Pytania do sali weselnej - co pytać właściciela?

Mnogość sal weselnych dostępnych na rynku sprawia, że każda para młoda jest w stanie znaleźć swoją przestrzeń idealną.

Pytania do sali weselnej - co pytać właściciela?
Slow Stories
 • Lokale
 • Rada
 • Polska

Wybór sali weselnej to jedna z najważniejszych kwestii podczas przedślubnych przygotowań. To właśnie tam zarówno my, jak i nasi goście weselni spędzimy większość czasu. Warto zatem, by było to miejsce wpisujące się w nasz gust, ale także we wszelkie udogodnienia, jak powierzchnia sali, czy jej lokalizacja. Mnogość sal weselnych dostępnych na rynku sprawia, że każda para młoda jest w stanie znaleźć swoją przestrzeń idealną. Umawiając się jednak na spotkanie z managerem sali warto przygotować listę pytań, które chcemy zadać i kwestii wymagających doprecyzowania. Dzięki temu będziemy dokładnie doinformowani i nic nieprzyjemnego nas nie zaskoczy. Dziś podpowiemy Wam, o co pytać na sali weselnej. 

zapisz
Dream Big Studio

O co pytać przy wyborze sali weselnej

 • Czy obiekt weselny dysponuje wolnym terminem?
Publikacja

Myślimy, że nikogo z Was nie zdziwi, że właśnie kwestię dostępności wymieniliśmy jako pierwszą. Umawiając się na spotkanie z osobą decyzyjną w obiekcie warto przygotować kilka przykładowych dat, w jakich chcielibyśmy się pobrać. Dzięki temu po porównaniu ich z kalendarzem managera od razu będziemy wiedzieć, które terminy wchodzą w grę. Dostępność wolnych terminów na wesele różni się w wielu województwach i jest zależna od miesiąca, a także dnia tygodnia. Najgorętszy sezon ślubny przypada w miesiącach wiosennych i letnich, a najwięcej wesel odbywa się w piątki i soboty. Jeśli zależy Wam na czasie bądźcie otwarci na propozycję zorganizowania wesela w środę, czwartek, a nawet w niedzielę. 

 • Jaka jest maksymalna i minimalna liczba gości?

Można by rzec, że jest to pytanie, które powinniśmy zadać nawet jako pierwsze. Każdy obiekt weselny jest inny i jest w stanie pomieścić inną liczbę gości. Dlatego nie przedłużając od razu zapytajcie, ilu gości weselnych pomieści sala. Dzięki temu uzyskacie odpowiedź, czy jej wielkość i pojemność jest odpowiednia na Wasze przyjęcie weselne. Patrząc od drugiej strony – jeśli planujecie kameralne przyjęcie weselne dokładnie dowiedzcie się, jaka jest minimalna wymaga ilość gości, by zorganizować wesele w konkretnym dniu tygodnia. Wiele obiektów weselnych zastrzega sobie minimalną ilość stu gości weselnych w przypadku wesela w sobotę i sześćdziesięciu w przypadku wesela w piątek. 

zapisz
D.O. fotografia
 • Jaka jest ilość miejsc noclegowych?

Trzecia, bardzo ważna kwestia to ilość miejsc noclegowych, jakimi dysponuje obiekt. Przed spotkaniem zróbcie wstępną analizę, ilu gości weselnych skorzysta z noclegu w dniu wesela, a ilu dzień przed. Oczywiście na tym etapie nie musicie znać dokładnej ilości, ale orientacyjny przedział pozwoli Wam zorientować się, czy obiekt, który oglądacie wchodzi w grę na miejsce Waszego wesela.

 • Czy są udogodnienia dla osób starszych i dzieci?

Udogodnienia to istotna kwestia, jeśli na Waszym weselu będą bawić się osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Podjazd dla wózków, nieduża ilość schodów, a także miejsce do przewijania dziecka to tylko kilka z udogodnień, które stanowią ważną rolę przy wyborze sali weselnej. Jeśli zależy Wam na sprawnym przemieszczaniu się pomiędzy atrakcjami, zwróćcie na to uwagę już podczas pierwszej wizyty na sali weselnej. 

 • Czy istnieje możliwość zorganizowania ceremonii cywilnej w ogrodzie?

Wiele obiektów weselnych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom par młodych i udostępnia możliwość zorganizowania ceremonii zawarciu związku małżeńskiego w ogrodzie. Oczywiście możliwość ta jest zależna od miejsca, w którym znajduje się sala weselna. Jeśli może się ona poszczycić ogrodem, pomostem nad jeziorem lub klimatyczną altaną, to z pewnością będzie to niezapomniany ślub. Zdecydowanie się na zawarcie związku małżeńskiego na terenie sali weselnej, to bardzo trafione i wygodne rozwiązanie. Nie musimy martwić się o dojazd gości weselnych, każdy przyjeżdża w jedno miejsce, w którym odbywa się zarówno ślub, jak i wesele. 

zapisz
Focus On Light
 • Czy istnieją alternatywy dla złej pogody?

Nie od dziś wiadomo, że brzydka pogoda może zepsuć humor niejednej parze młodej. Jeśli zdecydowaliście się na wesele pod gołym niebem, to koniecznie zorientujcie się, czy sala weselna posiada “plan B” na wypadek niepogody. 

 • Czy obiekt jest dostępny na wyłączność?

Coraz częściej spotykanym zjawiskiem jest organizacja kilku wesel w jednym obiekcie jednocześnie. W jaki sposób? Obiekt oferuje kilka sal weselnych i w każdej z nich odbywa się odrębne przyjęcie weselne. I choć z pozoru jedni goście drugim nie przeszkadzają, to w przypadku chęci posiadania miejsca na wyłączność będzie to stanowić niemały kłopot. Tym bardziej, że ogród, parking czy taras to część wspólna, na której przebywać będą goście z różnych wesel. 

 • Ile trwa przyjęcie weselne?

Każdy lokal posiada inną dyspozycyjność czasową, a parze młodej pozostaje się do niej dopasować lub szukać innego miejsca na wesele. Dokładnie zapoznajcie się z ofertą obiektu, aby Wasze wesele mogło trwać tyle, ile zaplanowaliście. Dzięki temu unikniecie niemiłej niespodzianki w postaci przerwanego wesela lub obowiązku dopłacenia za nadgodziny zabawy. 

 • Jaki jest termin płatności za salę i potwierdzenia uczestnictwa przez gości?

Każda sala weselna dysponuje swoją własną umową, w której dokładnie przedstawia kwestie finansowe. Najczęściej wymagana jest wplata zaliczki przy podpisaniu umowy, a następnie pozostałej kwoty na kilka dni przed ślubem. Sale weselne posiadają również określony czas, do którego musimy potwierdzić ostateczną ilość gości weselnych. Nawet jeśli po tym czasie liczba ta się zmniejszy, zapłacimy za nieobecną osobę. Warto zatem przy wręczaniu zaproszeń ślubnych określić i podać dokładną datę, do której goście weselni mają potwierdzić swoją obecność. 

 • Co zostaje wliczone w cenę?

Kwota, jaką życzy sobie sala weselna najczęściej jest podawana w przeliczeniu na jednego gościa weselnego. Każdy obiekt oferuje jednak w tej cenie coś innego. W większości przypadków w cenie mamy jedzenie i wszelkie udogodnienia związane z lokalem. Często zdarza się także, że cena zawiera alkohol bądź tort weselny. Przed podpisaniem umowy warto zainteresować się serwisem oferowanym przez obiekt weselny. To duża szansa na zaoszczędzenie pieniędzy, a także czasu, jaki musielibyście poświęcić na zakup alkoholu, czy wybór tortu weselnego. 

zapisz
Focus On Light

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze pytania do sali weselnej. Spiszcie je na kartkę i dokładnie o wszystko wypytajcie. Każda sala weselna rządzi się swoimi prawami i oferuje parom młodym i ich gościom inne udogodnienia. Dostępność obiektów weselnych różni się w zależności od miesiąca i dnia tygodnia, a wiele z nich posiada w swojej ofercie dodatkowe atrakcje, jak pokaz sztucznych ogni, czy świecący napis “LOVE”. To wszystko sprawia, że możemy czuć się przytłoczeni wyborem tej jednej, jedynej sali weselnej. Warto zaczerpnąć opinii i rekomendacji w Internecie, popytać znajomych, czy znają ten obiekt i dobrze przygotować się do spotkania z managerem. Sala weselna, prócz tego, że musi spełniać odpowiednie warunki do organizacji imprez masowych, ma być przede wszystkim przestrzenią, która wpisze się w Wasze upodobania. Wybierzcie tą, w której czujecie się komfortowo i przyjemnie. Niech to będzie najpiękniejszy dzień Waszego nowego, wspólnego życia!

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Dream Big Studio Fotograf ślubny
Slow Stories Fotograf ślubny
Focus on light Kamerzysta na wesele
D.o.fotografia Fotograf ślubny
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!