Formalności związane ze ślubem - wszystko co powinnaś wiedzieć

Wymiana dokumentów po ślubie to formalności, których musisz dokonać. Zobacz, o czym należy pamiętać po ślubie, jakie dokumenty należy wymienić. Dowód osobisty, prawo jazdy i dokumenty na uczelni to tylko niektóre formalności, o których należy pamiętać po ślubie.

Formalności związane ze ślubem - wszystko co powinnaś wiedzieć
  • Formalności

Chwilę po opadnięciu emocji związanych ze ślubem i weselem, przychodzi czas na uporządkowanie wszystkich urzędowych formalności. Jedną z najważniejszych spraw jest zmiana dowodu osobistego przez młodą małżonkę. Jednak czy to wszystkie niezbędne czynności jakich należy dokonać jak najszybciej po zamążpójściu? Przyjrzyjmy się bliżej formalnym obowiązkom związanym ze ślubem.

zapiszCreative Team Wedding & Events Planning"
Creative Team Wedding & Events Planning”

W procesie organizacji ślubu, ale także po nim ogromną pomocą oraz wiedzą mogą pomóc Wam konsultanki ślubne. Ważne jest, aby wybrać doświadczoną i cenioną firmę, taką właśnie jest Creative Team Wedding&Events Planning. Jak sama specjalistki piszę:  “Żyjemy w niezwykle zabieganych czasach, a przy tym bardzo wymagających. Młodzi ludzie pragną mieć wesele, które będzie piękne jak z bajki i zachwyci gości. Nie mają jednak kiedy go organizować, bo to przecież ogromne przedsięwzięcie. Mało która para jest w stanie wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za spięcie ze sobą wszystkich szczegółów związanych z przygotowaniami. A do tego jeszcze traktować to jako przyjemność i się nie denerwować, że coś pójdzie nie tak podczas Tego Dnia. Rozwiązaniem są konsultanci ślubni i agencje weddingowe. Młoda Para ma wtedy pewność, że wszystko pójdzie jak trzeba i może zająć się tyko tym, co sprawi jej przyjemność. Nie każdy jest urodzonym plannerem! W tak ważnych wydarzeniach jak wesele, które w dodatku są dużym wyzwaniem finansowym, nie może być mowy o pomyłkach‘. To właśnie dla Was będzie idealne rozwiązanie, aby nie zapomnieć i dopinować wszelkich terminów składnia, zmiany dokumentów.

zapiszJust Married Fotografia Ślubna
Just Married Fotografia Ślubna

Zmiana nazwiska po ślubie- najważniejsze dokumenty

Po ślubie większość kobiet zmienia nazwisko z panieńskiego na nazwisko męża. Nie jest to obowiązek. To czy małżonkowie decydują się na zmianę nazwiska zależy jedynie od nich. Coraz częściej Panny Młode decydują się na noszenie nazwisk dwuczłonowych, a także mężowie decydują się na przyjęcie nazwiska żony. Zmiana nazwiska po  ślubie nierozerwalnie związana jest ze zmianą dowodu osobistego.  Aby dokonać wymiany dowodu należy udać się do odpowiedniego urzędu gminy, wypełnić wniosek w którym należy zamieścić adnotację, że dowód zmienia się z powodu zmiany stanu cywilnego oraz dołączyć dwie aktualne fotografie. Koszt wyrobienia nowego dokumentu to około 30zł. Nie zapomnij, żeby zabrać ze sobą odpis aktu małżeństwa!

zapiszCreative Team Wedding & Events Planning"
Creative Team Wedding & Events Planning”

Warto pamiętać, o złożeniu odpowiedniej adnotacji do urzędu skarbowego z informacją o nowym numerze i serii dowodu. Panie posiadające prawo jazdy  muszą zadbać o wymianę także i tego dokumentu, jak i dowodu rejestracyjnego pojazdu. W urzędzie komunikacji należy złożyć wniosek o wymianę dokumentu wraz z jedną fotografią, z powodu zmiany danych po ślubie. Koszt wymiany dokumentu wynosi 75zł. Dokumenty po ślubie warto wymieniać jednocześnie ze względu na  obowiązek posiadania identycznych danych we wszystkich dokumentach. Należy dopilnować, by sprawy tego typu były jak najszybciej uregulowane. Warto pamiętać także o zmianie dokumentów związanych z pracą, takich jak przepustki czy identyfikatory. By uniknąć przykrych niespodzianek można zgłosić chęć wymiany dokumentów jeszcze przed ślubem.

Zmieniając nazwisko i stan cywilny, musimy pamiętać także o zgłoszeniu tego faktu do OFE. Instytucje, które także będą zainteresowane zmianą nazwiska w dokumentacji to: przychodnia lekarska, bank, operator telefonii komórkowej, pracodawca, ubezpieczyciel i instytucje, w których płacimy pozostałe rachunki.

ZOBACZ TAKŻE: TOP 8 MIEJSC NA MIESIĄC MIODOWY W POLSCE

Formalności po ślubie dla studentów

Dodatkowymi formalnościami po ślubie powinny zainteresować się szczególnie panie, które studiują. Zaraz po ślubie należy wymienić legitymację studencką. W związku z czym, do dziekanatu należy dostarczyć wraz z podaniem do prodziekana kserokopię aktu ślubu, fotografię w odpowiednim rozmiarze oraz dowód wpłaty za  wyrobienie nowego dokumentu. Koszt nowej legitymacji jest zależny od uczelni, zwykle waha się on około 30 zł. W podaniu można zaznaczyć, że zmianie podlega nazwisko lub/ i adres zamieszkania. Na szczęście formalności po ślubie związane z wymianą indeksu wyglądają znacznie lepiej. Po zmianie nazwiska po ślubie w indeksie wystarczy zrobić odpowiednią adnotację o zmianie nazwiska, którą dokonać można w dziekanacie po okazaniu aktu małżeństwa. Dodatkowo studentki ostatnich lat muszą pamiętać, że jeżeli ślub został zawarty na krótko przed obroną pracy dyplomowej czy magisterskiej, ową pracę należy złożyć już z nowym nazwiskiem nabytym po ślubie.

Zobacz także:

Ślub konkordatowy – to musisz wiedzieć. Lista formalności!

Ślub w liczbach: wszystko, co musisz wiedzieć

Przedślubne formalności, czyli jakie dokumenty należy załatwić przed powiedzeniem sakramentalnego: tak

 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (2)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!