Ile kosztują kwiaty na wesele? Od czego zależy ta cena?

Zastanawiacie się jaka jest cena dekoracji kwiatowych na ślub i wesele i od czego jest ona zależna? Florystka z pracowni Groszki i Róże pokazuje, skąd wynikają ceny dekoracji kwiatowych i wybór których roślin pozwoli nam na obniżenie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu pożądanej jakości dekoracji!

  • Kwiaty

Każda Para Młoda planując budżet uwzględnia w nim większą bądź mniejszą kwotę przeznaczoną na kwiaty oraz dekoracje ślubne. Oczywiście wszystko uzależnione jest od ilości tych dekoracji, bo jedna Panna Młoda ograniczy się tylko do bukietu ślubnego, a inna zatrudni florystę do ozdabiania najdrobniejszych elementów każdego pomieszczenia na sali weselej jak i w kościele i domu.

Co wpływa na cenę dekoracji ślubnych, których zasadnicza rolę odgrywają żywe kwiaty cięte?

1. Przede wszystkim to termin samej ceremonii.

Publikacja

Większość najbardziej popularnych kwiatów jest znacznie droższa w miesiącach od października do kwietnia / maja.
Najlepsze pod tym względem są miesiące lipiec i sierpień. Wówczas za tą samą cenę dekoracji kwiatowych, jaką musielibyśmy przeznaczyć w innych miesiącach możemy uzyskać bardzo bogate i obfite dekoracje, których nie powstydziłby się nawet król 😉
Lub też wydać na nie mniej, gdyż będą równie atrakcyjne ale ich cena nie przekroczy 2 tys zł.
Przykładowo, cena jednej tylko róży w sierpniu to ok 1zł -1,25zł . W połowie września to już 4 – 6 zł. Łatwo zatem obliczyć jak bardzo wzrasta cena usługi dekoracji, gdyż cena samego materiału jest wtedy wysoka.

2. Gatunek kwiatów, które stanowić mają główny składnik kompozycji.  

Oczywiście na ich cenę wpływa termin ich hodowli ale generalnie można wyróżnić droższe i tańsze gatunki kwiatów. Do droższych należą: plumerie, storczyki, kalle, niektóre odmiany róż, hortensja, tulipany poza seznem, konwalie, jaskry, piwonie.

Do tańszych kwiatów należą: margaretki, gerbery, róże, goździki, frezje, inne odiany astrów, lewkonie, polne sezonowe kwiaty.
Gdy Panna Młoda wymarzy sobie bukiet z konwalii we wrześniu oczywiście nie jest to niemożliwe to spełnienia ale musi się liczyć z bardzo wysoką ceną, sięgającą nawet 500zł .

Przepiękna hortensja, zazwyczaj dostępna od końca lipca, na ślub w kwietniu jest do zdobycia z zagranicznych holenderskich hodowli lub Chin 😉 Jednak cena zamówienia paczuszki kwiatów drogą lotniczą również będzie odpowiednia.

3. Ilość samych kwiatów w kompozycjach. 

Bukiety złożone z samych kwiatów są dużo droższe ale też ładniejsze…i modniejsze. Kompozycje zawierające niewielką ilość kwiatów a dużą ilość niezapełnionej przestrzeni i wypełniacza w postaci zielonych liści, gąbki i innych części roślin są dużo tańsze.

4. Ilość dekoracji. 

W najprostszy sposób można powiedzieć, że im więcej dekoracji tym cena jednostkowa każdej z nich jest niższa. Czemu? Ponieważ kupując większą ilość kwiatów florysta ma możliwość negocjacji ceny u dostawy na dużo lepszą i tym samym bardziej atrakcyjną.

Należy tutaj wspomnieć że ilość dekoracji uzależniona jest od naszej fantazji ale i liczby gości. Minimalna ilość dekoracji to 1 kompozycja na 1 stolik okrągły lub na długość 10 osób stołu dłuższego.

Podsumowując jeśli nasza uroczystość będzie liczyła ok 100 osób i chcemy zamówić poniższy zestaw (najczęściej zamawianych dekoracji wykonanych na wysokim poziomie!), z przewagą koloru, czyli kwiatów a nie zieleni:
bukiet dla Panny Młodej,
– bukiet dla świadkowej,
– butonierki oraz kwiat do włosów,
– kompozycje na stoły gości,
– kompozycję na stół prezydialny,
– sztalugę z rozkładem gości,
– ramki z numerami na stoły,
– menu na stoły lub do każdego nakrycia,
to minimalna kwota przeznaczona na takie dekoracje ( w zależności od rodzaju kwiatu i terminu ślubu) powinna wynosić od 2-2,5 tys. zł.

Jeśli chodzi o jak najniższe koszty bez uszczerbku na jakości dekoracji można zasugerować się przykładowym rozkładem sezonowości cen niektórych kwiatów:
Dekoracje z gipsówki najlepiej zamawiać w sierpniu i wrześniu.
Dekoracje z róż w lipcu i sierpniu.
Dekoracje z eustomy w maju i czerwcu.
Dekoracje z hortensji we wrześniu i październiku.
Dekoracje z goździków od października do lutego.

Styczeń – tulipan
Luty- hiacynt
Marzec- frezja
Kwiecień- alstromeria, eustoma
Maj – lewkonia
Czerwiec- piwonia, irys
Lipiec- mieczyk
Sierpień – słonecznik, lawenda, gipsówka
Wrzesień- hortensja, kapusta ozdobna
Październik- wrzos, jaskry
Listopad- chryzantema, margaretka
Grudzień- goździk

Bukiet wykonany z jednego gatunku kwiatu to koszt od 150 zł.
Średnia cena bukietu ślubnego to ok. 250-300zł.
Cena kompozycji na stole zaczyna się już od 100zł. Średnia cena to ok. 160zł.

Jeżeli chcecie zachować na dłużej swój bukiet ślubny, wybierzcie oryginalny bukiet z broszek, drewna balsa lub z kolorowego filcu!

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (5)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!