Poprawinowy zawrót głowy - jak odpowiednio zorganizować dzień po ślubie!

Jak sprawić, by poprawiny były miłą kontynuacją weselnej zabawy? Jak sprawnie je zorgaznizować? Jeżeli jeszcze nie masz pomysłu, tu znajdziesz kilka podpowiedzi.

  • Wesele
  • Rada
  • Poprawiny
  • Wejście Panny Młodej
  • 2016

W polskiej tradycji poprawiny zazwyczaj kojarzone są z siedzeniem przy, po raz kolejny, dość suto zastawionym stole, najczęściej z ogromnym bólem głowy, który jest wynikiem hucznej weselnej zabawy do białego rana. Czy jednak zawsze muszą one wyglądać w ten sposób? Odpowiedź jest bardzo prosta: NIE! Miejsce organizacji poprawin w dużej mierze zależne jest od miejsca organizacji wesela, a także od grubości portfela jego organizatorów.  Jeżeli wesele organizowane było w wynajętej sali, wtedy najczęściej koszty organizacji poprawin są o wiele niższe niż, wówczas gdy wesele odbywało się w lokalu i tam też organizowane są poprawiny. Chodzi tutaj przede wszystkim o koszty jedzenia i napojów serwowanych w obu miejscach. W wynajętej sali, nie mamy najczęściej restauracji i z tego powodu koszty są niższe. Poza tym organizowanie poprawin w tym samy miejscu gdzie odbywało się wesele nie jest koniecznością.

zapiszDreamEye Studio
DreamEye Studio

Jeżeli wcześniej zadbamy o to, by dowiedzieć się, czy goście weselni mogą lub zamierzają być obecni na poprawinach, wówczas wiemy czy będzie nam potrzebna duża sala (np. ta, na której odbywało się wesele), czy coś mniejszego, jak np. ogródek przed domem i poprawiny z grillem w roli głównej. Pamiętajmy, by godzinę rozpoczęcia poprawin ustalić rozsądnie. Młoda Para musi dać wyspać się nie tylko gościom, ale przede wszystkim sobie – przecież oni salę weselną powinni opuścić jako ostatni. Musimy również pomyśleć o przekazaniu gościom  informacji na temat strojów obowiązujących na poprawinach. Fakt jest taki, że stroje te zazwyczaj w porównaniu ze strojami weselnymi, są bardziej swobodne. Czasami wystarczą zwykłe dżinsy! Szczególnie warto gości uprzedzić,  o tym, by nie zakładali garniturów czy ślicznych garsonek, jeżeli poprawinowe rodzinne spotkanie zaplanowane jest np. w ogrodzie.  Młoda Para również powinna wystąpić w stroju mniej eleganckim niż podczas wesela. Krawat u Pana Młodego nie jest konieczny, podobnie jak bardzo często i marynarka. Panna Młoda może założyć lekką i zwiewna sukienkę, która z pewnością wygodniejsza będzie od suknie noszonej podczas ślubu i wesela.

zapiszpapa studio
papa studio

Jeżeli chodzi o „poprawinowe menu”, to bardzo często opiera się ono na tym, co zostało z wesela. I tak wszelkie pieczone mięsa mogą zostać podane. Ciasta w większości również, ale przed położeniem ich na stół warto sprawdzić, czy aby na pewno nadają się one do jedzenia.

zapiszNa trawie
Na trawie

Jeżeli podczas weselnej zabawy podawano rosół, którego spora ilość została, wówczas można wykorzystać go do przygotowania na jego bazie innej zupy. Jednak jeżeli chodzi o apetyty gości na drugi dzień po weselu najlepiej zazwyczaj sprawdza się gorący żurek, który z pewnością doda wszystkim energii. Również mięsa w postaci różnego rodzaju kotletów, które po weselu zostały, możemy podać w ramach obiadu na drugi dzień, jednak pamiętajmy o tym, by towarzyszące im ziemniaki, czy to w postaci gotowanej, pieczonej lub frytek, były przyrządzane na bieżąco. Wszelkiego rodzaju przystawki również są mile widziane. No i owoce! Nie zapominajmy o tym jakże ważnym po weselu znakomitym źródle witamin!

zapiszJohn Wollwerth
John Wollwerth

Jeżeli natomiast decydujemy się na grilla, i to zarówno tego na terenie domowego ogródka, jak i na terenie należącym do restauracji czy otaczającym budynek sali weselnej, wówczas już nawet zwykłe kiełbaski czy szaszłyki będą dla gości nie lada gratką. Oczywiście, jak wszystkim wiadomo, niemal każde mięso idealnie smakuje w postaci grillowanej, dlatego w tym przypadku wachlarz możliwości jest ogromny.

zapiszitalay
italay

Pamiętajmy jednak, że nie każdy jest zwolennikiem mięsa na talerzu i dlatego warto jest przygotować  również bezmięsne przysmaki. A jaki alkohol serwować gościom w dniu poprawin? Z pewnością będą oni woleli coś lżejszego od wódki. Można więc zaopatrzyć się w wina oraz w piwo, które świetnie gasi pragnienie i niejednemu przywróci humor. Wódkę która została po weselu można wykorzystać i serwować w postaci drinków.

zapiszDominik Imielski Viliar
Dominik Imielski Viliar

Z pewnością będą one lepiej tolerowane przez gości niż czysta wódka podawana w kieliszkach.  Zazwyczaj nie musimy kupować takiej ilości alkoholu ja na wesel. Większość gości wraca bowiem zaraz po poprawinach do domu i to nierzadko własnym samochodem, więc z oczywistych przyczyn nie będzie pić nic co zawiera choćby najmniejsze ilości alkoholu.

zapiszBartosz Jastal Foto Grupa
Bartosz Jastal Foto Grupa

Żeby poprawiny nie były nudne warto zatroszczyć się o takie atrakcje jak muzyka. Wiele zespołów weselnych gra również na poprawinach. Jednak, jeżeli kogoś nie stać na dwudniowy występ zespołu lub weselne granie w dzień poprawin jego zdaniem nie wchodzi w grę wówczas można po prostu puszczać z głośników własną playlistę za pomocą odtwarzacza. Wartą podjęcia podczas poprawin próbą jest próba rozruszania gości. W tym celu nie tylko możemy wyciągać ich do tańca, ale również zaproponować im różnego rodzaju gry czy zabawy. Nie muszą one być zabawne. Dobrze wszystkim znana gra w głuchy telefon może tego dnia dostarczyć wszystkim wiele radości. Karaoke to również świetny pomysł!

 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Dominik Imielski fotograf Fotograf ślubny
Na trawie Fotograf ślubny
Hotel Bachledówka*** Sale weselne
DreamEye Studio Fotograf ślubny
Ślub w jurcie by bemywife Wesele w plenerze
Bartosz Jastal Foto Grupa Fotograf ślubny

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!