Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Zaręczyny to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych momentów w życiu młodej pary. Symbolem zaręczyn jest pierścionek, który wręczany jest wybrance swojego serca. Sprawdź, na który palec powinno się założyć pierścionek zaręczynowy.

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?
  • Biżueria ślubna
  • Polska

Zaręczyny to szczególny moment w życiu wszystkich zakochanych. Czas, gdy Wasza miłość przechodzi na wyższy poziom. Jeśli jesteś już po zakupie najpiękniejszego pierścionka zaręczynowego i planujesz się oświadczyć swojej ukochanej jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. Jedną z nich jest prawidłowe założenie pierścionka zaręczynowego. Z poniższego artykułu dowiesz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, a także skąd wzięła się tradycja pierścionków zaręczynowych.

 

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

Publikacja

Odpowiedź jest prosta – na serdeczny palec prawej dłoni. Niegdyś pierścionki zaręczynowe noszono na lewej dłoni. Wszystko zmieniło się w roku 1864 kiedy na znak żałoby po klęsce powstańców powstania styczniowego wdowy zaczęły przekładać obrączki na prawą dłoń. I to właśnie to wydarzenie sprawiło, że do dnia dzisiejszego nosimy je na prawej ręce.

pierścionek zaręczynowy

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy w innych krajach?

W większości krajów świata pierścionek zaręczynowy zakłada się na dokładnie ten sam palec, co w Polsce, czyli na palec serdeczny. Różnica często tkwi w ręce. W krajach Europy Zachodniej, w Afryce, w Kanadzie i USA pierścionek zaręczynowy zakłada się na lewą dłoń, gdyż znajduje się bliżej serca.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Zgodnie z tradycją w Polsce obrączkę zakłada się na serdeczny palec u prawej dłoni. Wiele Panien Młodych decyduje się na noszenie pierścionka wraz z obrączką na jednym palcu. Są i takie zwolenniczki, które przenoszą pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec u lewej dłoni tak, by jedynie obrączka została na prawej. Rzadko kiedy spotyka się, by pierścionek zaręczynowy noszony był na innym palcu, niż serdeczny.

pierścionek zaręczynowy

Skąd się wzięła tradycja pierścionków zaręczynowych?

Ze źródeł historycznych możemy wyczytać o wręczaniu drucianych pierścionków zaręczynowych już w czasach starożytnych Egipcjan. W antycznej Grecji i Rzymie pierścionki zaręczynowe świadczyły o poważnych zamiarach mężczyzny potwierdzonych prawnie umową przedślubną. I to właśnie od Starożytnych Greków przejęliśmy zwyczaj noszenia pierścionków zaręczynowych na serdecznym palcu. Zaś potomkowie Achillesa wkładali wybrankom pierścień na lewą dłoń, wierząc, że żyła z serdecznego palca lewej ręki prowadzi wprost do serca. W XIII wieku papież Innocenty III uznał pierścionek zaręczynowy za oficjalny symbol miłości i wydłużył tym jednocześnie okres narzeczeństwa, aby przyszła Para Młoda miała szansę lepiej się poznać. Wiek XX stanowił okres niezwykle istotny dla znaczenia pierścionków z diamentem. Bowiem to właśnie ich wręczenie stanowiło gwarancję umowy małżeńskiej.

Pierścionek zaręczynowy od wieków stanowi ważny element i symbol w przedślubnym życiu zakochanych. Oświadczynom towarzyszą zwykle ogromne emocje, dlatego tym bardziej warto odpowiednio się na ten moment przygotować. Wówczas pozostanie nam jedynie, albo aż po prostu cieszyć się tą niezwykłą chwilą w towarzystwie przyszłej żony. To moment warty zapamiętania na zawsze!

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!