1,2,3 i raz, dwa, trzy – pierwszy taniec w podstawowych krokach

Stres mija zaraz po pierwszym tańcu – takie słowa można przeczytać na grupach wsparcia dla Panien Młodych. Rzeczywiście pierwszy taniec jest chyba drugim – tuż po przysiędze małżeńskiej, punktem dnia ślubu, który powoduje gwałtowny skok adrenaliny u Młodej Pary. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zaradzić?

Pierwszy Taniec Dance Agency fot. Adam Sobolewski
Pierwszy Taniec Dance Agency fot. Adam Sobolewski

Dla żadnej Panny Młodej, a przede wszystkim Panów Młodych nie będzie zaskoczeniem, że najbardziej stresogennym punktem przyjęcia weselnego jest pierwszy taniec. Wzrok wszystkich gości skupiony jest wtedy na Młodej Parze wyjątkowo wnikliwie. W końcu każdy, kto się tylko przygląda, czuje się w roli jury, kto komu deptał po stopach i przyznaje punkty. W tym miejscu scenariusz wesela jest mocno pokreślony, bo jak tu się od oceny wykpić skoro punkt programu obowiązkowy? Ano nie taki obowiązkowy jak się może wydawać, mówi właścicielka agencji Pierwszy Taniec Dance Agency, Paulina Janicka. – Jeżeli ktoś nie lubi tańczyć i totalnie nie jest to w jego klimacie, wtedy druga strona powinna to uszanować i można do pierwszego tańca zaprosić wszystkich gości. Rozwiązaniem może być na przykład Polonez, po którym goście zostają na parkiecie i rozpoczyna się wspólna zabawa. Wtedy w bardzo sprytny sposób pomijamy kwestie występu solo. To wersja dla opornych.

Pierwszy Taniec Dance Agency
Pierwszy Taniec Dance Agency

Jeśli jednak Młoda Para chce choć trochę zabłyszczeć w swoim pierwszym tańcu, mimo iż umiejętności taneczne zostały na poziomie i ruchu nóg „odstaw – dostaw”, nic straconego. – Oczywiście wszystko powinno być dopasowane do możliwości tanecznych pary, tak, żeby taniec został wykonany płynnie i wyglądał jak najbardziej naturalnie, nawet z kilkoma obrotami i unoszeniami ­– tłumaczy tancerka. – Uważam, że przygotowanie się Pary Młodej do pierwszego tańca bardzo wiele o niej mówi i pokazuje, że para zadbała o każdy najmniejszy szczegół swojego przyjęcia. Owszem, większość par uczy się choreografii, która jest dokładnie wyliczona w takt muzyki i musi być zatańczona od początku do końca. Natomiast zdarzają się pary, które nie chcą wyliczonego układu, chcą improwizować i od początku mówią, że zależy im tylko na poznaniu kilku podstawowych kroków i obrotów – opowiada Paulina z Pierwszy Taniec Dance Agency.

Zderzenie się z prawdą, że bez profesjonalnego wsparcia się nie uda, dla wielu panów jest bolesne. To właśnie ten moment, kiedy sami przed sobą muszą przyznać, że kurs tańca, proponowany przez Narzeczoną na początku ich związku, nie był takim głupim pomysłem, jak im się wydawało. Jednak tu przygoda dopiero się zaczyna.

Pierwszy Taniec Dance Agency fot. Adam Sobolewski
Pierwszy Taniec Dance Agency fot. Adam Sobolewski

Jak wiadomo cały dzień ślubu powinien być spójny. Nie na darmo Młoda Para poświęciła miesiące, a może nawet lata przygotowań, by właśnie teraz koncertowo wyłożyć się na pierwszym tańcu. Oczywiście, jak w każdym elemencie, tak i tu rządzą trendy, a przede wszystkim zasady w dopasowaniu odpowiedniego pierwszego tańca. – Wyznacznikiem tego jaką choreografię przygotować, jest miejsce w jakim odbywać się będzie przyjęcie weselne, ważny jest także klimat wesela. Doświadczony choreograf powinien podpowiedzieć parze, co najlepiej sprawdzi się w takich warunkach – informuje ekspertka. Jednak nie tylko styl przyjęcia jest ważny, ale również komfort w trakcie tańca w wybranej stylizacji Młodej Pary, jak i stworzenie odpowiedniej atmosfery dopasowanej do tańca, bo wszystko musi tworzyć piękną całość. – Jak dopasować taniec do sukni ślubnej, jakie buty wybrać, żeby nie przeszkadzały podczas tańca, gdzie się ustawić i kiedy rozpocząć wejście na parkiet. Ja traktuje to jako występ i staram się podejść do każdej pary indywidualnie i bardzo kompleksowo. Przygotowuje z parami także próbę generalną w miejscu imprezy. Bywa też, że uczestniczę w przyjęciu weselnym Pary Młodej, trochę po to żeby ich wspierać do samego końca, bo sobie tego życzą, ale jestem też wsparciem technicznym i na przykład podpowiadam jakie światło wybrać podczas występu oraz jakie dodatkowe atrakcje sprawdzą się podczas tańca – kontynuuje tancerka.

Pierwszy Taniec Dance Agency fot. LMFOTO Szymon Nykiel & Łukasz Topa
Pierwszy Taniec Dance Agency fot. LMFOTO Szymon Nykiel & Łukasz Topa

Zanim udamy się do profesjonalisty, możemy też sami poszukać inspiracji. Dziś w dobie Internetu i barwnej oferty telewizyjnej łatwo jest znaleźć źródło, które ułatwi poszukiwania idealnego stylu tańca, choreografii. Ba! Dużo łatwiej wybrać też skomplikowane figury taneczne, którymi Młoda Para chciałaby zachwycić swoich gości. – Jestem bardzo mile zaskoczona jaką ewolucje, a właściwie rewolucje przechodzi pierwszy taniec. Myślę, że duży wpływ mają na to różne programy taneczne, które przyszłe Pary Młode oglądają i którymi się inspirują. Coraz częściej pary, który przychodzą na pierwsze spotkanie, przynoszą ze sobą zapisane propozycje muzyczne oraz gotowe linki do poszczególnych filmów tanecznych i pokazują, co im się podoba, jakie przejścia są ładne, a w szczególności jakie spektakularne unoszenia chcieliby wykonać – podpowiada Paulina Janicka.

Wpływ programów rozrywkowych z tańcem w roli głównej powodują, że Narzeczeni mają nie tylko większą świadomość swoich wyborów w kwestii pierwszego tańca, ale również przychodzą dużo lepiej przygotowane pod kątem swoich umiejętności tanecznych. Są też często bardziej otwarte na nowe wyzwania. – Choreografie stają się coraz bardziej skomplikowane, co wynika też z tego, że Para Młoda chce czymś zaskoczyć swoich gości, chce żeby jej taniec został zapamiętany i był jak najbardziej niepowtarzalny – mówi instruktorka.

Pierwszy Taniec Dance Agency fot. Serdeczności Ania Kopeć
Pierwszy Taniec Dance Agency fot. Serdeczności Ania Kopeć

By taniec był zapamiętany poza krokami potrzebna jest odpowiednia oprawa muzyczna. I jak w każdym sezonie w 2018 roku już pojawiły się pewne tendencje w wyborach Młodych Par, które trafiają w progi Pierwszy Taniec Dance Agency. Zdecydowanie najczęstszym wyborem jest wal wiedeński do utworu „Perfect” Eda Sheerana –  Jest to przepiękny utwór, ale należy liczyć się z tym, że będzie pojawiał się bardzo często na weselach w tym roku, także z pewnością nie będzie to wybór oryginalny – ostrzega trenerka i kontynuuje. – Zauważalnym trendem jest powrót do klasyki. Pary coraz częściej wybierają utwory takich artystów jak, np.: Frank Sinatra „Strangers in the night”, Nat King Cole „LOVE”, czy też Elvis Presley „Can’t help falling in love”. Ostatnio bardzo modny jest też wybór utworów Zbigniewa Wodeckiego „Z Tobą chce oglądać świat” lub „Oczarowanie”. Co ciekawe, ciągle pojawiają się Pary Młode, które decydują się na mixy. One wymagają jednak wiele więcej pracy i zaangażowania, na które większość osób czynnych zawodowo lub też stawiających swoje pierwsze taneczne kroki, nie może sobie pozwolić.

Pierwszy Taniec Dance Agency fot. Krzysztof Tkacz
Pierwszy Taniec Dance Agency fot. Krzysztof Tkacz

To, co jednak jest najistotniejsze, to nie wybrana muzyka i styl tańca. Nawet w tak stresującym momencie warto pamiętać, że pierwszy taniec to moment, który rozpoczyna zabawa. Jest jedynie symbolem i kolejną inicjacją w trakcie tego magicznego dnia, a najważniejsi w nim są zakochani ludzie, którzy nie poddają się ocenie. – Warto skupić się na sobie wzajemnie i po prostu przeżywać te wspólną chwilę i ją wspólnie celebrować – podsumowuje Paulina Janicka z Pierwszy Taniec Dance Agency. Pomyłki i potknięcia już kolejnego dnia będą jedynie zamglonym wspomnieniem, który spotęguje uśmiech na twarzy na myśl o pięknie Dnia Ślubu.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Skomentuj artykuł

Szukasz pomysłu na wieczór panieński? Oto on! Idealna rozrywka na fantastyczną noc!
Szukasz pomysłu na wieczór panieński? Oto on! Idealna rozrywka na fantastyczną noc!
Pamiętaj, że wieczór panieński nie musi koniecznie odbywać się w klubie i opływać w alkohol. Zdecyduj się na coś bardziej kreatywnego! Życzymy powodzenia!
Jak wybrać wódkę na wesele?  Kilka słów o ilości i serwowaniu alkoholu.
Jak wybrać wódkę na wesele? Kilka słów o ilości i serwowaniu alkoholu.
Wódka na weselu, to zazwyczaj jedna z podstawowych rzeczy. Z Zankyou juz teraz dowiecie się wszystkiego na temat jej zakupu i serwowania.
Letnia edycja targów Off Wedding! Nie możesz tego przegapić!
Letnia edycja targów Off Wedding! Nie możesz tego przegapić!
Dodatkowo podczas naszego eventu konsultanci ślubni opowiedzą o nietypowych atrakcjach ślubnych i ceremoniach tematycznych, a celebranci o ślubach humanistycznych. A wszystko to w plenerowej, piknikowej atmosferze i przy dobrej kawie!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji