieco w komorze i wyszła nalepiać resztę wzdłuż ścian, pod obrazami, bo już gdzie indziej miejsca nie było.
– Jaguś! A dałabyś spokój tym cudakom, druhen ino patrzeć… ludzie się wnet schodzić poczną, muzyka już po wsi chodzi… a ona się zabawia…”


Coraz częściej dekoratorzy „zabawiają” się papierem tak, jak Jagna. Papier daje doskonałe możliwości w tzw. ślubach tematycznych. Wyciąć, złożyć z niego można każdy wymarzony kształt. Ptak, który pojawił się na zaproszeniu ślubnym, przysiądzie na samochodzie, na kieliszkach weselnych, winietkach i będzie ozdobą księgi gości. I co ważne – jest to nie tylko taki, ale i ekologiczny sposób na uzyskanie oryginalnych dekoracji ślubnych i weselnych!

Papierowe dekoracje na samochodzie ślubnym Fot. Agnieszka Bogusz Pracownia Florystyczna Astra / abcslubu.pl

Dekoracje ścienne
Formy z papieru z powodzeniem zastępują nieśmiertelne serca za stołem Państwa Młodych. Fascynujące są ściany z papierowych kwiatów, ażurowe panele, wycinana suknia ślubna, wiatraki przypominające dzieciństwo czy mnóstwo kolorowych rozet. Romantyczne, lekkie rozety wykonane z papieru poskładanego w harmonijkę są świetnym elementem dekoracji sali, ale też samochodu czy dodatkiem do kompozycji florystycznych. Papierowe dekoracje dobrze prezentują się w dużych skupiskach. Kilka ptaków wykonanych techniką origami nie będzie robiło takiego wrażenia jak ich setki.

Bukiety ślubne

Dla odważnych, szukających niecodziennych rozwiązań panien młodych doskonałą propozycją są bukiety ślubne z papierowych kwiatów. Wykonane muszą być jednak perfekcyjnie, inaczej będę przypominać bukiet zrobiony z kartek zeszytu na świetlicy szkolnej. Tutaj szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dopasowanie takiego innowacyjnego bukietu do sukni i całej oprawy ślubu. Dla nieco bardziej tradycyjnych proponuję połączenie kwiatów żywych i wykonanych z papieru, lub przynajmniej z papierowymi elementami, np. z misternie wyciętymi ażurowymi liśćmi, szumną kryzą lub ażurowymi motylami przycupniętymi na bukiecie ślubnym.

Papierowe dekoracje ślubne, fot. Katarzyna Zydroń / abcslubu.pl

Bogactwo deseni i faktur

Oprócz papierów jednokolorowych i w desenie, kalek, bibuł, serwetek z których robi się piękne kule – pompony, w dekoracjach zastosowanie znalazł także papier gazetowy i zadrukowane kartki z książek. W naszej rodzimej sztuce ludowej kwiaty najczęściej robione były z bibuły. Takie kwiaty można dołączyć do bukietów, rozwiesić jako girlandy nad głowami gości albo zrobić z nich tradycyjny pająk łowicki. Papierowe ozdoby świetnie wpisują się w popularny folkowy nurt na ślubie w dekoracjach.

Papierowe dekoracje ślubne fot. Weselni Paparazzi / abcslubu.pl

Tekst, papierowe dekoracje: Specjalista portalu abcslubu.pl – Bogna Trętko

Źródło: abcslubu.pl / www.abcslubu.pl / www.facebook.com/abcslubu

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Czy istnieje ideał mężczyzny dla Ciebie? 6 wskazówek, jak sprawdzić, czy Twój partner nim jest!
Czy istnieje ideał mężczyzny dla Ciebie? 6 wskazówek, jak sprawdzić, czy Twój partner nim jest!
Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałaś "Tak", powiedz również "Tak" przed ołtarzem. Życzymy powodzenia!
Ślub w dojrzalszym wieku. Na miłość nigdy nie jest za późno!
Ślub w dojrzalszym wieku. Na miłość nigdy nie jest za późno!
Małżeństwo po latach długiego związku? Czemu nie? Coraz częściej ludzie decydują się na ślub w bardziej dojrzałym wieku.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji