Suknia ślubna - szyć u krawcowej czy w salonie?

Sukniami ślubnymi od zawsze rządzi bardziej serce niż rozum. Zależnie od Twoich możliwości, na pewno podejmiesz decyzję najlepszą z możliwych i będziesz najpiękniejszą Panną Młodą. Pamiętaj - tego dnia najważniejsze jest to jak JEMU się podobasz.

  • Style sukien

Nadszedł wielki dzień – wybierasz suknię ślubną. Najważniejszą, najpiękniejszą i najbardziej wyjątkową. Od lat ukradkiem przyglądasz się witrynom salonów ślubnej mody, szukając tej jedynej. Chwilami ogarnia Cię lekkie przerażenie, lecz zupełnie nie dlatego, że jesteś niepoważnie wybredna – po prostu żadna z proponowanych, „typowych” sukni nie wpasowuje się w Twój gust. Jeśli tak jak ja, uwielbiasz styl francuskiej Laure de Sagazan czy hiszpańskiej Cortany i boisz się, że w Polsce nie dostaniesz sukni w podobnym im klimacie, chcę wyprowadzić Cię z błędu. Polska moda ślubna zmierza w kierunku doskonałym, a Anna Kara i kilka(naście) młodych marek jest tego dowodem.

zapiszTeresa Kwiatkowska
Teresa Kwiatkowska

A może mimo wszystko wciąż zastanawiasz się czy szyć suknię w salonie czy u krawcowej?

Publikacja

Tak, tak, nie pomyliłam się w pytaniu zadanym powyżej – warto wiedzieć, że w wielu salonach suknie są szyte specjalnie na Twoje zamówienie, rzadko kiedy wiszą, czekając właśnie na Ciebie. Niezależnie więc od decyzji – krawcowa czy salon – Twoja suknia na 99% będzie szyta na miarę. Jak więc podjąć decyzję?

Jeśli uda się Ci się znaleźć coś, co skradnie Twoje serce, weź pod uwagę główną zaletę szycia sukni w salonie. Chodzi o możliwość przymiarki sukni, dzięki czemu:

● Zobaczysz, jak w niej wyglądasz.

● Poczujesz, jak się w niej czujesz.

● I w końcu: popłaczesz się ze wzruszenia.

zapiszVelvet Studio
Velvet Studio

Jeśli jednak jesteś wybredna (w skali od przeciętnie do bardzo) i, podobnie jak ja, w większości salonów nie widzisz niczego dla siebie, zapisz zalety szycia sukni ślubnej u krawcowej:

● O ile trafisz na dobrą krawcową, masz szansę stworzyć niepowtarzalny egzemplarz sukni marzeń wg Twojego projektu.

● Szacuje się, że szycie sukni u krawcowej może być nawet cztery razy tańszą opcją. Oczywiście wszystko zależy od fasonu i rodzaju tkanin.

zapiszDR5000.com
DR5000.com

I teraz pojawia się dylemat: suknię ślubną włożysz raz, fajnie by było nie wydać na nią pensji z trzech miesięcy. Z drugiej strony jednak ślub to tak wyjątkowy dzień, że można zaszaleć. Przyjrzyjmy się więc wadom obu rozwiązań. Tym razem w odwrotnej kolejności:

Wady szycia sukni ślubnej u krawcowej:

● Dobrej krawcowej ze świecą szukać – wiadomo przecież, że powinna być bardzo dobrze

sprawdzona.

● Wcale nie łatwiej jest z dobrą tkaniną, która powinna być jednocześnie: ładna, wysokiej jakości, naturalna i przewiewna. No chyba, że nie przeszkadza Ci poliester?

● Sukni ślubnej szytej przez krawcową nie przymierzysz póki… nie będzie uszyta. Wyobraź sobie siebie w stanie ataku paniki. Pół biedy, jeśli zdarzają się one przy pierwszej przymiarce, gorzej, jeśli Panna Młoda rozsypuje się na kawałki przy ostatnim mierzeniu. Przemyśl opcję B, w razie gdyby…

zapiszAtelier Juliette
Atelier Juliette

Wady szycia sukni ślubnej w salonie:

● To, że wybór sukni ślubnych w salonach jest przeogromny, wcale nie znaczy, że jest w czym wybierać. Zależnie od Twoich wymagań, uzbrój się w cierpliwość.

● Ceny sukni ślubnych bywają kosmiczne i przesadzone, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę stosunek kwoty na metce do zawartości szlachetnego materiału.

● Powtarzalność – no może zdarzyć się tak, że Panna Młoda tuż po Tobie będzie miała suknie ślubną identyko jak Twoje – to zależy jaką masz dla takich sytuacji tolerancję

zapiszElena Matiash Photography
Elena Matiash Photography

Sukniami ślubnymi od zawsze rządzi bardziej serce niż rozum. Zależnie od Twoich możliwości, na pewno podejmiesz decyzję najlepszą z możliwych i będziesz najpiękniejszą Panną Młodą. Pamiętaj – tego dnia najważniejsze jest to jak JEMU się podobasz. Powodzenia!

Maria Korchow

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Velvet Studio Fotograf ślubny
Elena Matiash Photography Fotograf ślubny
DR5000.com Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!