Jak wybrać buty ślubne? Rady specjalisty.

Jakie buty najwygodniejsze podczas tańca?

Planujesz kupić buty, które dobrze sprawdzą się w tańcu? Jeśli tak, szczególną uwagę powinnaś zwrócić na wygodę. A to, czy buty będą wygodne, zależy zarówno od tak banalnych spraw jak poprawne dopasowanie butów do rozmiaru stóp, jak również od materiałów, konstrukcji, a nawet wybranego wzoru.

Fabryka Fotografii - Brańka & Kowaleczko
Fabryka Fotografii – Brańka & Kowaleczko

Za najwygodniejszy materiał obuwniczy od dawna uważana jest skóra naturalna. Występuje ona w różnych grubościach i typach wykończenia, które wpływają na odczucie komfortu dla stóp. To wrażenie jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego najlepiej przymierzyć kilka par obuwia przed ostatecznym dokonaniem wyboru.

Buty najczęściej wykonywane są ze skóry bydlęcej bądź koziej. Ta druga jest cieńsza i bardziej elastyczna, dzięki czemu buty lepiej dopasowują się do stóp. Za najdelikatniejszą skórę uważa się wszelkiego rodzaju welury.

Naturalna skóra zazwyczaj jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, których stopy są wrażliwe. Jeśli Twoje stopy są podatne na otarcia i odparzenia, bardzo ważne jest, aby ze skóry została wykonana także wewnętrzna część buta, czyli futrówka.

Są jednak również takie sytuacje, kiedy naturalna skóra nie jest najlepszym rozwiązaniem. Osoby uczulone na garbniki i inne składniki występujące w skórze obuwniczej powinny wybierać futrówki bawełniane lub sztuczne. Wbrew obiegowej opinii, futrówki sztuczne także mogą „oddychać”, o ile zostały wykonane z odpowiednich materiałów, np. z mikrofibry.

Sensatiano
Sensatiano

Na parkiet i na ulicę

Podczas tańca stopy potrzebują miękkości i komfortu. W takiej sytuacji bardzo ważna jest lekka konstrukcja, a także podeszwa zapewniająca odpowiedni poślizg oraz dobre wyważenie, niezbędne do wykonywania bezpiecznych i stabilnych obrotów. Sztywny but zazwyczaj nie będzie wygodny.

– Takie obuwie hamuje pracę stóp, które muszą walczyć z mało elastyczną podeszwą. Obuwie taneczne powinno być bardziej dopasowane, przylegające do stopy, wręcz “przyklejone” do niej, aby but i noga tworzyły jedną całość – wyjaśnia Piotr Brożek z firmy Sensatiano produkującej buty taneczne i ślubne.

W butach typowo tanecznych podeszwa jest welurowa, dzięki czemu tancerka może bardzo dobrze wyczuć parkiet. Nie jest to jednak najwygodniejsza podeszwa dla osoby tańczącej amatorsko, która wybiera się na imprezę całonocną. Jeśli poszukujesz butów do tańca, w których można swobodnie się poruszać w różnych warunkach (a także chodzić w nich po ulicy), lepsze będą buty z lekko usztywnioną podeszwą taneczno-użytkową. Takie podeszwy gwarantują dużą stabilność przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności, co przekłada się na bardzo dobry komfort.

Wygląd wpływa na wygodę

To naturalne, że kiedy szukasz butów, szczególną uwagę zwracasz na ich wygląd. Dobrze jednak wiedzieć, że wzór butów również ma duży wpływ na to, czy będą wygodne. W butach na platformach lub koturnach źle się tańczy. Również wysoki obcas nie zawsze będzie wygodny – im wyższy i węższy, tym mniejsza stabilność.

lilbird
lilbird

– Panie powinny wybierać takie wysokości i rodzaje obcasów, na których czują się pewnie. Niezłą stabilność zapewniają typowo taneczne obcasy typu „flare”, ale mało doświadczonym tancerkom, które oczekują dużej stabilności, polecić można masywne obcasy typu „cuban“. Natomiast obcasy typu „slim“ nie dają wyraźnego poczucia równowagi i są przeznaczone jedynie dla doświadczonych tancerek – przekonuje Piotr Brożek.

West Slavic Pictures
West Slavic Pictures

Jeśli zależy Ci na wygodzie, unikaj modeli, w których małe palce wychodzą z boku, poza podeszwę. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się fasony bardziej zabudowane, które zapewnią odpowiedni komfort i stabilność.

5czwartych
5czwartych

But idealnie dopasowany

Dopasowanie butów do rozmiarów stóp to podstawa. Doskonałe materiały, świetna konstrukcja i przepiękny wygląd zdadzą się na nic, jeśli but nie będzie pasował. Pamiętaj, że każdy but, a już szczególnie taki, który nie posiada paska podtrzymującego, powinien być dłuższy od stopy najwyżej o kilka milimetrów.

– Nigdy nie wybierajmy butów za dużych, ponieważ wtedy tylna część buta nie będzie dobrze obejmowała pięty, a przez to w trakcie chodzenia pięta będzie narażona na otarcia – podpowiada przedstawiciel Sensatiano. – Kształt noska najlepiej uzależnić od kształtu stopy. Jeśli palce są szeroko rozstawione, a drugi i trzeci palec są podobnej długości jak palec duży, nie należy wybierać butów ze szpiczastymi lub migdałowymi noskami. W takiej sytuacji lepszy będzie czubek szerszy, półokrągły.

MarryYou
MarryYou

W obuwiu otwartym, palce powinny kończyć się na równi z podeszwą lub pozostawić kilka milimetrów luzu. W obuwiu zamkniętym, duże palce nie powinny dotykać czubków.

Ruslan Shramko
Ruslan Shramko

Warto też wiedzieć, że nie wszystkie buty można rozchodzić. Możliwości w tym względzie są różne i zależą zarówno od materiałów, jak i od fasonów. Np. skóra licowa rozciągnie się łatwiej niż satyna, a w kwestii wzorów – modele z paseczkami z przodu rozejdą się szybciej od czółenek.

BAIMIRO
BAIMIRO

Szczególnie wtedy, gdy w tradycyjnych sklepach trudno jest Ci znaleźć buty dobrze dopasowane do Twoich stóp, możesz zainteresować się obuwiem przygotowywanym na zamówienie. To rozwiązanie zalecane jest także wówczas, gdy obydwie stopy nie są dokładnie takie same – w takiej sytuacji wskazane będą dwa różne buty. Koszt przygotowania obuwia na zamówienie zależy oczywiście od wybranej marki, ale często jest on porównywalny z cenami butów dostępnych w popularnych butikach znanych sieci.

Autor tekstu: Ekspert w doborze butów firma Sensatiano

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Komentarze (1)

Skomentuj artykuł

Jak wybrać kierunek podróży poślubnej? 5 podstawowych zasad dla wyjeżdżających!
Jak wybrać kierunek podróży poślubnej? 5 podstawowych zasad dla wyjeżdżających!
Podróż poślubna to bez wątpienia jedno z najważniejszych doświadczeń w życiu. Zaraz po ślubie, para wybiera się w podróż oficjalnie jako mąż i żona. Jest to idealna okazja do odpoczynku po czasochłonnych i męczących przygotowaniach do ceremonii ślubnej oraz do celebrowania nowego etapu Waszego związku.
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Jak wybrać wedding plennera? 5 cennych rad!
Wedding Planner jest niezwykle pomocnym specjalistą, który może pomóc Wam w stworzeniu wymarzonej ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego, dlatego warto jest przemyśleć kwestię jego zatrudnienia.
Okrągłe czy prostokątne? Jakie stoły wybrać na wesele? Pomożemy Ci zdecydować!
Okrągłe czy prostokątne? Jakie stoły wybrać na wesele? Pomożemy Ci zdecydować!
Zastanawiasz się, na jakie stoły zdecydować się na swoim weselu? Poznaj za i przeciw dwóch opcji: stołów okrągłych i prostokątnych.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji