Organizacja zaręczyn wymaga serii rozmaitych przygotowań, a te które wielu mężczyznom wydają się najbardziej skomplikowane, dotyczą wyboru pierścionka zaręczynowego. Nie tylko trzeba bowiem zdecydować się na konkretny wzór, który urzeknie wybrankę, ale też dopasować dobrze rozmiar pierścionka.
Na pewno nie chciałbyś, by podczas oświadczyn okazało się, że wybrałeś zbyt mały rozmiar pierścionka i nie jesteś w stanie wsunąć go na palec. Problemem może być też za duży rozmiar pierścionka, przez który będzie on z palca spadał. To niebezpieczne, bardzo łatwo go wtedy zgubić. Jeśli nie trafisz z rozmiarem, to zawsze możesz pierścionek wymienić lub go przerobić, ale to z kolei zbędne piętrzenie trudności i dodatkowy obowiązek, którego na pewno wolałbyś uniknąć.
Co więc zrobić jeśli nie znasz faktycznego rozmiaru pierścionka, jaki powinna otrzymać Twoja wybranka? Z pewnością nie powinieneś jej pytać wprost, bo to zepsuje całą zaręczynową niespodziankę. Mamy jednak sposoby na to, by poznać w tajemnicy rozmiar palca ukochanej.
Zabierz pierścionek do jubilera
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zaniesienie do jubilera pierścionka, który Twoja wybranka aktualnie często nosi i jest on świetne dopasowany. Tutaj od razu uczulamy na to, że nie możesz przynieść jakiegokolwiek pierścionka. Musi być to ten element biżuterii, który noszony jest na palcu serdecznym prawej ręki, bo właśnie na niego będziesz wsuwał pierścionek zaręczynowy. Każdy palec serdeczny może mieć inny rozmiar – nawet, gdy mówimy o palcach należących do tej samej osoby.
Nie każdy ma jednak możliwość zabrania pierścionka przyszłej narzeczonej do jubilera, by ten go dokładnie zmierzył i na jego podstawie przygotował nowy lub zaproponował odpowiednie modele. Jeśli dany pierścionek jest przez nią często używany, to na pewno zorientuje się, gdy zniknie na dzień lub dwa. O ile więc nie nadarzy się ku temu odpowiednia okazja, będziesz musiał podjąć inne działania, czyli zmierzyć pierścionek samodzielnie. Jak to zrobić?
Jak zmierzyć pierścionek?
Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić rozmiar pierścionka, to niestety musimy Cię poinformować, że nie jest to wcale takie łatwe. Nie znajduje się na nim żadne oznaczenie z numerkiem, więc będziesz musiał ustalić go sam. Zapewniamy Cię, że jest to możliwe, ale będziesz potrzebował bardzo dokładnego narzędzia, które umożliwia zmierzenie rozmiaru co do milimetra.
Najlepiej sprawdzi się tu suwmiarka, którą mierzy się średnicę wewnętrzną pierścionka. Uzyskaną wartość należy następnie sprawdzić w tabeli rozmiarów lub przekazać jubilerowi. Jeśli okaże się, że nie możesz jej przyporządkować do konkretnego rozmiaru pierścionka, ponieważ uzyskana średnica pierścionka znajduje się pomiędzy dwoma rozmiarami, to lepiej wybrać mniejszy rozmiar. Pamiętaj też o tym, by mierzyć tylko ten pierścionek, który wciąż ma zachowany idealny, okrągły kształt.
Jak zmierzyć obwód palca?
Wiesz już, jak zmierzyć rozmiar pierścionka, ale co można zrobić w sytuacji, gdy Twoja wybranka pierścionków nie nosi? Sprawa jest wtedy znacznie utrudniona, jeśli wciąż nie chcesz zdradzać jej swoich planów i wprost poprosić o możliwość zmierzenia palca. Musisz to wtedy zrobić po kryjomu, więc najlepszym momentem wydaje się być noc i faza mocnego snu u partnerki. A jak zmierzyć rozmiar palca? Najlepiej wybrać do tego wąski pasek papieru lub nawet kawałek sznurka. Owijasz go wokół palca serdecznego i dość dobrze naciągasz. Nie możesz pozostawić luzu, bo pierścionek będzie za duży (ale nie może on też być naciągnięty zbyt ciasno!). Następnie musisz zmierzyć długość powstałego okręgu – oczywiście po jego rozwinięciu. Konieczne jest wykorzystanie do tego dokładnego narzędzia pomiarowego, czyli np. wspomnianej już wcześniej suwmiarki. Nie polecamy jednak przykładać jej bezpośrednio do palca, ponieważ metal zbyt mocno naciska na ciało i pomiar może być przez to błędny.
Sposób na zmierzenie palca za pomocą sznurka lub paska papieru, wymaga sprytu i być może nawet wielu nocnych „podejść”, zanim natrafisz na odpowiedni moment. Nie zawsze się też sprawdza. Problem pojawia się zazwyczaj w przypadku osób o bardzo lekkim śnie, które często się wybudzają. Możesz wtedy wprost przyznać się do swoich zamiarów, ale nie martw się. Nawet jeśli zaręczyny nie będą OGROMNĄ niespodzianką, to wciąż tajemnicą pozostanie sam wygląd pierścionka, wybrana przez Ciebie data oświadczyn, a także oprawa tego wyjątkowego wydarzenia.
Mamy dla Ciebie też inne rozwiązanie, które wciąż pozwoli zachować zaręczyny w tajemnicy, ale będzie wymagało zaangażowania zaufanej osoby z otoczenia Twojej przyszłej – mamy nadzieję – narzeczonej.
Niech przyjaciółka lub przyszła teściowa ustali za Ciebie rozmiar pierścionka
Nasz ostatni sposób na poznanie przez Ciebie rozmiaru pierścionka wymaga przygotowania swego rodzaju… intrygi. Musisz zaangażować przyjaciółkę, przyjaciela, mamę, babcię lub inną osobę z otoczenia Twojej wybranki, która nie wzbudzi u niej żadnych podejrzeń i oczywiście zachowa wszystko w tajemnicy. Niech zabierze ją na zakupy i namówi – niby przy okazji, niby zupełnym przypadkiem, tak dla zabawy – na przymierzenie pierścionków u jubilera. Jest to świetny sposób nie tylko na poznanie rozmiaru pierścionka, ale też zorientowanie się, jakie wzornictwo najbardziej podoba się Twojej lubej.
Tabele rozmiarów pierścionków
No dobrze. Znasz już wymiary palca albo zmierzyłeś pierścionek, ale jak obliczyć rozmiar pierścionka? Na całe szczęście nie musisz wykonywać żadnych skomplikowanych, a nawet prostych działań matematycznych. Wystarczy, że podstawisz otrzymany wynik pomiarowy do tabeli rozmiarów pierścionków, które są powszechnie dostępne w Internecie. Jeśli zamierzasz kupić go w sklepie internetowym, to najlepiej kierować się tabelą umieszczoną właśnie na tej konkretnej stronie. Wprawdzie rozmiary pierścionków są uniwersalne, jednak dla pewności polecamy kierować się tabelami podanymi przez danego jubilera. Pamiętaj też, że mogą być w nich podane oznaczenia z różnych systemów metrycznych.
Najczęstszy rozmiar pierścionka
Niektóre rozmiary pierścionków mogą częściej występować w społeczeństwie, tak samo jak ma to miejsce w przypadku rozmiarów ubrań i butów. Zazwyczaj najpopularniejsze są średnie rozmiary, a skrajne występują o wiele rzadziej. Damskie pierścionki zaręczynowe są noszone najczęściej w rozmiarach od 12 do 14. Pierścionki w rozmiarze 11 i mniejszym są przeznaczone dla bardzo szczupłych palców. W rozmiarze 15 lub większym – dla szerszych kobiecych palców.
O ile jednak jesteś w stanie, mniej więcej, stwierdzić, jaki rozmiar bluzki czy koszuli nosi dana osoba, tak w przypadku rozmiarów pierścionków nie jest to wcale takie proste. Nie możesz kierować się posturą i wymiarami ciała partnerki, ponieważ nawet bardzo szczupła osoba może mieć szersze palce. Dlatego nie polecamy też wybierania rozmiaru według tych najpopularniejszych, ale jednak dokonanie dokładnych pomiarów.
Co jeszcze musisz wiedzieć, gdy ustalasz rozmiar pierścionka?
Na koniec musimy jeszcze wspomnieć o dwóch istotnych kwestiach, na które koniecznie należy zwrócić uwagę wybierając rozmiar pierścionka. Jeśli ustalasz rozmiar palca, to pamiętaj, że może się on zmieniać w ciągu dnia i podczas różnych pór roku. Latem – w wysokich temperaturach, a także wieczorem mogą tworzyć się obrzęki, które znacznie zwiększają rozmiar palca. Różnica może wynosić nawet dwa rozmiary, dlatego lepiej mierzyć palce, gdy obrzęki z nich zejdą. Pierścionek powinien też z lekkim oporem przechodzić przez staw w palcu. Nie stresuj się, jeśli taka sytuacja zdarzy się podczas zaręczyn – to dobry znak. Oznacza, że Twoja wybranka nie zgubi łatwo podarunku. To już wszystkie nasze porady, które pozwolą Ci ustalić rozmiar pierścionka zaręczynowego. Trzymamy kciuki, żeby powiedziała: TAK!
FAQ
Obwód palca 6 cm – jaki to rozmiar pierścionka?
Ustalenie rozmiaru pierścionka jest bardzo proste, gdy znasz obwód palca, na którym ma być on noszony. Jeśli obwód wynosi 6 cm (60 mm), to powinieneś wybrać pierścionek w rozmiarze 20. Każdy dodatkowy milimetr to jeden rozmiar więcej, a każdy milimetr mniej oznacza mniejszy rozmiar pierścionka.
Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?
Zapisz się do naszego newslettera
Skomentuj artykuł