Na której ręce nosić obrączkę? Sprawdźmy, co mówi ta tradycja

Na której ręce nosić obrączkę? Sprawdźmy, co mówi ta tradycja

Nie wiesz na której ręce nosić obrączkę? Zastanawiasz się co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym ? Rozwiążemy twoje wątpliwości. Opowiemy ci o tradycjach związanych z noszeniem obrączek i pierścionków zaręczynowych !

Na której ręce nosić obrączkę? Sprawdźmy, co mówi ta tradycja
  • Zwyczaje
  • Rada

Od momentu, w którym twoja ukochana osoba zdecyduje się Tobie oświadczyć, obiecując ci całe życie razem i zapewniając, że nigdy Cię nie opuści, pierścionek zaręczynowy staje się symbolem tej niezwykłej więzi pomiędzy Wami. Jest obietnicą, że zakochana para na zawsze pozostanie razem. To, że pierścionek zaręczynowy jest symbolem więzi małżeńskiej pomiędzy dwójką ludzi jest powszechnie wiadomo. Niewiele par, wie jednak, że tradycja noszenia obrączki zawsze na tym samym palcu, tej samej ręki zostało ustalona długi czas temu, jest mocno zakorzeniona w kulturze każdego kraju. 

Dlatego też, jeżeli nie wiesz jeszcze na której ręce nosić obrączkę, na prawej czy na lewej, na palcu serdecznym czy też na palcu środkowym, nie martw się ! Wyjaśnimy  wszystkie twoje wątpliwości i opowiemy Ci  historie i tradycje związane z tym przepięknym symbolem więzi małżeńskiej. 

  • Dlaczego się nosi obrączkę?
  • Kiedy obrączki zostały uznane przez kościół?
  • Prawa czy lewa ręka?
  • Palec serdeczny czy palec środkowy?
  • Jak nosić pierścionek zaręczynowy?
  • Co się stanie jeżeli najpierw wezmę ślub cywilny a potem kościelny
zapisz
Fotografia José Puebla
zapiszJagoda Owczarek Fotografia
Jagoda Owczarek Fotografia

1. Dlaczego nosi się obrączkę? 

Pary młode często zastanawiają się dlaczego się nosi obrączkę i skąd wywodzi się ta tradycja. Wiadomo jest, że zwyczaj noszenia obrączki był już obecny w starożytnym Egipcie. Jednakże nosiły ją tylko kobiety. Tradycja ta zmieniła się w połowie XX wieku, kiedy także mężczyźni zaczęli także nosić obrączki ślubne. 

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Niektórzy historycy twierdzą, że pary zaczęły nosić obrączki w połowie XX wieku. Niewątpliwie, na początku obrączka służyła jako prezent, który mężczyzna dawał swojej wybrance jako symbol więzi, zaufania i uczucia jaką ją darzył. Obrączka była też znakiem, że kobieta była już zajęta. Kształt obrączki też nie jest przypadkowo. W starożytnym Egipcie, okrągły kształt był symbolem miłości, która nie miała ani początku, ani końca. Koło symbolizowało wieczną miłość. 

W taki sposób, pojawiła się tradycja noszenia obrączki ślubnej. Chociaż wprowadzone zostały pewne zmiany, warto zauważyć, że noszenie obrączki jest niezwykle ważnym elementem małżeństwa. Obrączka symbolizuje więź pomiędzy dwójką osób, jest znakiem miłości i wierności. Obrączkę nakłada się na rękę ukochanej osoby, w momencie gdy obiecujemy być jej wiernym i kochać ją aż do dnia śmierci. Obrączka, którą widnieje potem na naszym palcu, będzie nam zawsze przypominać o złożonej obietnicy. 

zapiszMalachite Meadow
Malachite Meadow

2. Kiedy obrączki zostały uznane przez kościół ? 

W IX wieku, w wyniku długich starań papieża Mikołaja I, obrączki stały się częścią ceremonii kościelnej. Wraz z postanowieniem papieża zostało wprowadzone nowe prawo, według którego włożenie obrączki na palec swojej ukochanej osoby  podczas ceremonii kościelnej symbolizowało chęć zawarcia małżeństwa. 

Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie gdzie mógłbyś znaleźć idealne obrączki. Polecamy rzucić okiem na kolekcję W.Kruk. Znajdziecie tam niezwykle szeroki wybór przepięknych subtelnych i klasycznych obrączek ślubnych. 

zapiszNa Całe Życie
Na Całe Życie

3. Prawa czy lewa ręka? 

Wybór na której ręce chcemy nosić obrączkę należy całkowicie do nas. Dobrze wiemy, że wiele par niechętnie trzyma się tradycji i woli ustalać nowe. W niektórych przypadkach po prostu jest im wygodniej nosić obrączkę na wybranej ręce. Nie ma w tym absolutnie żadnego problemu. Wybór należy do was !

Niewątpliwie istnieją tez pary dla których tradycje są niezwykle ważne. Warto wspomnieć, że  każdy kraj ma inne tradycje. W Polsce zgodnie z tradycją nosi się obrączkę na prawej ręce.  W Hiszpanii natomiast obrączki nosi się na lewej ręce. Istnieją także pary, które wolą nosić obrączkę jak najbliżej serce. Przywieszają ją zatem na naszyjniku. Nie zawsze dwójka małżonków nosi obrączkę na tej samej ręce. Zdarzają się pary w których jedna z osób nosi ją na prawej, a druga na lewej ręce. W ten sposób obrączki się się dopełniają.  Wybór ręki na której chcemy nosić obrączkę należy wyłącznie do państwa młodych. Sami musicie się zastanowić, czy wolicie stosować się do tradycji czy też ustalać własne. 

zapiszPiotr Jakubowicz
Piotr Jakubowicz

4. Palec serdeczny czy palec środkowy? 

Zawsze palec serdeczny! W zależności od kraju obrączkę ślubną nosi się na placu lewej bądź prawej ręki, jednak zawsze na palcu serdecznym. Na serdecznym palcu prawej dłoni nosi się obrączkę ślubną w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Norwegii, Wenezueli czy też Chile. We Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Włoszech, w Meksyku, USA i Kanadzie obrączka noszona jest na serdecznym palcu lewej ręki. W Polsce tradycja noszenia obrączki na prawej ręce jest uzasadniana historią. Przed powstaniem styczniowym pary nosiły obrączki na lewej dłoni, a tylko wdowy przekładały obrączkę na prawą rękę. Po klęsce powstania, mężatki także zaczęły przekładać obrączki na palec prawej ręki na znak żałoby. Zwyczaj tak mocno się utarł, że w dzisiejszych czasach pary noszą obrączkę na palcu prawej ręki.

W niektórych krajach nosi się ją na palcu prawej ręki w innych na palcu lewej ręki.  Wszyscy są jednak zgodni, żeby obrączka ślubna  zdobiła palec serdeczny. Ta tradycja ma swoje powody. W starożytnym Rzymie wierzono, że palec serdeczny jest połączony z sercem przez żyłę zwaną „żyłą miłości”. Z tego właśnie powodu palec serdeczny wydawał im się idealny na noszenie obrączki, która symbolizuje obietnice wiecznej miłości. Miało to zapewnić pomyślność związkowi i umocnić więź małżeńską. 

zapiszSzymon Olma
Szymon Olma

5. Jak nosić pierścionek zaręczynowy? 

Wiesz już na którym palcu nosić obrączkę, ale pewnie zadajesz sobie pytanie: Co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym? Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie? Według polskiego zwyczaju pierścionek zaręczynowy, do dnia ślubu nosi się na serdecznym palcu prawej ręki. Jednak zgodnie z tradycją na tym samym palcu nosi się obrączkę. Co zrobić w momencie pojawienia się obrączki? Wszystko zależy od Was ! Niektóre panny młode noszą dwa pierścionki na tym samym palcu, inne w dniu ślubu przekładają pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny lewej ręki.  Są też panny młode, które decydują się na noszenie go na innym palcu prawej ręki bądź całkowicie rezygnują z noszenia pierścionka. Decyzja należy do Was ! 

zapiszSZTUKASTUDIO.PL
SZTUKASTUDIO.PL

6. Co się stanie jeżeli najpierw wezmę ślub cywilny a potem kościelny? 

Nie ma żadnego protokołu, który by się odnosił do obrączek do podwójnego ślubu. Decyzja należy zupełnie do pary młodej. Zdarza się, że niektóre pary młode decydują się poczekać z noszeniem obrączek aż do wzięcia ślubu kościelnego. Inne pary wolą zacząć nosić obrączki na palcach lewej ręki w dniu ślubu cywilnego, po czym przełożyć je na palce prawej ręki w momencie ślubu kościelnego. Porozmawiajcie więc ze swoją ukochaną osobą i zastanówcie się jako opcja wydaje wam się najlepsza.

zapisz " alt="GESELLE Jubiler" src="data:image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAA+gAAAKbAQMAAABcrDJ8AAAAA1BMVEXr6+uInxNMAAAACXBIWXMAAA7EAAAOxAGVKw4bAAAAaElEQVR4nO3BAQ0AAADCoPdPbQ43oAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAPg2SFkAAUyhLfsAAAAASUVORK5CYII=">
GESELLE Jubiler 

Nasze rozmyślania nad tradycjami i zwyczajami dotyczącymi noszenia obrączek i pierścionków ślubnych zawsze kończą się w podobny sposób. Decyzja należy przede wszystkim do pary młodej. Pamiętajcie, że dzień ślubu jest niezwykle ważny. Radzimy wam podążać za instynktami. Sprawcie, żeby ten dzień był magiczny, taki jakim go sobie wymarzyliście. 

Zobacz także: 

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Nietypowe pierścionki zaręczynowe! Sprawdź koniecznie!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

GESELLE Jubiler Biżuteria ślubna
Piotr Jakubowicz Fotograf i kamerzysta
Jagoda Owczarek Fotografia Fotograf i kamerzysta
SZTUKASTUDIO.PL Fotograf i kamerzysta
Szymon Olma Fotograf i kamerzysta
W.Kruk Lubin Biżuteria ślubna
Na Całe Życie Fotograf i kamerzysta