• Magazyn
  • Sesja ślubna - gdzie zorganizować plener ślubny?

Sesja ślubna - gdzie zorganizować plener ślubny?

Jeszcze parę lat temu, Młode Pary nie przywiązywały tak dużej wagi do kwestii związanej z organizacją sesji ślubnej. Najczęściej odbywała się ona w dniu zaślubin, a dokładnie podczas trwania hucznej zabawy weselnej. Świeżo upieczeni Małżonkowie wymykali się na chwilę z lokalu, aby wraz z Fotografem uwiecznić w pamięci aparatu niezapomniane emocje związane z tym najważniejszych dla nich wydarzeniem. Jednak z roku na rok, możemy zauważyć pewną tendencję wedle której sesje ślubne zyskały na wartości i uznaniu. W końcu, nie mieści się już ona tylko w kategoriach powinności Nowożeńców, lecz stała się jedyną w swoim rodzaju okazją do zmaterializowania miłości za pomocą fotograficznego papieru. Dlatego więc coraz częściej plener ślubny odbywa się wiele dni po tym, kiedy Młodzi wypowiedzieli sakramentalne “Tak”. Współpraca z Fotografem ma najczęściej formę wielogodzinnego spotkania w swobodnej atmosferze podczas którego to właśnie Para Młoda staje się głównym bohaterem małych, fotograficznych dzieł sztuki.

Sesja ślubna - gdzie zorganizować plener ślubny?
  • Sesja zdjęciowa
  • Sesja
  • Polska

Aby stworzyć te zapierające dech w piersiach ujęcia niezwykle istotnym jest, aby znaleźć odpowiednie ku temu otoczenie. Morski bezkres, gęsty las, monumentalne górskie szczyty czy spokojna tafla jeziora – to tylko parę przykładów zachwycających naturalnych krajobrazów, które mogą być idealnym tłem do zdjęć ślubnych w plenerze. Ale to nie wszystko! Możecie również wykorzystać piękną elewację architektonicznych perełek takich jak wille, pałace czy zamki lub postawić na starą, drewnianą stodołę o rustykalnym charakterze. 

Publikacja

Jak więc wybrać tę najlepszą lokalizację? Ten artykuł rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości! Dowiesz się również jakie przygotowania poczynić przed sesją ślubną oraz w paru zdaniach przedstawimy nasze propozycje na najpiękniejsze miejsca w których można ją zorganizować. 

Zainspiruj się z ZankYou!

Jak się przygotować do sesji ślubnej?

Z pewnością, proces dopieszczenia wszystkich najważniejszych elementów składających się na w pełni udaną sesję ślubną ma parę kluczowych etapów. Wiemy o co musicie zadbać, aby efekt końcowy był taki jaki sobie wymarzyliście! Oto nasze podpowiedzi jak krok po kroku przygotować się do spotkania z Fotografem.

Znajdź Fotografa

To bezsprzecznie pierwszy, najważniejszy etap organizacji sesji ślubnej. Aby wybrać tego, który odpowiada Waszym upodobaniom i estetycznym gustom możecie rozpocząć swoje poszukiwania w Internecie czy za pomocą mediów społecznościowych. Dobrym pomysłem jest również zaczerpnięcie opinii u krewnych czy przyjaciół, którzy sami w ostatnim czasie korzystali z usług Fotografa ślubnego bądź mogą polecić kogoś godnego naszej uwagi. Na tym etapie, najbardziej istotnym aspektem jest określenie naszych oczekiwań wobec jego usług oraz wybranie stylu zdjęć, który będzie dla nas tym najbardziej odpowiednim. W końcu, mogą być one zachowane w formie reportażu, gdzie Artystka pełni funkcję dyskretnego dokumentalisty łączących Was uczuć bądź te, gdzie pozowane gesty czy ruchy są widoczne na każdej z fotografii. Wybierzcie tego, którego pracę wzbudzają Wasz szczery podziw i zachwyt, a z pewnością będziecie zadowoleni z efektu końcowego Waszej współpracy.

Ustal styl, miejsce i czas sesji zdjęciowej

Po wyborze idealnego Fotografa, nadszedł czas na ustalenia związane z Waszymi oczekiwaniami wobec jego pracy. Z pewnością, on sam zapyta Was o Wasze preferencje oraz w jaki sposób wyobrażacie sobie Waszą przyszłą współpracę.  Pamiętajcie, że łącząca Was “chemia” w czasie trwania sesji odgrywa tutaj jedną z ważniejszych ról. Wiedz o tym, że swobodna atmosfera oraz brak skrępowania przed obiektywem stanowi prawdziwy klucz do sukcesu! Podczas wspólnych ustaleń możecie także pokazać mu Wasze inspiracje znalezione w Internecie czy mediach społecznościowych, aby jeszcze precyzyjniej mógł on określić jaki efekt chcielibyście uzyskać. Następnie, ustalcie miejsce oraz konkretną datę i godzinę w której odbędzie się planowane spotkanie. Doświadczony Fotograf ślubny z pewnością  będzie znał takie miejsca, gdzie każdy kadr stanowi prawdziwe dzieło sztuki. Warto więc zastosować się do jego rad i zaleceń, ale również i Wy możecie przedstawić mu swoje propozycje, które w Waszej ocenie będą stanowić idealne miejsce na organizację pleneru ślubnego.

zapiszPlener ślubny w otoczeniu natury
Plener ślubny w otoczeniu natury

Zadbaj o szczegóły i dodatki

Jeśli Wasza sesja zdjęciowa nie odbywa się tego samego dnia, co ceremonia zaślubin, musicie pamiętać o skompletowaniu Waszych ślubnych stylizacji. Zaczynając od garnituru i sukni ślubnej poprzez dobór obuwia, bukietu oraz wianka aż do kwestii związanej z makijażem oraz fryzurą. Wszystko powinno wyglądać perfekcyjnie! Kto wie, może wywołane przez Was zdjęcia z tej właśnie sesji, zawisną na honorowym miejscu w Waszych domowych przestrzeniach? Dlatego właśnie warto zadbać o każdy najmniejszy detal. Zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków i kiczowatych rekwizytów takich jak szklane kieliszki, balony czy butelka szampana. Łącząca Was miłość nie potrzebuje zbędnych przedmiotów, które będą odciągać uwagę od Waszej dwójki oraz zachwycającej kompozycji wykreowanej przez Fotografa.

Sprawdź pogodę i przygotuj plan awaryjny

Jak dobrze wiemy, pogoda nie zawsze bywa naszym sprzymierzeńcem. Złe warunki atmosferyczne z pewnością zepsuły niejedną sesję ślubną i zniweczyły nawet najbardziej obiecujące plany. Dlatego warto pomyśleć o planie awaryjnym w przypadku złej pogody. Ustal z Fotografem możliwość zmiany terminu sesji jeśli planujecie, np. plener ślubny w górach. Jeśli nie chcecie zaprzątać sobie głowy tym, czy pogoda w dniu Waszej sesji będzie płatać Wam figle – najlepszym rozwiązaniem będzie zorganizowanie jej w otoczeniu lub na tle wybranego przez Was budynku, a w przypadku deszczu, burzy czy mocnego wiatru – będziecie mogli zrealizować sesję zdjęciową w jego wnętrzu. 

zapiszPocałunek Młodych podczas sesji ślubnej w plenerze
Pocałunek Młodych podczas sesji ślubnej w plenerze

Sesja ślubna – inspiracje

Poszukiwanie inspirujących Was obrazów oraz różnych stylów w fotografii, może być dla Was niezwykłą formą spotkania ze sztuką. Rozważając wszystkie możliwe miejsca, w których może odbyć się Wasza wymarzona sesja ślubna, pomyślcie, jaka lokalizacja podoba się Wam najbardziej. Dzięki temu zawęzicie obszar poszukiwań o konkretną lokalizację i z większą łatwością będziecie mogli poruszać się w Internecie znając cel Waszych działań. Oczywiście, nie musimy ograniczać się tylko do wybranych stron internetowych Fotografów czy ich kont firmowych na portalach społecznościowych. Świetnym rozwiązaniem jest również rozmowa z najbliższymi, a także przeglądanie najnowszych trendów w magazynach ślubnych oraz czerpanie wiedzy z poradników stworzonych przez profesjonalistów – jednym słowem – szukaj inspiracji z każdego możliwego źródła.

Miejsce na sesję ślubną – jak wybrać to idealne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W końcu, każdy z nas posiada inne gusta, upodobania oraz odmienne poczucie estetyki. Ważnym jest jednak, aby Wasza dwójka była zgodna, co do wyboru finalnej lokalizacji. Góry, las, morze czy jezioro? Zastanówcie się, które z tych miejsc cenicie najbardziej za niepowtarzalny klimat i naturalne piękno. A może jedno z nich darzycie szczególnym sentymentem i zawsze marzyliście, aby właśnie ono stanowiło zachwycającą naturalną scenografię Waszych wspólnych zdjęć już jako Małżonkowie? To idealny moment, aby Wasze pragnienia stały się rzeczywistością!

Sesja ślubna nad morzem

Szum fal, powiew świeżej, lekkiej bryzy, uczucie ciepłego piasku pod stopami, a przed Wami niebo łączące się z bezkresem morza. Czy nie tak właśnie powinien malować się idealny plener ślubny? Uroczy nadmorski klimat jest niezwykle wdzięcznym obiektem dla Fotografa jak i dla samych Nowożeńców. Wakacyjna atmosfera pełna luzu i swobody z pewnością będzie widoczna na wywołanych później zdjęciach. Niesamowite kadry mogą powstać zarówno na tle romantycznych morskich fal jak i surowej naturalnej scenografii w postaci piasku i pojedynczych drzew. Jeśli to możliwe, wybierzcie miejsce jak najmniej uczęszczane przez turystów, np. dzikie plaże czy piaszczyste wydmy, aby móc zachować intymny klimat fotografii oraz bez skrępowania móc cieszyć się wspólnie spędzonym czasem w tak pięknym okolicznościach przyrody. Pary Młode, które chcą zorganizować sesję nad morzem najczęściej wybierają Łebę, Hel czy Gdynię Orłowo – zapewniamy, że będziecie nimi oczarowani, jeśli jesteście fanami magicznej, nadmorskiej aury. 

zapiszNowożeńcy na plaży podczas sesji ślubnej
Nowożeńcy na plaży podczas sesji ślubnej
zapiszMłodzi na sesji nad morzem
Młodzi na sesji nad morzem
zapiszPara na sesji ślubnej na plaży pod osłoną nocy
Para na sesji ślubnej na plaży pod osłoną nocy

Sesja ślubna w lesie

Choć może wydawać się prozaiczny i zwyczajnie nudny – nic bardziej mylnego! To właśnie przestrzeń lasu stanowi jedno z ulubionych lokalizacji Fotografów. Bo czy jest coś piękniejszego niż stworzone przez Matkę Naturę leśne zawiłe ścieżki, wysokie drzewa o gęstych koronach czy spotykane gdzieniegdzie pieńki drzew otoczone bujną roślinnością? Natura potrafi stworzyć najpiękniejsze kadry i warto korzystać z jej bezcennych dobrodziejstw! Jeśli na Waszym ślubie i weselu dominował styl botaniczny bądź rustykalny – sesja ślubna w tajemniczych zakątkach lasu będzie jego idealnym dopełnieniem. Niezwykłą zaletą wyboru tego miejsca jest fakt, że mamy go prawie na wyciągnięcie ręki i nawet mieszkając w miejskiej dżungli przy odrobienie chęci z pewnością znajdziemy zachwycający, gęsty las w naszym najbliższym otoczeniu. Pamiętacie o jednej ważnej kwestii – spotkanie z Fotografem najlepiej zaplanować o wschodzie lub zachodzie słońca. To właśnie wtedy niesamowita gra światła i cienia zapiera dech w piersiach!  

zapiszSesja ślubna w lesie
Sesja ślubna w lesie
zapiszMałżeństwo na plenerze ślubnym w lesie
Małżeństwo na plenerze ślubnym w lesie
zapiszNowożeńcy podczas sesji ślubnej w otoczeniu lasu
Nowożeńcy podczas sesji ślubnej w otoczeniu lasu

Sesja ślubna w górach 

Góry są bez wątpienia najlepszym dowodem świadczącym o prawdziwej potędze Matki Natury! Monumentalne górskie szczyty symbolizują stałość i siłę. Każde młode Małżeństwo życzy sobie, aby to właśnie te cechy określały ich sakramentalny związek. Organizując sesję w górach, oprócz zachwycających widoków, które będą stanowiły naturalną scenografię na każdym z fotograficznych kadrów, będziecie mieli szansę sprawdzić się podczas wspólnej pieszej wędrówki. Oczywiście, musicie pamiętać, że wybierając tę właśnie opcję niezwykle ważne są dobre warunki pogodowe w dniu podróży oraz posiadanie w zanadrzu niezbędnego ekwipunku w postaci dodatkowych ubrań, wygodnych butów oraz jedzenia i picia. W czasie sprzyjającej pogody możemy cieszyć się znakomitą widocznością dalekich pasm górskich, a spacerowanie po ich szlakach będzie niezwykle przyjemnym doświadczeniem. Dlatego warto śledzić na bieżąco prognozy pogody, aby uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci burzy lub nagłego deszczu. Kiedy góry wyglądają najpiękniej? Szczególnie przy wschodzie słońca, kiedy gęsta mgła spowija jeszcze górskie szczyty, a także w czasie zachodu – promienie słoneczne tworzą wtedy iście baśniowy klimat. Morskie Oko, Hala Gąsienicowa oraz Kasprowy Wierch – to właśnie tam najczęściej powstają te niesamowite zdjęcia, które dla wielu stają się inspiracją do stworzenia sesji ślubnej w otoczeniu tych malowniczych krajobrazów. Czy ta wspólna droga prowadząca szczyt nie jest najpiękniejszą metaforą miłości? Czasami, żeby znaleźć tę właściwą osobę musimy pokonać różne przeciwności losu. Jednak warto! W końcu, na samej górze czeka nas wszystko to, co w życiu najpiękniejsze!

zapiszNowożeńcy podczas sesji ślubnej w górach
Nowożeńcy podczas sesji ślubnej w górach
zapiszPara Młoda na tle górskiego krajobrazu podczas pleneru ślubnego
Para Młoda na tle górskiego krajobrazu podczas pleneru ślubnego

Sesja ślubna nad jeziorem

Któż nie zachwyciłby się widokiem spokojnej tafli wody pośrodku pięknego lasu? Schowane w zieleni, spowite mgłą jezioro, tworzy tę mistyczną aurę, którą będzie można poczuć nawet za pośrednictwem kawałka fotograficznego papieru. Towarzyszący Wam Fotograf z pewnością nie będzie miał problemu ze znalezieniem idealnego kadru, szczególnie jeśli w Waszym otoczeniu znajdzie się stary pomost czy drewniana łódka – te elementy scenografii sprawdzą się doskonale podczas tworzenia zdjęć! Zaletą wyboru właśnie tej lokalizacji jest z pewnością to, że jezioro, staw lub chociażby sztuczny zalew możemy znaleźć w naszym najbliższym otoczeniu. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby odwiedzić miejsce, które będzie szczególnie wyjątkowe postawcie na słynne już Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Jeśli macie czas i chęci na dalsze podróże – Szczyrbskie Jezioro na Słowacji będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Warto odwiedzić to piękne miejsce i przekonać się na własnej skórze jakie cuda potrafi stworzyć natura! 

zapiszSesja ślubna nad jeziorem
Sesja ślubna nad jeziorem
zapiszPlener ślubny nad jeziorem
Plener ślubny nad jeziorem
zapiszZachód słońca podczas pleneru ślubnego nad jeziorem
Zachód słońca podczas pleneru ślubnego nad jeziorem

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom z łatwością podejmiecie decyzję o tym, gdzie odbędzie się Wasz plener ślubny. Choć oczywiście, profesjonalna sesja fotograficzna w pięknych okolicznościach przyrody, to pamiątka, do której z sentymentem możecie wracać na każdym etapie Waszej, wspólnej małżeńskiej drogi to pamiętajcie, że piękne tło to nie wszystko! Nawet te najwspanialsze krajobrazy nie zastąpią prawdziwych emocji, czułych gestów i spojrzenia pełnego miłości – to właśnie ich uchwycenie stanowi prawdziwy cel fotografii. 

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!