Wesele w stodole - czy to dobry pomysł?

Jeszcze parę lat temu, wesele w stodole było swego rodzaju odstępstwem od reguły i złamaniem zasad ślubnej tradycji. Nadal o wiele więcej osób postrzega to wydarzenie jako uroczystość pod osłoną kryształowych żyrandoli niż zwyczajną, sielską biesiadę w otoczeniu natury. Można jednak zauważyć pewną tendencję wedle której Pary Młode rezygnują z organizacji przyjęć w wystawnych przestrzeniach sal weselnych na rzecz wiejskiej swobody w otoczeniu drewnianych desek.

Wesele w stodole - czy to dobry pomysł?
  • Lokale
  • Rada
  • Boho
  • Rustykalny
  • Vintage
  • Polska

Jeśli i Wy należycie do tego grona to z pewnością zainteresuje Was ten artykuł. Dowiecie się jakie są wady i zalety tego przedsięwzięcia oraz poznacie nasze inspiracje oraz garść pomysłów na stworzenie baśniowego weselnej aranżacji, która z pewnością oczaruje wszystkich zaproszonych przez Was Gości.

Stodoła? Wesele jak z bajki!

Publikacja

Wesele w stodole opanowało obecne trendy ślubne. Nie bez powodu! W końcu, coraz więcej przyszłych Nowożeńców decyduje się na organizację wesela w duchu artystycznej bohemy czy rustykalnym, które to motywy przewodnie charakteryzuje umiłowanie bliskości natury oraz korzystanie z jej dobrodziejstw. Nie można więc znaleźć lepszej lokalizacji na tego typu wydarzenie niż obita drewnem klimatyczna stodoła. Warto mieć również na uwadze fakt, iż owe motywy przewodnie określa odejście od sztywnej weselnej etykiety i koncentrację na tym co w tym dniu powinno być najważniejsze: na pozytywnych uczuciach oraz dobrej zabawie zarówno Pary Młodej jak i weselników. O wiele łatwiej jest wprowadzić swobodną atmosferę i spokojną aurę pośrodku bujnej roślinności niż na opływającej w luksusy sali weselnej. 

Kolejnym bardzo istotnym aspektem, który biorą pod uwagę Młodzi przy wyborze stodoły na wesele to bez wątpienia jej atrakcyjne położenie. Któż z nas nie chciałby – choć na chwilę – zamienić zgiełku miasta na spokój jaki oferuje malowniczy wiejski krajobraz – leśne ścieżki, kwietne pola, śpiew ptaków czy relaksujący szum drzew – to tylko parę z całej masy atrakcji, które możemy zapewnić naszym gościom wybierając tę zieloną, weselną scenerię. Poniżej znajdziesz listę zalet, które z pewnością utwierdzą Was w przekonaniu, że ta nieszablonowa forma wesela spędzanego na świeżym powietrzu będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę!

zapiszWesele boho w stodole
Wesele boho w stodole

Zalety wesel w stodole

Jeśli nadal nie podjęliście ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru stodoły na miejsce Waszego wesela inspirowanego pięknem natury – mamy nadzieję, że wymienione przez nas zalety przekonają Was, że naprawdę warto!

Wesele inne niż wszystkie

Choć wesele organizowane w stodole może mieć swoich zwolenników jak i przeciwników to bezdyskusyjnie – różni się ono od tych tradycyjnych uroczystości, a jego forma łamie ogólnie panujące ślubne zasady i konwenanse. Jednak właśnie dzięki temu, staje się ono wydarzeniem na tyle oryginalnym, że z pewnością zapadnie w pamięć weselnym gościom. Dzięki wykorzystaniu własnoręcznie wykonanych dekoracji czy zaplanowaniu nieszablonowych atrakcji i rozrywek – zapewnisz najbliższym emocje jakich nie przeżyli na żadnym z minionych wesel. 

Poczuj sielski klimat

Stodoła stojąca pośrodku lasu czy w otoczeniu malowniczych kwiecistych pól to kwintesencja wiejskiego klimatu. Twoi goście z pewnością będą zachwyceni otaczającym ich pięknem natury, a niesamowite widoki pozwolą im oderwać się myślami od codziennych problemów i trosk. Wesele w stodole ma z pewnością mniej formalny charakter niż te organizowane w stylu glamour. Dlatego też luźna atmosfera oraz poczucie całkowitej swobody na weselu w stodole jest wartością bezcenną! Ten sielski klimat udzieli się również wszystkim uczestnikom wesela – gwarantujemy, że zapewni im wyśmienitą zabawę przez cały wieczór aż do białego rana. 

zapiszWesele w stodole
Wesele w stodole

Moc atrakcji

Pamiętajcie, że wesele w stodole nie ogranicza się tylko do zabawy w jej wnętrzu, ale również na pobliskich zielonych terenach wokół budynku. Uroczystość w otoczeniu przyrody daje Młodym prawdziwe pole do popisu w wielu weselnych aspektach. Jednym z nich jest z pewnością zapewnienie różnorodnych atrakcji i rozrywek zaproszonym przez nich gościom. Przed stodołą może pojawić się drewniany parkiet, na którym będą się odbywać tańce do bladego świtu. Świetnym rozwiązaniem jest również rozstawienie niskich drewnianych stołów w otoczeniu których, weselnicy będą mogli odpocząć na dużych, wygodnych poduszkach. Kolejną formą atrakcji mogą być różnego rodzaju tradycyjne weselne zabawy – kiedy będą odbywać się na świeżym powietrzu nabiorą zupełnie nowego charakteru. Zielona przestrzeń zachęca także do krótkich spacerów po okolicy czy relaksu na rozłożonych w pobliżu stodoły leżakach. Jeśli chcesz zaskoczyć gości niekonwencjonalną formą poczęstunku – postaw na grilla czy ognisko pod gwieździstym niebem. Zapewniamy Was, że weselnicy będą zachwyceni tą formą atrakcji i docenią prawdziwe piękno otaczającej ich przyrody.

Oszczędność przede wszystkim

Styl wesel, które z reguły odbywają się w stodole to te, które cechuje umiłowanie prostoty i minimalizmu. To również motywy przewodnie, które działają w duchu idei zero waste, a także aprobują wykorzystanie naturalnych tworzyw i materiałów. Widocznym dowodem na stosowanie się właśnie do tych reguł jest wystrój, dobór dodatków, a także ogólna aranżacja przestrzeni weselnej. Wesele w stodole daje nam możliwość wykonania wielu ozdób własnoręcznie oraz wykorzystania przedmiotów znalezionych w domowej przestrzeni, które teraz mogą pełnić rolę weselnej dekoracji. Tak więc może być to zarówno rękodzieło w postaci makram, łapaczy snów, jutowych girland czy koronkowych serwetek jak również słoików po przetworach, które na weselu można wykorzystać jako urocze świeczniki bądź wazony na kwiaty – ogranicza nas tylko wyobraźnia! Oprócz satysfakcji, którą z pewnością poczujemy patrząc na efekt końcowy naszej pracy, to warto również mieć na uwadzę  kwestię oszczędności, która przemawia za wykorzystaniem ręcznych robótek. Jeśli nasz ślubny budżet jest mocno ograniczony to wesele w stodole pomoże nam wygospodarować niemałą sumę pieniędzy. Gwarantujemy, że własnoręcznie wykonane bukiety z polnych kwiatów czy dekoracja w postaci niezbyt drogiej trawy pampasowej stworzy niesamowity, swojski klimat niewielkim kosztem! 

zapiszStyl rustykalny na weselu w stodole
Styl rustykalny na weselu w stodole

Wady wesel w stodole

Skoro wymieniliśmy tak dużą ilość pozytywnych aspektów organizacji wesela w stodole, warto poznać także “drugą stronę medalu”. Poniżej przedstawiamy jego wady, a także ewentualne problemy oraz przykre niespodzianki, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w czasie uroczystości.

Szczegóły, szczególiki

Organizując wesele o ludowym charakterze musimy zadbać o te szczegóły, które w sytuacji przyjęć na tradycyjnych salach weselnych są wręcz formalnością. W przypadku wesela w stodole z pewnością musimy upewnić się czy zaplecze sanitarne i kuchenne spełnia nasze oczekiwania. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o takich kwestiach jak dojazd do stodoły, zapewnienie miejsc noclegowych dla gości, odpowiednia akustyka i oświetlenie budynku czy dostęp do klimatyzacji lub piecyków gazowych w przypadku chłodniejszej aury. Wesele w stodole jest więc tym rodzajem imprezy, którego organizacja będzie wymagała od nas o wiele więcej zaangażowania niż w przypadku jego klasycznej formy. 

Przezorny, zawsze ubezpieczony

Kwestia bezpieczeństwa na weselu w stodole jest tym aspektem, który nie może zostać pominięty. Z pewnością może on rodzić dodatkowy stres i przedślubne nerwy. Trzeba upewnić się czy wybrany przez nas budynek jest ubezpieczony na wypadek pożaru, a także zabezpieczyć się w agregat prądotwórczy w przypadku nieoczekiwanej awarii prądu. Przed organizacją wesela w wybranym przez nas budynku musimy mieć pewność, że posiada on dostęp do prądu i wody, a także odpowiednie zaplecze sanitarne i kuchenne. Dlatego też decydując się na organizację wesela w stodole postaw raczej na przystosowaną do tego lokalizację w której odbyła się już niejedna tego typu uroczystość niż wolnostojący, pusty budynek do wynajęcia – ogrom zobowiązań oraz zadań do wykonania może odebrać Wam całą radość oczekiwań na ten wyjątkowy dzień. 

zapiszStodoła na wesele rustykalne
Stodoła na wesele rustykalne

Wesele w stodole nie dla każdego

Uroczystość w iście swojskim klimacie z pewnością nie jest dla każdego. Jak już wspominaliśmy, wesele w stodole nadal budzi sporo kontrowersji – szczególnie wśród tych którzy przyzwyczajeni są do jego tradycyjnej, bardziej eleganckiej formy. Nie każdy z Gości będzie uradowany faktem iż wesele odbywa się za miastem i będzie zmuszony zamienić wytworną kreację na zwyczajną stylizację – a w przypadku płci pięknej – seksowne szpilki na płaskie obuwie. 

Pogoda lubi płatać figle

Choć każda Para Młoda chce, aby dzień ślubu i wesela był perfekcyjny i zaplanowany w każdym najmniejszym szczególe, to jest jednak jedna kwestia nad którą nie mamy żadnej kontroli – tym aspektem są warunki atmosferyczne. Choć oczywiście, z odpowiednim wyprzedzeniem możemy śledzić prognozy pogody i w razie niesprzyjającej aury dokonać odpowiednich przygotowań to jednak organizując wesele w stodole musimy przygotować się na każdą najmniejszą ewentualność. Wybierając stodołę, która stanie się miejscem naszego wesela warto wziąć pod uwagę stan dachu – a szczególnie – czy nie posiada prześwitów przez które będzie dostawał się deszcz w czasie brzydkiej pogody. Pamiętajmy o parasolach – w przypadku kiedy goście będą przebywać na świeżym powietrzu, a także ciepłe koce – jeśli wieczór okaże się chłodniejszy niż przypuszczaliśmy. 

Wesele w stodole dekoracje

Jeśli klimatyczna, drewniana stodoła jest dla Was idealną lokalizacją weselną to z pewnością należycie do grona sympatyków dekoracji wykonanych z naturalnych tworzyw czy bujnej zielonej roślinności. To właśnie one mogą stanowić fundament na którym zbudujecie ogólny wystrój panujący w stodole. Najlepiej połączyć ze sobą te o naturalnych barwach takich jak biel, ecru, beż, brąz czy zieleń dodając do nich kolorowy akcent przywołujący na myśl różnorodność barw występujących w środowisku naturalnym. Podkreśl sielski klimat uroczystości za pomocą obfitych kwiatowych kompozycji na bazie polnych kwiatów, gipsówki czy trawy pampasowej, a także roślinnych girland. Zadbaj również o odpowiednie ozdoby, które znajdą się na drewnianych stołach Gości – postaw na lniane obrusy lub delikatne koronkowe serwetki na których pojawią się podstawki wykonane z plastrów drewna czy urocze bukieciki w małych, szklanych wazonikach. Nie zapomnij również o elementach dekoracji, które możesz wykonać własnoręcznie – makramy, łapacze snów czy papierowe ptaszki wykonane metodą origami będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Gotową dekorację uzupełnij nastrojowym oświetleniem w postaci girland świetlnych lub postawionych gdzieniegdzie lampionów – dzięki nim zbudujesz iście baśniowy klimat, który oczaruje wszystkich weselnych gości. 

zapiszGirlanda świetlna na wesele w stodole
Girlanda świetlna na wesele w stodole
zapiszRoślinna girlanda w stylu rustykalnym na weselu w stodole
Roślinna girlanda w stylu rustykalnym na weselu w stodole
zapiszOtoczenie stodoły
Otoczenie stodoły
zapiszDekoracja na wesele w stodole
Dekoracja na wesele w stodole
zapiszDekoracja świetlna w stodole
Dekoracja świetlna w stodole
zapiszDekoracja stołu na wesele w stodole
Dekoracja stołu na wesele w stodole
zapiszDekoracja stołu w stodole
Dekoracja stołu w stodole

Wesele w stodole – inspiracje

Poniżej znajdziesz zdjęcia, które mamy nadzieję, staną się dla Was impulsem do stworzenia wesela inspirowanego pięknem natury. Niech ta zwyczajna, drewniana stodoła stanie się miejscem manifestacji prawdziwego szczęścia i małżeńskiej miłości!

zapiszDrewniana stodoła
Drewniana stodoła
zapiszMiejsce relaksu dla gości w stodole
Miejsce relaksu dla gości w stodole
zapiszKwietne otoczenie stodoły
Kwietne otoczenie stodoły
zapiszTrawa pampasowa jako dekoracja w stodole
Trawa pampasowa jako dekoracja w stodole
zapiszGirlanda z żarówek na wesele w stodole
Girlanda z żarówek na wesele w stodole
zapiszSuszone polne kwiaty na wesele w stodole
Suszone polne kwiaty na wesele w stodole

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!