Na której ręce nosić obrączkę? Sprawdźmy, co mówi ta tradycja

Nie wiesz na której ręce nosić obrączkę? Zastanawiasz się co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym ? Rozwiążemy twoje wątpliwości. Opowiemy ci o tradycjach związanych z noszeniem obrączek i pierścionków zaręczynowych !

Na której ręce nosić obrączkę? Sprawdźmy, co mówi ta tradycja
  • Zwyczaje
  • Rada

Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowy symbol miłości, wzajemnego szacunku i chęci spędzenia ze sobą całego życia. Stanowi symbol obietnicy, że już na zawsze będziecie jednością. Założony naszej wybrance na palec jest zapowiedzią kolejnego wyjątkowego wydarzenia – ceremonii ślubu.
Podczas ślubu następuje jeden z najważniejszych momentów – wzajemne założenie sobie obrączek. I tutaj pojawia się pytanie – na której ręce powinno się nosić obrączkę? Co mówi tradycja? Spieszymy z odpowiedzią!

Publikacja

Od momentu, w którym twoja ukochana osoba zdecyduje się Tobie oświadczyć, obiecując ci całe życie razem i zapewniając, że nigdy Cię nie opuści, pierścionek zaręczynowy staje się symbolem tej niezwykłej więzi pomiędzy Wami. Jest obietnicą, że zakochana para na zawsze pozostanie razem. To, że pierścionek zaręczynowy jest symbolem więzi małżeńskiej pomiędzy dwójką ludzi jest powszechnie wiadomo. Niewiele par, wie jednak, że tradycja noszenia obrączki zawsze na tym samym palcu, tej samej ręki zostało ustalona długi czas temu, jest mocno zakorzeniona w kulturze każdego kraju. 

Dlatego też, jeżeli nie wiesz jeszcze na której ręce nosić obrączkę, na prawej czy na lewej, na palcu serdecznym czy też na palcu środkowym, nie martw się ! Wyjaśnimy  wszystkie twoje wątpliwości i opowiemy Ci  historie i tradycje związane z tym przepięknym symbolem więzi małżeńskiej. 

zapisz
Fotografia José Puebla
zapiszJagoda Owczarek Fotografia
Jagoda Owczarek Fotografia

1. Skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączki? 

Pary młode podczas zakupu obrączek ślubnych często zastanawiają się, skąd właściwie wziął się zwyczaj noszenia tego typu biżuterii. Wiadomo jest, że zwyczaj noszenia obrączki był już obecny w Starożytnym Egipcie, jednakże wtedy nosiły je tylko kobiety. Tradycja ta zmieniła się w połowie XX wieku, kiedy mężczyźni dołączyli do grona kobiet, zakładając na palec obrączkę. 

Początkowo obrączka służyła jako prezent, który mężczyzna wręczał swojej wybrance. Stanowiła symbol więzi, zaufania i uczucia, jakim ją darzył. Obrączka była również znakiem dla otoczenia mówiącym, że kobieta jest już zajęta.

Co ciekawe, okrągły kształt obrączki również nie jest przypadkiem. Okrąg stanowił symbol miłości, która nie ma ani początku, ani końca. Po prostu wieczna miłość. 

W taki sposób pojawiła się tradycja noszenia obrączek, która w niemalże niezmienionej wersji przetrwała do dziś. Niezmiennie stanowi ważny symbol małżeństwa, jest znakiem miłości i wierności, a także określa nasz stan cywilny.

zapiszMalachite Meadow
Malachite Meadow

2. Kiedy obrączki zostały uznane przez kościół ? 

W IX wieku, w wyniku długich starań papieża Mikołaja I, obrączki stały się częścią ceremonii kościelnej. Wraz z postanowieniem papieża zostało wprowadzone nowe prawo, według którego włożenie obrączki na palec swojej ukochanej osoby  podczas ceremonii kościelnej symbolizowało chęć zawarcia małżeństwa. 

Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie gdzie mógłbyś znaleźć idealne obrączki. Polecamy rzucić okiem na kolekcję W.Kruk Znajdziecie tam niezwykle szeroki wybór przepięknych subtelnych i klasycznych obrączek ślubnych. 

zapiszNa Całe Życie
Na Całe Życie

3. Prawa czy lewa ręka? 

Jeśli już wiemy, skąd wziął się zwyczaj noszenia obrączek i kiedy ten symbol zawarcia małżeństwa został uznany przez Kościół czas zastanowić się, na której ręce powinniśmy nosić nasze obrączki ślubne. Wybór, na której ręce chcemy nosić obrączki ślubne zależy w zupełności od nas. Jedne pary młode pragną trzymać się tradycji, inne skupiają się na tym, na której ręce po prostu jest im wygodniej. Nie ma w tym absolutnie nic złego! Wybór należy do Was.

Jeśli jesteście parą młodą, która pragnie trzymać się tradycji to warto wspomnieć o tym, że każdy kraj ma inne tradycje związane z noszeniem obrączek ślubnych. W Polsce zgodnie z tradycją obrączkę nosi się na prawej ręce. Jest to uzasadnione historią. Przed powstaniem styczniowym pary młode nosiły obrączki na lewej dłoni, a tylko wdowy przekładały obrączki na prawe rękę. Po klęsce powstania mężatki także zaczęły przekładać obrączki na prawą rękę na znak żałoby. Zwyczaj ten tak mocno się utarł, że w dzisiejszych czasach pary noszą obrączkę na palcu prawej dłoni. Tradycja noszenia obrączki na palcu prawej dłoni nie występuje tylko w Polsce. Dokładnie tak samo jest w Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Norwegii, Wenezueli, czy też Chile. Natomiast we Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Włoszech, w Meksyku, USA i Kanadzie obrączka noszona jest na serdecznym palcu lewej ręki. Istnieją także pary, które pragną nosić obrączki ślubne jak najbliżej serca i zawieszają je na naszyjniku.

Co ciekawe, zdarzają się pary, w których małżonkowie noszą obrączki na innych rękach. Jedna osoba na prawej ręce, a druga na lewej. W ten sposób tworzą one ciekawe połączenie. Podsumowując, sami musicie zastanowić się, na której ręce chcecie nosić obrączki. 

zapiszPiotr Jakubowicz
Piotr Jakubowicz

4. Palec serdeczny czy palec środkowy? 

Zawsze palec serdeczny! W zależności od kraju obrączkę ślubną nosi się na placu lewej bądź prawej ręki, jednak zawsze na palcu serdecznym. Na serdecznym palcu prawej dłoni nosi się obrączkę ślubną w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Grecji, Norwegii, Wenezueli czy też Chile. We Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Włoszech, w Meksyku, USA i Kanadzie obrączka noszona jest na serdecznym palcu lewej ręki. W Polsce tradycja noszenia obrączki na prawej ręce jest uzasadniana historią. Przed powstaniem styczniowym pary nosiły obrączki na lewej dłoni, a tylko wdowy przekładały obrączkę na prawą rękę. Po klęsce powstania, mężatki także zaczęły przekładać obrączki na palec prawej ręki na znak żałoby. Zwyczaj tak mocno się utarł, że w dzisiejszych czasach pary noszą obrączkę na palcu prawej ręki.

W niektórych krajach nosi się ją na palcu prawej ręki w innych na palcu lewej ręki.  Wszyscy są jednak zgodni, żeby obrączka ślubna  zdobiła palec serdeczny. Ta tradycja ma swoje powody. W starożytnym Rzymie wierzono, że palec serdeczny jest połączony z sercem przez żyłę zwaną „żyłą miłości”. Z tego właśnie powodu palec serdeczny wydawał im się idealny na noszenie obrączki, która symbolizuje obietnice wiecznej miłości. Miało to zapewnić pomyślność związkowi i umocnić więź małżeńską. 

zapiszSzymon Olma
Szymon Olma

5. Jak nosić pierścionek zaręczynowy? 

Wiemy już na którym palcu nosić obrączkę ślubną. Czas zatem zastanowić się, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie. Według polskich zwyczajów pierścionek zaręczynowy, do dnia ślubu nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. Jednakże zgodnie z tradycją na tym samym palcu nosi się obrączkę ślubną. Co zrobić po ślubie? Tutaj również wszystko zależy od Was! Niektóre panny młode decydują się na przeniesienie pierścionka zaręczynowego na serdeczny palec u lewej dłoni, by jedynie obrączka ślubna zdobiła dłoń prawą. Inne panny młode decydują się na noszenie pierścionka zaręczynowego wraz z obrączką na jednym palcu. Zdarza się i tak, że panny młode całkowicie rezygnują z noszenia pierścionka zaręczynowego. Pamiętajmy, że to do nas należy decyzja i powinniśmy zrobić tak, by to nam było najwygodniej.

zapiszSZTUKASTUDIO.PL
SZTUKASTUDIO.PL

6. Co się stanie jeżeli najpierw wezmę ślub cywilny a potem kościelny? 

Nie ma żadnego protokołu, który odnosiłby się do podwójnego ślubu. Decyzja po raz kolejny należy do Was – Pary Młodej. Zdarza się, że niektóre pary młode czekają z noszeniem obrączek aż do wzięcia ślubu kościelnego. Inne pary natomiast decydują się zacząć nosić obrączki ślubne na lewych dłoniach, by następnie w dniu ślubu kościelnego przełożyć je na prawe. Porozmawiajcie, jaka jest Wasza wizja noszenia obrączek ślubnych w przypadku dwóch ślubów i wspólnie podejmijcie te decyzję. 

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu pary młodej. Każdy z nas pragnie, by był on wyjątkowy i dokładnie taki, jaki sobie wymarzyliśmy. To samo tyczy się obrączek ślubnych – wybierzmy tak, by to nam było najwygodniej i wspólnie cieszmy się tą nową, wyjątkową drogą. 

zapisz " alt="GESELLE Jubiler" src="data:image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAABQAAAANTAQMAAADL4CLXAAAAA1BMVEXr6+uInxNMAAAACXBIWXMAAA7EAAAOxAGVKw4bAAAAm0lEQVR4nO3BMQEAAADCoPVP7WsIoAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAIAzF1EAAQtaPXMAAAAASUVORK5CYII=">
GESELLE Jubiler 

Nasze rozmyślania nad tradycjami i zwyczajami dotyczącymi noszenia obrączek i pierścionków ślubnych zawsze kończą się w podobny sposób. Decyzja należy przede wszystkim do pary młodej. Pamiętajcie, że dzień ślubu jest niezwykle ważny. Radzimy wam podążać za instynktami. Sprawcie, żeby ten dzień był magiczny, taki jakim go sobie wymarzyliście. 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

W.Kruk Lubin Biżuteria ślubna
Szymon Olma Fotograf ślubny
Sztukastudio.pl Kamerzysta na wesele
Jagoda Owczarek Fotografia Fotograf ślubny
Piotr Jakubowicz Fotograf ślubny
GESELLE Jubiler Biżuteria ślubna
Na Całe Życie Kamerzysta na wesele
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!