• Magazyn
  • Pomysł na bramę weselną przed domem Panny Młodej

Pomysł na bramę weselną przed domem Panny Młodej

Podczas organizacji ślubu i wesela poznajemy bliżej liczne zwyczaje, które wiążą się z tym wyjątkowym dniem. Zastanawialiście się kiedyś, skąd wywodzą się ślubne tradycje? Jaki jest ich początek i które z nich są praktykowane do dziś? Brama weselna stanowi jeden z dawnych zwyczajów, który ma swoje zastosowanie do dnia dzisiejszego. Brama weselna przed domem Panny Młodej - to właśnie na tym temacie skupimy się w dzisiejszym artykule!

Pomysł na bramę weselną przed domem Panny Młodej

Podczas organizacji ślubu i wesela poznajemy bliżej liczne zwyczaje, które wiążą się z tym wyjątkowym dniem. Zastanawialiście się kiedyś, skąd wywodzą się ślubne tradycje? Jaki jest ich początek i które z nich są praktykowane do dziś? Brama weselna stanowi jeden z dawnych zwyczajów, który ma swoje zastosowanie do dnia dzisiejszego. Brama weselna przed domem Panny Młodej – to właśnie na tym temacie skupimy się w dzisiejszym artykule!

 

zapisz
D.O. fotografia

Brama weselna, a tradycja

Publikacja

Na początku przybliżmy nieco tradycję bramy weselnej i wytłumaczmy, czym ona tak naprawdę jest. Brama weselna jest to zwyczaj weselny towarzyszący ślubowi już od wielu, wielu lat. Bramy weselne mogą przybierać różne formy, jednakże ich zamysł jest jeden. Polegają one na zastawieniu drogi do kościoła przez dalszych znajomych lub sąsiadów Pary Młodej oczekując “wykupienia”. Zwyczaj mówi, że osoby, które utrudniają nam przejazd powinny zostać obdarowane słodyczami, a przede wszystkim alkoholem. 

Niegdyś zastawianie drogi odbywało się w nieco inny sposób. Para Młoda nie podjeżdżała do kościoła samochodem, a szła pieszo, podczas gdy inni zagradzali trasę różnymi sznurami. Zwykle odpowiedzialni za to byli okoliczni mieszkańcy, sąsiedzi, a czasem nawet rodzina. Głównym zamysłem było wykupienie Panny Młodej przez Pana Młodego za butelkę wódki. Dopiero po wykupieniu, Para Młoda mogła swobodnie udać się w stronę kościoła. Wspomniane przeszkody zaczęto nazywać bramami weselnymi i zwyczaj nazewnictwa pozostał z nami do dzisiaj. 

W dzisiejszych czasach bramę weselną tworzy się Panu Młodemu przed domem wybranki, następnie Parze Młodej w drodze do kościoła i często także w drodze na wesele. 

zapisz
Dream Big Studio

Brama weselna przed domem młodej

Główną i najczęściej spotykaną bramą jest ta tworzona pod domem Panny Młodej. Pomysł na bramę weselną może być różny i zależy jedynie od naszej wyobraźni. Pod domem Panny Młodej staje najczęściej najbliższa rodzina i to właśnie u niej Pan Młody musi wykupić swoją wybrankę. Negocjacje trwają tak długo, aż obie strony będą zadowolone. Oczywiście pamiętajmy o tym, że całość ma charakter zabawy i tak właśnie powinniśmy ją traktować. 

zapisz
Focus On Light

Brama weselna pomysły

Pomysł na bramę weselną to najczęstszy problem, z jakim zmagają się organizatorzy. Zupełnie niepotrzebnie, bowiem wszystko zależy od chęci, poczucia humoru i kreatywności. Najprostszym sposobem jest zatrzymanie Pary Młodej i wzniesienie wspólnego toastu za zdrowie i szczęście, a także złożenie życzeń od wszystkich zgromadzonych. Kolejnym świetnym pomysłem jest chodzenie w kółko po przejściu dla pieszych trzymając wysoko transparent “100 lat Młodej Parze!”. Wspomniana blokada trwa oczywiście krótko, jedynie na czas wykupienia i wytargowania odpowiedniej ceny. Ciekawym rozwiązaniem na stworzenie niespotykanej i jedynej w swoim rodzaju bramy jest nawiązanie do pasji i zainteresowań Pary Młodej. Jeśli przyszli małżonkowie kochają piłkę nożną, motocykle czy rowery – warto zaczerpnąć ten pomysł do stworzenia wyjątkowej bramy weselnej. Idąc dalej ta myślą można zdecydować się na stworzenie bramy w nawiązaniu do zawodu Pana lub Pani Młodej. Jeśli jedno z młodych pracuje jako ratownik medyczny, czy strażak – utworzenie bramy składającej się z karetek bądź samochodów straży pożarnej stanowić będzie wielką niespodziankę i totalnie niespotykaną atrakcję. 

zapisz
Focus On Light

Bramy weselne na wsi

Bramy weselne na wsi różnią się znacząco od tych organizowanych w mieście. Przede wszystkim na polskich wsiach zwyczaj ten nadal istnieje i wiele Par Młodych uczestniczy w bramie weselnej zorganizowanej przez dalszych znajomych czy sąsiadów. Co więcej, brama weselna na wsi stanowi swego rodzaju wydarzenia dla okolicznych mieszkańców, którzy z przyjemnością i ogromnym zaangażowaniem chcą w niej uczestniczyć. Ponadto bramy weselne na wsi są zdecydowanie łatwiejsze do zrealizowania, ze względu na fakt, że większość mieszkańców wsi mieszka w domach, a więc zorganizowanie bramy przed domem Panny Młodej nie stanowi większego problemu. Ponadto ruch na drogach wiejskich jest zdecydowanie mniejszy, aniżeli w mieście, co sprzyja zorganizowaniu bramy weselnej w drodze z domu Panny Młodej do kościoła. 

zapisz
Focus On Light

Bramy weselne w mieście

Bramy weselne w mieście to tradycja, która pojawia się dość rzadko, zwłaszcza jeśli Panna Młoda mieszka w bloku. Jeśli jednak pragniemy stworzyć bramę weselną w mieście powinniśmy rozpocząć ją od przystrojenia klatki schodowej i wejścia. Następnie możemy zorganizować szpaler druhen albo ludzi w różnych przebraniach, którzy ustawiają się przed wejściem, a zadaniem Pary Młodej będzie pod nim przejść. Co więcej, osoby tworzące swego rodzaju tunel mogą być przebrane w stroje nawiązujące do pasji lub zawodu Pani lub Pana Młodego. Dzięki temu stworzymy spójną dekorację, która będzie spersonalizowana pod Parę Młodą. 

zapisz
D.O. fotografia

Podsumowując, brama weselna stanowi ciekawe urozmaicenie zarówno dla Pary Młodej, jak i dla gości weselnych. Zwłaszcza jeśli goście nigdy wcześniej nie spotkali się ze wspomnianą atrakcją, wydarzenie to będzie stanowić niemałe zaskoczenie. Niezależnie od tego, czy jako Para Młoda pragniemy bramy weselnej, czy też nie – musimy być na nią przygotowani. Nie chcemy, aby w drodze do kościoła, czy na salę weselną świadkowie musieli na szybko szukać fantów. Warto zatem pomyśleć o tym wcześniej i dla spokoju włożyć do bagażnika kilka butelek weselnej wódki i słodycze. Na koniec pamiętajmy, że brama weselna ma być przede wszystkim przyjemną i radosną zabawą, która rozładuje napiętą atmosferę przed ślubem.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!