Publikacja
Kto kogo kochał i za kim szlochał, czyli literacko-miłosne doniesienia o… Williamie Szekspirze

Kto kogo kochał i za kim szlochał, czyli literacko-miłosne doniesienia o… Williamie Szekspirze

Życiorys Szekspira skrywa wiele tajemnic. A wydawać by się mogło, że wiemy już wszystko o bardzie ze Stanfordu. Chciał kochać i czuć się kochanym. Nieobce mu były wichry namiętności.

  • Nowości

Williama Szekspira wszyscy znamy jako twórcę najbardziej wstrząsającej historii miłosnej wszech czasów, a mianowicie tragedii „Romeo i Julia”. Ten człowiek niewątpliwie rozumiał czym jest miłość. A dzięki komu nabrał takiej wrażliwości? Co sprawiło, że nauczył się odmieniać słowo „ miłość” przez wszystkie przypadki?

zapiszCredit: vvoronov shutterstock
Credit: vvoronov shutterstock

Nie ma we wspólnej dwojga serc przestrzeni

Publikacja

Dla barier, przeszkód

Miłość nie to miłość, jeśli

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Zmienny świat naśladując sama się odmieni

Lub zgodzi się nie istnieć, gdy ją ktoś przekreśli.

O, nie: to znak wzniesiony wiecznie nad bałwany,

Bez drżenia w twarz patrząc sztormom i cyklonom

(Sonet 116)

zapiszCredit: Nadzeya Dzivakova shutterstock
Credit: Nadzeya Dzivakova shutterstock

Szekspira znamy wszyscy, albo przynajmniej tak nam się wydaje. Mało kto słyszał o kobiecie, która była inspiracją do powstania jego najwybitniejszych dzieł. Ciemnowłosa i uparta piękność Anne Whately w pewnym momencie chwyciła za pióro, aby opowiedzieć o swojej miłości do barda ze Stanfordu.

Sama nie mogła jednak tego dokonać, zrobiła to niejako za pośrednictwem Karen Harper, która opowiedziała o sekretnej miłości dramaturga w książce „Sekretna miłość Szekspira”, do której powinni sięgnąć wszyscy fani twórczości tego twórcy.

zapiszCredit: GN shutterstock
Credit: GN shutterstock

Z dokumentów możemy dowiedzieć się, że Anne Whately wzięła ślub z Szekspirem tuż przed tym, kiedy ten był zmuszony zawrzeć związek z ciężarną wówczas Ann Hathaway. To posunięcie na pewno było ryzykowne, ale ryzyko nie było czymś, nad czym się oboje wtedy zastanawiali…

Potajemna ceremonia w maleńkim wiejskim kościółku połączyła dwie namiętne dusze, których więzi nie mogło zerwać rozstanie, zdrada, ani małomiasteczkowe plotki.

Życie Szekspira można podzielić niejako na dwie części- oficjalną i nieoficjalną. Do aspektu oficjalnego należał związek z Ann Hathaway. To ona, kobieta stanowczo starsza od Szekspira, która w momencie ślubu z nim była już w ciąży, przez wielu była uznawana za jedyną panią Szekspir. A to przecież nie była prawda…

Pojawia się pytanie- jak to możliwe, że Szekspir był dwukrotnie żonaty (nie rozwiązując wcześniej poprzedniego związku)? Dlaczego nikt nie zwrócił na to uwagi? Odpowiedź na to pytanie jest o tyle banalna co zaskakująca.

zapiszCredit: Reddavebatcave shutterstock
Credit: Reddavebatcave shutterstock

Wszystko było kwestią zapisu nazwiska. Szczegół, a jednak jakże istotny. Poślubiając Anne Whately w rejestrze Szekspira zapisano jako: Wm Shaxpere, a kiedy dramaturg brał ślub z Ann Hathaway, to jego nazwisko wpisano Shagspere. Mogłoby się więc wydawać, że te dwa związki małżeńskie zawarli dwaj różni mężczyźni. Dzięki temu Szekspir mógł być mężem i kobiety, którą kochał i tej, którą miał się zaopiekować ze względu na dziecko, którego ta się spodziewała.

zapiszCredit: Anna Ismagilova shutterstock
Credit: Anna Ismagilova shutterstock

Szekspir niewątpliwie poznał różne znaczenia słowa miłość. Wielka namiętność, pożądanie, paląca energia- to coś, co łączyło go z Anne Whately. Takie uczucie nie zdarza się codziennie. Ann Hathaway też nie była mu obojętna. W końcu spodziewali się dziecka. Jednak to był inny typ relacji. Może to było spowodowane też różnią wieku, która ich dzieliła? Kto to wie…

zapiszCredit: JasaShmasa shutterstock
Credit: JasaShmasa shutterstock

Życiorys Szekspira skrywa wiele tajemnic. A wydawać by się mogło, że wiemy już wszystko o bardzie ze Stanfordu. To, co możemy stwierdzić z całym przekonaniem, to to, że chciał kochać i czuć się kochanym. Nieobce mu były wichry namiętności. Wiedział czym jest pożądanie. Może właśnie dlatego był tak przekonujący w przelewaniu takich historii na papier…

Publikacja

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!