Historia sukni ślubnej! Poznaj ją zanim założysz swoją.

Każda Panna Młoda w dniu swojego ślubu chce wyglądać i czuć się wyjątkowo, co odzwierciedla w swojej ślubnej stylizacji. Yoko Ono szła do ołtarza w tenisówkach i filcowym kapeluszu, co z całą pewnością odzwierciedlało jej wyjątkową osobowość, zaś Victoria Beckham znana ze swojego zamiłowania do luksusu, przysięgę małżeńską składała w brylantowej koronie. Mówiąc inaczej- dla każdego coś miłego.

Przez wiele lat kobiety do ślubu po prostu wkładały swoje najlepsze suknie. Suknia bowiem była pewnego rodzaju znakiem przynależności społecznej- była oznaką posagu. Narzeczone z biednych rodzin ubierały swój „strój na niedzielę”. Zaś Panny Młode, które pochodziły ze wsi wkładały swoje stroje ludowe, aby podkreślić etniczną tożsamość.

Credit: ivkatefoto shutterstock
Credit: ivkatefoto shutterstock

Popularność najbardziej klasycznego, białego modelu zaczęła się od ślubu królowej Wiktorii z księciem Albertem w 1840 roku. A raczej była rezultatem wszechobecności zdjęć państwa młodych, które pojawiły się w prasie i na okolicznościowych pocztówkach.

Credit: Kamenuka shutterstock
Credit: Kamenuka shutterstock

Suknia królowej Wiktorii wykończona białą koronką pochodziła z jej ulubionej manufaktury w Devon. Tren miał ponad siedem metrów, a welon 4. W swoim dzienniku królowa zanotowała: “Miałam na sobie przepiękną satynową suknię, brylanty z Turcji i szafirową broszkę od drogiego Alberta”.

Druga wojna światowa w brutalny sposób zastopowała rozwój mody ślubnej, co było zrozumiałe- nie było warunków, ani środków, żeby celebrować ten wyjątkowy dzień jakim są zaślubiny. Na jednym ze zdjęć z powstania warszawskiego Panna Młoda jest ubrana w zwykłą bluzkę w kratę i prostą spódnicę. Ozdobą jest kwiat wpięty we włosy. Pan Młody zaś wystąpił w mundurze.

Credit: Christopher Elwell shutterstock
Credit: Christopher Elwell shutterstock

Powojenne panny młode wciąż nie mogły trwonić skromnych zasobów na suknię, którą włożą tylko raz. Często też po prostu brakowało materiałów. Przydatne okazały się tkaniny do dekoracji wnętrz – obrusy, firanki albo materiały o przeznaczeniu militarnym. Niezwykle popularne było szycie ze spadochronu – tkaniny lekkiej, lejącej. Ślubną ascezę przełamał dopiero Dior i jego styl New Look z 1947 roku – nowa sukienka dla modnej panny młodej musiała mieć obfitą spódnicę z kilku metrów materiału i wyraźne wcięcie w talii.

Kolejną epoką trudną dla ślubów był PRL. Ceremonia zaślubin została wtedy sprowadzona do urzędniczej formalności, a strój obdarty był z elegancji „stroju do kościoła”. Rozpoczęła się wtedy era ślubnych garsonek- dość wątpliwej urody. Śluby cywilne niejednokrotnie odbywały się w godzinach pracy. Do perfekcji doszła w tym Nowa Huta, gdzie Parze Młodej zdarzało się przyjść do ślubu w strojach z pracy- waniakach i gumiakach.

Anna Korytowska
Anna Korytowska

Mówiąc o sukniach ślubnych nie sposób nie wspomnieć o kreacji, którą miała na sobie Grace Kelly. Gwiazda hollywoodzkiego kina, ikona urody i stylu stawała się księżniczką. Tym samym dwa ślubne wizerunki, do których najczęściej aspirują panny młode, połączyły się w jedną opowieść. Wytwórnia filmowa MGM podarowała suknię aktorce w ramach pożegnalnego prezentu.

W ostatnich latach suknią ślubną, o której mówiło się najwięcej jest kreacja, w której w swoim wielkim dniu wystąpiła Kate Midelton. W tej sukni odnajdywano podobieństwo do kreacji Grace Kelly, ale też do epoki wiktoriańskiej- szczególnie w gorsecie. O tej kreacji mówiono, że to
prosta sukienka dla olśniewającej dziewczyny.

Fulara&Żywczyk
Fulara&Żywczyk

Chcąc przeanalizować modę ślubną na przestrzeni wieków można zaobserwować naprawdę wiele trendów. Warto jednak pamiętać, że podczas wyboru tej kreacji na ten wyjątkowy dzień warto przede wszystkim kierować się sercem i swoim marzeniem. Wtedy na pewno będziesz najpiękniejszą Panną Młodą.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

KONKURS: Wygraj przerrrrrażające słodkie pyszności na Halloween! Zankyou&Chocolissimo.pl
KONKURS: Wygraj przerrrrrażające słodkie pyszności na Halloween! Zankyou&Chocolissimo.pl
Już niebawem Halloween, święto duchów i lampionów z dyni. Z tej okazji marka chocolissimo.pl, produkująca rozmaite czekoladowe przygotowała nie lada gratkę dla miłośników czekoladowych słodkości – strasznie słodki zestaw czekoladek!
Wedding Club- relacja ze wspaniałego wydarzenia!
Wedding Club- relacja ze wspaniałego wydarzenia!
O drugiej edycji Wedding Club mówiono w branży już od jakiegoś czasu. Było to coś wyjątkowego w kalendarzu ślubnych eventów. Dzisiaj mamy dla Was fantastyczną relację zdjęciową z tych cudownych chwil. Nie możesz tego przegapić. Zapoznaj się z kulisami branży ślubnej i odkryj piękne wnętrza Showroomu Ksis. Zapraszamy!
Gdańskie Targi Młodej Pary – przestrzeń pełna weselnych inspiracji!
Gdańskie Targi Młodej Pary – przestrzeń pełna weselnych inspiracji!
Każdego roku Targi Młodej Pary cieszą się ogromną popularnością. Wydarzenie gromadzi nie tylko setki wystawców z całej Polski, ale i tysiące przyszłych małżonków, którzy chcą perfekcyjnie zorganizować własne wesele.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji