Zafiksowani na historii miejsca - Pałac Rozalin

Czy można stworzyć miejsce z historią? Zdecydowanie nie! Stworzenie zakłada, że proces ten zaczyna się i kiedyś kończy, a przyjmując wyzwanie prowadzenia zabytkowego obiektu, trzeba liczyć się z tym, że kreacja miejsca nie ma wyznaczonej mety. Nawet miejsce z tradycją ciągle się rozwija, a zatrzymanie prac oznacza niechybną porażkę. Z takiego założenia wychodzą właściciele Pałacu Rozalin, który mimo iż w tym samym miejscu stoi od wieków, co jakiś czas zmienia się dla swoich gości, a każda zmiana dodaje mu głębi i charakteru.

  • Lokale
  • Polecane
  • Sponsored
  • Mazowieckie

Najczęściej przechodząc przez gęstwiny traw i zabytkowe miejsca, nie mamy czasu, by się zatrzymać i zapoznać z historią, która kryje się za ich murami. Czasem zdarza się, że wybierając miejsce, w którym ma się odbyć jedno z najważniejszych naszych wydarzeń w życiu, również nie zwracamy uwagi na to, jaka przeszłość kryje się w odrestaurowanych wnętrzach. Pałac Rozalin jest zdecydowanie tym miejscem, w którym warto zatrzymać się choć na chwilę, by poczuć XVIII-wieczny klimat kosztując ciast uwielbianych przez Marię Antoninę. – Pałac Rozalin to na razie dla większości obiekt jedynie eventowy, postrzegany przez pryzmat pięknego parku i otoczenia oraz jakości usług, jakie oferujemy. W planach na kolejne lata mam jednak poza ciągłym rozwojem oferty uświadomienie również odwiedzających Nas gości, jaką ma ciekawą i barwną historię. Mam wrażenie, że w obecnych czasach, w których każdy jest bardzo zajęty i zabiegany jest to trochę jak surrealistyczna bajka, a jednak działo się na prawdę! – mówi Karina Molgo-Besaraba, zarządzająca Pałacem w Rozalinie.

zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin

Stań w parku, zamknij oczy, odetchnij głęboko i wyobraź sobie.. że dawno, dawno temu Rozalin nazywał się zupełnie inaczej, a mianowicie Stara Wioska. Inicjatorką zmiany nazwy była Aleksandra Franciszka Teofila z Lubomirskich Rzewuska. Zarówno miejscowość, jak i Pałac, który później wybudowała nazwał na cześć straconej w Paryżu matki – Księżnej Rozalii Lubomirskiej z Chodkiewiczów. KARINA MOLGO-BESARABA

zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin

Bogata historia Pałacu w Rozalinie sięga 1768 roku, gdy na świat przyszła Różyczka z Czarnobyla – później piękna kobieta o wspaniałej figurze, niebieskich oczach i rudoblond włosach. W wieku 19 lat poślubiła kasztelana kijowskiego Aleksandra Lubomirskiego. Rok później urodziła Aleksandrę. – Różyczka była, jak byśmy to dziś powiedzieli, kobietą wyzwoloną. Lubiła towarzystwo, zabawę, podróże, romanse. Próbowała usidlić księcia Józefa Poniatowskiego, ale efekt widać nie był zadowalający, gdyż później zakochała się w Tadeuszu Mostowskim – młodym przystojnym senatorze – opowiada Karina Molgo-Besaraba. W 1792 Rozalia wraz z córką podążyła za Mostowskim do rewolucyjnego Paryża. Pobyt nad Sekwaną zakończył się tragicznie. Oskarżona o spiskowe konszachty z dworem Marii Antoniny oraz lekceważące wyrażanie się o ludziach rewolucji, została aresztowana w październiku 1793. Resztę życia (wraz z 5-letnią córką) spędziła w więzieniach. Nie pomagały starania polskich dyplomatów, w tym Kościuszki, ani ekskluzywna znajomość z wielkim Goethe, z którym ponoć pijała kawę i prowadziła dysputy literackie. Zgilotynowano ją 30 czerwca 1794 roku. Gdyby przetrwała jeszcze niecały miesiąc do upadku Nieprzekupionego Robespierr’a byłaby bezpieczna.

zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin
zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin
zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin

Wysłannik ojca sprowadził małą Aleksandrę do Polski. W 1805 poślubiła kuzyna Wacława Rzewuskiego. Wacław fascynował się w równym stopniu końmi, jak i Wschodem. Zainteresowanie orientem rozbudził w nim m. in wuj Jan Potocki, autor Rękopisu znalezionego w Saragossie. W końcu Rzewuski uległ zewowi przyrody i opuścił kraj pod pretekstem zakupu koni dla cara Aleksandra. Rzewuski był nazywany „Złotobrodym Emirem” – Tadż Ul-Fehr wśród Arabów. Pochodzi z jednego z najpotężniejszych i najstarszych rodów Rzeczpospolitej. Wiódł życie pełne romantycznych przygód: podczas podróży odkrywał ruiny starożytnych budowli, brał udział w bitwach, a nawet… porywał arabskie księżniczki. Opowiadano o nim historie i śpiewano pieśni. Życie Wacława stało się inspiracją dla romantyków: Adama Mickiewicza Farys i Juliusza Słowackiego Duma o Wacławie Rzewuskim. – To właśnie jemu mam zamiar docelowo przeznaczyć przestrzeń Pałacowych piwnic, zbieramy oryginalne arabskie lampy, umieścimy Sziszę, poszukamy mebli tak, by obecność Wacława była namacalna dla naszych gości, a jednocześnie stanowiła jeszcze inną odmienna przestrzeń eventową – zdradza zarządzająca Pałacem.

zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin
zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin

W przeciwieństwie do męża Aleksandra wolała wojaże do Włoch, na Riwierę, do Wiednia, Petersburga, gdzie obracała się w kręgach dworskich. Jak mówi Karina – ten klimat letnich koktajli ogrodowych, bankietów oraz wystawnych przyjęć staramy się przywrócić w Pałacu. Naszym zdaniem z doskonałym skutkiem.

zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin

Pałac Rozalin jest miejscem, które ciągle się rozwija. Życie podyktowane jest porom roku i krokom stawianym przez kolejnych gości. Piękno historii zabytkowego pałacu pielęgnowane jest w nieszablonowy sposób, który łączy zabytkowe meble z nowoczesnym designem. To sprawia, że miejsce tu znajdzie każdy, kto historię pragnie pielęgnować i tworzyć. – Mamy wizję nowoczesną, ale nie zapominamy o historii. Lubimy rzeczy z duszą, meble gdzieś znalezione, elementy, które niosą za sobą historię. Gromadzimy w naszych magazynach jeszcze wyposażenia z litego drewna, na które, jak tylko pozwala na to czas, szukamy zastosowania – opowiada Besaraba. Co ciekawe, nawet mając mało czasu, w Pałacu Rozalin dzieją się piękne rzeczy, nie tylko eventy, z których Pałac słynie. Są to elementy wystroju, które oddają hołd przeszłości, wprowadzając jednocześnie nowoczesny design.

zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin
zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin

W śniadaniarni w hotelu, który wystrój ma nowoczesny, znajduje się ogromna i stara komoda – jeszcze po moim dziadku. Oddaliśmy ją do specjalisty, który ją odremontował, ale też i na nasze życzenie nadał mu zupełnie innego charakteru, dodał elementy w czerni – czarny blat, czarne szkło, co wyróżnia go mocno spośród mebli, które można obecnie znaleźć w sklepach. Teraz spełnia funkcję oryginalnego bufetu na potrzeby śniadań, ale dla nas jest to zwyczajny bufet – mówi zarządzająca Pałacem w Rozalinie, bezgranicznie zakochana w historii Pałacu.

zapiszPałac Rozalin
Pałac Rozalin

I choć radość z każdego odrestaurowanego przedmiotu cieszy, gdy kończą się prace nad jednym, w głowach pojawiają się pomysły na kolejne elementy podkreślające piękno płacowych wnętrz. – Ostatnio pracujemy nad barem. To mebel , któremu nadajemy nowy charakter i nowe znaczenie. Nowoczesna forma, ale elementy pałacowego wykończenia, blat z plastra pociętego dębu, który został powalony w naszym parku podczas wichury 2 lata temu.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Pałac Rozalin Sale weselne
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!