Idzie w tanek ruciany wianek

Już w starożytności wianek był nieodzownym elementem stylizacji Panny Młodej. W jego tworzeniu wykorzystywano głównie liście ruty jako silnego afrodyzjaku pobudzającego sferę seksualną kobiet. W Grecji w wianku nie mogło zabraknąć rozmarynu, który, jako zioło bogini Afrodyty, symbolizuje wierność w miłości i przyjaźni. Powszechne były też wieńce mirtowe zarówno w obyczajach rzymskich, greckich oraz hebrajskich. I choć dziś symbolika roślin nie jest kluczowym elementem w tworzeniu stylizacji Panny Młodej, plecenie wianków stało się odwieczną tradycją, która co jakiś czas przebudzona zostaje dzięki modzie ślubnej.

Pracownia Florystyczna Białe Anemony
Pracownia Florystyczna Białe Anemony

Od trzech sezonów widoczny jest ogromny trend w stylizacjach Panien Młodych, które chętnie sięgają po elementy nawiązujące do ludowości i tradycji słowiańskiej. Jednym z nich jest właśnie wianek, który swoją historią i symboliką doskonale wpisuje się w trendy. Ciekawe jest jednak, że bogata kultura nie zamyka wianków w ciasnej księdze norm i zasad, ale oddaje je jako elastyczny detal, który dla każdej Panny Młodej może stać się ciekawym motywem personalizującym jej ślubne emploi.

Białe anemony
Białe anemony

I choć większość kobiet plecenie wianków ma opanowane od najmłodszych lat, do stworzenia wyjątkowego wieńca weselnego, warto zgłosić się do profesjonalnej florystki. Wbrew pozorom nawet ta najbardziej romantyczna forma podkreślenia ślubnego looku, może okazać się tym, co zaważy na perfekcjonizmie w wyglądzie Panny Młodej. To nie tylko kwestia znajomości trendów i możliwości plastycznych kwiatów, ale także techniki tworzenia, która sprawi, że kwiaty zachowają świeży wygląd, a noszenie wianka będzie komfortowe.

Białe anemony
Białe anemony

Według Agnieszki Romaniszyn z Pracowni Forystycznej Białe Anemony uniwersalizm wianków przekłada się na możliwość wykorzystania go w stylizacji każdej Panny Młodej, która ma tylko na to ochotę: Odrzucam stereotyp, że drobniejsza Panna Młoda powinna mieć mały wianek a większagabarytowo może pozwolić sobie jedynie na szerszy. W tym szczególnym dniu to Panna Młoda jest najważniejsza – jeśli będzie czuła się piękną, na pewno tak będzie odbierana przez innych. Wbrew powszechnym sądom, wianek nie jest przeznaczony jedynie dla Panien Młodych, które organizują śluby w stylu rustykalnym i boho.

Białe anemony
Białe anemony

Wianek dobieramy do sukni i stylu wesela. Przy sukni eleganckiej wybieramy bardziej dostojne kwiaty – np. różę. Zwiewna, lekka suknia świetnie komponuje się z polnymi kwiatami. Na dzień ślubu panie najczęściej decydują się na wianki skromniejsze, mniejsze i bardziej wygodne. Zaszaleć możemy dobierając wianek na sesje plenerowe – mówi florystka.

Białe anemony
Białe anemony

Jednak nie tylko kształt i objętość wianka jest istotna, ale przede wszystkim gatunki kwiatów i roślin wykorzystywanych do ich tworzenia. Z pewnością wiele osób zaskoczy fakt, że wykorzystywane tradycyjnie polne kwiaty, nie są najszczęśliwszym wyborem, gdy kompozycja ma przetrwać całonocną zabawę weselną. –Najtrwalszym kwiatem jest goździk.

Białe anemony
Białe anemony

Dużą wytrzymałością charakteryzują się margerytki i storczyki. Bardzo dobrze trzymają się wszelkie odmiany róż. Ponadto jest mnóstwo dodatków zielonych, którymi możemy wypełnić wianek – zauważa Agnieszka Romaniszyn – kwiaty, które zdecydowanie odradzam to mak i chaber – zawsze możemy użyć sztucznego, który na zdjęciach będzie wyglądał efektownie.

Białe anemony
Białe anemony

Pleciony wianek stał się już nie tylko elementem stylizacji, ale całą kulturą i procesem tworzenia. Dzięki temu została wzbogacona oferta wieczorów panieńskich – Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnego wieczoru panieńskiego spędzanego na ogół w pubie – zachęca Romaniszyn – Panie lubią pleść wianki, mają dużo pytań, bardzo się angażują, by wianek wyszedł piękny I najczęściej taki właśnie jest. Tym bardziej tym uczestniczkom warsztatów, które mają cierpliwość do kwiatów.

Białe anemony
Białe anemony

Przede wszystkim jest to jednak element scalający grupę panien i rozwijający ich zdolności florystyczne. Jest też kolejnym powrotem do słowiańskich tradycji weselnych, w których to wieniec ślubny dla Młodej panny plotły wspólnie na znak zamknięcia pewnego etapu w jej życiu.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Rebecca Ingram jesień-zima 2018-2019: powrót do sensualnej klasyki
Rebecca Ingram jesień-zima 2018-2019: powrót do sensualnej klasyki
Marka Maggie Sottero Rebecci Ingram nadal zyskuje zwolenników wraz z upływem kolejnych sezonów. Na nadchodzącą jesień-zimę, przygotowała nieskazitelnie białe i klasyczne modele skierowane do nostalgicznych i współczesnych narzeczonych, które uwielbiają wracać do starszych modeli.
Style 9890. Credits: Justin Alexander Signature
Najbardziej wyszukane projekty sukien ślubnych Justina Alexander Signature 2018. Nie będziesz mogła się oprzeć!
W tych projektach dekolty prezentują się niezwykle elegancko. Przypominają modę z czasów królowej Anny. Projektant Justin Alexander Signature 2018 wykorzystał również gipurę, która nadaje szyku wykończeniom dekoltów- to prezentuje się w naprawdę wyjątkowy sposób.
Credits: Sweetheart
Sweetheart 2018: nowa kolekcja dla najbardziej romantycznych narzeczonych
Podkreśl figurę, wybierając jedną z tych przepięknych kreacji i stań się najbardziej romantyczną Panną Młodą!

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji