• Magazyn
  • Grekokatolicki ślub Klaudii i Damiana

Grekokatolicki ślub Klaudii i Damiana

Zapraszamy Was do zapoznania się z historią Klaudii i Damiana oraz ich pięknego grekokatolickiego ślubu!

Grekokatolicki ślub Klaudii i Damiana
Malwina Knie
  • Reportaże ślubne
  • Polska

Cześć! Nazywam się Klaudia i chciałabym Wam trochę opowiedzieć o moim ślubie.

zapisz
Malwina Knie
Publikacja

Odbył się 9 lipca 2021 w Cerkwi Greckokatolickiej w Człuchowie. Nieco różni się od typowych ślubów, które wszyscy znacie z kościoła rzymskokatolickiego. Sama ceremonia trwała około 1,5h. Po parę młodą wychodzi ksiądz i na początku mszy są tak zwane zaręczyny. Po wejściu do świątyni młodym nakłada obrączki ksiądz! Główną “atrakcją” dla wszystkich zebranych był moment nałożenia koron na głowy. Korony, które nakładane są na głowę parze młodej mają symbolizować chwałę Królestwa Niebieskiego, czystość małżeńską. 

zapisz
Malwina Knie

W trakcie położenia rąk na księdze przez nowożeńców ksiądz wypowiada modlitwę, robi się to przed czytaniem ewangelii.

zapisz
Malwina Knie

Dodam, że ksiądz ewangelię przeczytał w dwóch językach aby moja rodzina również ją w pełni zrozumiała. Przysięga wypowiadana przez mężczyznę i przez kobietę nieco się różni doborem słów, jednak znaczenie ma to samo. Oraz w przysiędze, którą wypowiada kobieta są zawarte słowa o posłuszeństwie mężowi, czego nie usłyszymy w męskiej wersji. 

zapisz
Malwina Knie

Komunia przyjmowana w cerkwi nazywa się prosforą i jest to “chlebek” maczany w winie. Para Młoda przechodzi z księdzem 3 razy przed ołtarzem kłaniając się, oraz nie siedzi przed ołtarzem na krzesełkach tak jak ma to miejsce w kościele rzymskokatolickim, całą mszę się stoi. Moim zdaniem obrządek w tym kościele jest jednym z piękniejszych, który naprawdę warto zobaczyć.

zapisz
Malwina Knie

Ksiądz, który udzielał nam ślubu jest naprawdę fajnym człowiekiem, który zadbał o to aby wszyscy całą mszę się uśmiechali i żeby atmosfera nie była spięta i stresowa.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!