Jak napisać zaproszenie ślubne? Rekomendacje idealne dla Ciebie!

Znaczenie zaproszeń ślubnych rośnie z roku na rok. Ich głównym zadaniem jest przedstawienie gościom wszystkich detali związanych z ceremonią ślubną w najbardziej zwięzły oraz przejrzysty sposób, tak aby nie spowodować nieporozumień w kwestii przebiegu uroczystości i sposobu jej organizacji.

Love Prints
Love Prints

Niemniej jednak, era personalizacji i kreatywności zostawiła również swój odcisk na wyglądzie zaproszeń ślubnych, które stały się także przekaźnikiem wartości i gustu Pary Młodej. Ich zadaniem jest już nie tylko powiadomienie gości o dacie ślubu, ale także pozostawienie ogólnego „przedsmaku” uroczystości. Sprawdź nasze porady, aby stworzyć najlepsze zaproszenia na Wasz ślub!

Podstawowe informacje

Zanim dasz się ponieść wyobraźni, pamiętaj o podstawowej funkcji, jaką pełnią zaproszenia ślubne: powinny one, przede wszystkim informować gości o zbliżającej się dacie ślubu, godzinie oraz miejscu, w którym odbędzie się ceremonia. Znaczenie tekstu powinno być klarowne, najlepiej zawierające praktyczne wskazówki, takie jak mapa dojazdu do miejsca ślubu lub/oraz wesela. Jest to niezwykle istotne, szczególnie w przypadku gości zagranicznych, którzy nie są zaznajomieni z miejscem, w którym ma odbyć się ślub i potrzebują więcej wytycznych.

Love Prints
Love Prints

Opinią Projektornia design&print“Zaproszenia ślubne powinny być przede wszystkim przejrzyste i czytelne. Jestem zwolenniczką umieszczania krótkich tekstów, w których zapraszani goście będą mogli skupić się na najważniejszych informacjach. Na głównej karcie zaproszenia umieszczamy imiona narzeczonych, miejsce oraz datę ślubu, a także informację o przyjęciu weselnym. Dodatkowa karta może posłużyć nam do zawarcia informacji o potwierdzeniu przybycia wraz z numerami telefonów oraz krótkiego wierszyka o prezentach. Z mojego doświadczenia wiem, że najwięcej problemów przysparza narzeczonym odmiana listy gości do personalizacji zaproszeń. Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności pisowni, warto w tej sprawie skonsultować się z rodziną, tak aby proszone osoby nie poczuły się urażone.”

Projektornia design&print
Projektornia design&print

Zasady

Pomimo mnogości pomysłów, jakie posiadacie w tematyce zaproszeń ślubnych, powinniście podporządkować się kilku zasadom, jakie obowiązują w przypadku listów oficjalnych. My, jako Zankyou możemy jedynie podpowiedzieć Wam, jakie są standardy ślubne, jednakże ostateczna decyzja zależy już od Was.

Decoris Wedding Collection
Decoris Wedding Collection

Jedna z zasad mówi o tym, że to rodzice Pary Młodej powinni poinformować gości o uroczystości ślubnej. Pomimo faktu, że wymieniona tradycja nie jest powrzechnie używana w dzisiejszych czasach, pamiętaj, aby zaproszenie napisane było w stylu formalnym, dojrzałym oraz uprzejmym, tak jakby zrobili to Wasi rodzice. Wasze imiona powinny znaleźć się pośrodku listu razem z tekstem wymienionym w rubryce „Podstawowe Informacje”.

W dalszej prezentacji uroczystości ślubnej, w górnym rogu, należy umieścić imiona oraz nazwiska gości. Nie zapomnij o umiejscowieniu tekstu potwierdzającego obecność w dolnej części listu.

Projektornia design&print
Projektornia design&print

Personalizacja

Patrząc za zaproszenia ślubne sprzed 20, 30, czy 40 lat, możemy zauważyć, że napisane zostały one ściśle w stylu klasycznym. W dzisiejszych czasach, wiele par odchodzi od konwencjonalnych ideii i stara się uwzględnić charakter nowożeńców. W związku z powyższym, często mamy do czynienia z zaproszeniami uwzględniającymi ulubione zajęcie lub hobby Pary Młodej, na przykład odwołanie do wzorów matematycznych, jeśli pracują w ścisłych zawodach, motywy fantasy, jeżeli są oni fanami konkretnego filmu, styl vintage dla par wrażliwych na piękno, nostalgicznych. Dobrym pomysłem, który sprawi że zaproszenie stanie się bardziej indywidualne jest dołączenie rysunku, zdjęć lub ulubionego wersu Pary Młodej… Lista pomysłów nie ma końca! Zadaniem współczesnych zaproszeń jest wyróżnienie się z tłumu, dotarcie do serca gości oraz rozbawienie ich.

Projektornia design&print
Projektornia design&print

Nieformalność

Ta cecha nie powinna być odbierana negatywnie. W przeszłości, Pary Młode nie miały okazji na wykazanie się kreatywnością. Jednakże, dzisiejsi nowożeńcy łamią reguły chcąc być bardziej autentyczni i niekonwencjonalni, a śluby są idealną okazją, aby zademonstrować swoją nadzwyczajną wyobraźnię, poczucie humoru, dystans do siebie oraz oryginalność.

Paperwords
Paperwords

Zankyou daje Wam możliwość skontaktowania się z wyselekcjonowanymi dostawcami w branży ślubnej, którzy są w stanie sprawić, że Wasz ślub będzie nieszablonowy oraz zorganizowany w dobrym guście. Formalny styl pisania zaproszeń przeszedł do historii, a jego miejsce zajeła kreatywna personalizacja. Pamiętaj, że podstawowe informacje dotyczące ślubu są bardzo ważne, jednak masz możliwość urozmaicenia ich kilkoma łamigłówkami, ironią, powrzechnie używanym stylem językowym oraz dostosowaniem designu do motywu przewodniego wesela. Wspaniale sprawdzą się zaproszenia Pracownia Banach Cards, która oferuje fantastyczne zaproszenia i papeterie w stylu glamour. Zapraszamy!

Pracownia Banach Cards
Pracownia Banach Cards

Poprzez Twoją twórczość przy tworzeniu zaproszeń, goście są w stanie wyobrazić sobie, jaki będzie przebieg ceremonii, co pozwoli im lepiej przygotować się na ten dzień. Postaraj się, aby Twój ślub był niezapomniany!

Taką opinię mają także specjaliści z Kipimleko:“Na serdecznym palcu dumnie błyszczy zaręczynowy pierścionek, data wybrana, wszystko robi się prawdziwe. Oficjalnie można zacząć przygotowania! Jednym z pierwszych ekscytujących momentów jest dobór zaproszeń. W koło tyle pięknych propozycji, że czasem już sama nie wiesz co Ci się podoba. Gdy już toniesz w gąszczu inspiracji warto zaufać komuś, kto zajmuje się projektowaniem na co dzień . Ważne by zaproszenie pasowało do całej oprawy ślubu, np.: nawiązywało do niego kolorem, tematem lub kwiatami które będziesz miała w bukiecie ale najważniejsze jest by pasowało do Was. Pamiętaj jednak: czasem mniej znaczy lepiej. Choć w tym dniu Ty jesteś najważniejsza, miej też na uwadze swoich gości. Jeśli postawi łaś na proste zaproszenia, może dorzuć karteczkę ze wskazówką dojazdu lub mapką osobom z daleka. Gdy masz rozbudowaną ślubną papeterię, ukochanym dziadkom warto trochę uprościć zaproszenia i nie dokładać dodatkowych stron o potwierdzeniu przybycia lub prezentowych prośbach, by stały się bardziej czytelne można nawet zmienić font. Nie ma sztywnych ram, złych pomysłów, a wszystko można elastycznie zmieniać. To ogromny atutpersonalizacji.”

Kipimleko
Kipimleko

Poprawność

Pokazaliśmy już Wam, jak sprawić, aby treść zaproszenia była oryginalna, jednak poprawność tekstu to jedna z najważniejszych rzeczy, z jakich musisz się wywiązać (o ile nie najważniejsza). Zawartość listu zależy od Was, dlatego postaraj się nie urazić uczuć gości poprzez powrzechnie nieakceptowane zwroty językowe, niestosowne referencje, czy też niepoprawne wyrażenia. Każde zaproszenie powinno zostać stosownie napisane.

Kipimleko
Kipimleko

Pamiętaj, że nieformalność tekstu nie wiąże się z błędną gramatyką oraz defektami świadczącymi o braku wiedzy ortograficznej. Niepoprawna pisownia, interpunkcja, a także błędna konstrukcja zdania i niespójne zdania mogą prowadzić do dezorientacji gości i pogorszenia opinii na temat wizerunku Pary Młodej.

Kipimleko
Kipimleko

Skonaktujcie się z rodziną, znajomymi lub profesjonalną agencją, jeśli brakuje Wam pomysłów dotyczących treści zaproszeń. Z pewnością ludzie, którzy Was znają, jak również specjaliści w tej dziedzinie będą w stanie pomóc Wam w stworzeniu przepięknych zaproszeń ślubnych.

Osoby trzecie mogą również sprawdzić, czy napisany tekst nie posiada błędów ortograficznych, językowych oraz interpunkcyjnych. Oryginalność i personalizacja jest najważniejsza, jednak zewnętrzna korekta oraz opinie bliskich ludzi sprawią, że zaproszenie jest perfekcyjne!

Zobacz także:

Zaproszenia i papeteria ślubna. TOP najlepszych firmy!

Trendy w zimowych zaproszeniach ślubnych

Nadszedł czas na wybór zaproszeń ślubnych – wskazówki ekspertów!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Skomentuj artykuł

Zaproszenie ślubne - najnowsze trendy na rok 2018!
Zaproszenie ślubne - najnowsze trendy na rok 2018!
Wybierz swoje zaproszenia ślubne. Poszukaj z nami inspiracji, a przede wszystkim poznaj trendy na nadchodzący sezon!
Jak wybrać salę weselną? 5 wskazówek na co zwrócić uwagę!
Jak wybrać salę weselną? 5 wskazówek na co zwrócić uwagę!
Wybór sali gdzie odbędzie się przyjęcie to niełatwa decyzja, od której zależy dobre samopoczucie Młodej Pary i gości. Warto tej decyzji poświęcić nieco czasu, bo dobrze wybrane miejsc zagwarantuje wymarzoną atmosferę i świetną zabawę do białego rana.
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Wedding Planner jest niezwykle pomocnym specjalistą, który może pomóc Wam w stworzeniu wymarzonej ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego, dlatego warto jest przemyśleć kwestię jego zatrudnienia.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji