• Magazyn
  • Miesiąc miodowy w Rio de Janeiro: niech zacznie się zabawa!

Miesiąc miodowy w Rio de Janeiro: niech zacznie się zabawa!

Plaże, przyroda, autentyczne dzielnice i nieskończona ilość kontrastów, które współistnieją w krainie radości i karnawału. Czy odważycie się doświadczyć tego podczas podróży poślubnej?

Miesiąc miodowy w Rio de Janeiro: niech zacznie się zabawa!
Shutterstoxk: marchello74

Rio de Janeiro to mekka radości. I być może to jest jego najbardziej znana strona, z karnawałem i plażami jako główną atrakcją dla krajowej i międzynarodowej turystyki. Ale jako pełnoprawny podróżnik i poszukiwacz przygód, z pewnością będziesz chciał całkowicie zanurzyć się w mieście. Podczas podróży poślubnej w Rio de Janeiro odkryjecie, że to brazylijskie miasto ma o wiele więcej do zaoferowania, ponieważ opiera się na kontraście i różnorodności atmosfer, sytuacji i doznań. Dlaczego więc nie wybrać się do raju Rio de Janeiro?

 

Ważne fakty

Publikacja

Rio de Janeiro jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Brazylii i jest częścią stanu o tej samej nazwie, będąc jednocześnie jego stolicą. Była to również stolica Królestwa Portugalii (1807-1822) oraz Cesarstwa Brazylii od 1822 r., kiedy to kraj uzyskał niepodległość od Portugalii, aż do inauguracji Brasilii w 1960 r. Ze względu na wpływy portugalskie w przeszłości, językiem urzędowym jest portugalski, który został przekształcony w brazylijski portugalski ze zmianami w fonologii i niektórych rodzimych wyrażeniach. W związku z tym Brazylia jest jedynym krajem w obu Amerykach, w którym obowiązuje ten język.

Miasto stało się najczęściej odwiedzaną destynacją turystyczną w Ameryce Południowej. I nic dziwnego, dzięki równowadze tropikalnego klimatu (minimum 17 stopni Celsjusza w zimie, maksimum 35 stopni Celsjusza w lecie), na który wpływa wilgotność powietrza, łagodząca atmosferę i zapobiegająca ekstremalnym temperaturom. Plaże są więc dostępne zarówno latem (grudzień-marzec), jak i zimą (czerwiec-wrzesień), choć w jego 160 dzielnicach jest o wiele więcej do odkrycia, od wesołości mieszkańców po spektakularne krajobrazy.

zapisz
Shutterstock: Andre Luiz Moreira

“Wspaniałe miasto”

Tytuł tego epigramatu odpowiada nazwie nadanej imponującemu brazylijskiemu miastu. Jest domem dla kontrastu między jego niepowstrzymanym naturalnym otoczeniem i miodem miasta w ciągłym ruchu. Przykładem tego jest współistnienie niezwykłych plaż, takich jak masywna Copacabana czy idylliczna Praia Vermelha, oraz przestrzeni naturalnych, takich jak Park Narodowy Tijuca, Park Lague czy imponujący Morro Dois Irmãos, z dzielnicami slumsów narażonymi na zgiełk codziennego życia.

Ośrodki miejskie, podzielone na 160, które zasilają 34 Regiony Administracyjne Rio, skupiają się najbardziej w strefie południowej, gdzie znajdują się najbardziej znane dzielnice: Copacabana, Ipanema, Botafogo, Flamengo, Leme, Leblon i Lagoa. Jednak w Cosme Velho znajduje się stacja, z której pociągi zawiozą Cię do Chrystusa Odkupiciela, jednego z klejnotów narodowych osadzonych na wzgórzu Crocovado; a w Urca możesz podziwiać piękno wzgórza Sugar Loaf. Na północy wiele dzielnic jest zarezerwowanych dla sportu, a Tijuca i Maracanã strzegą stadionu Maracanã, jednego z najsłynniejszych na świecie i będącego odzwierciedleniem brazylijskiej kultury piłkarskiej. Na ulicach tych dzielnic, Karnawał uwalnia się w swojej najbardziej krzykliwej i zabawnej formie, więc byłoby idealnie wykorzystać to podczas podróży poślubnej.

zapisz
Shutterstock: Aleksandar Todorovic

Plaże

Plaże zasługują na osobne miejsce, ponieważ reprezentują najbardziej radosną stronę Brazylijczyków i tego zaraźliwego, świątecznego ducha. Copacabana jest chyba najbardziej znana na świecie. Nie tylko napisano piosenki i nakręcono filmy o jej wyjątkowej naturze, ale również sześć kilometrów piaszczystych plaż pokazuje, jak dobrze jest spacerować po piasku, zanurzyć się w wodzie lub przemierzać okoliczne uliczki w poszukiwaniu brazylijskich cudów gastronomicznych.

Ipanema jest również wspaniała i jest hitem zarówno wśród miejscowych, jak i nowicjuszy ze względu na zabawę, która odbywa się na piasku. Surfowanie i rozkoszowanie się piaskiem i koktajlami to obowiązkowe punkty programu, podobnie jak odkrywanie zalet bossa novy na plaży. Możesz również pospacerować po ulicach, sklepach i barach, które znajdują się w dzielnicy o tej samej nazwie, i cieszyć się plażą Leblon, która jest połączona piaskiem z Ipanemą.

Praia Vermelha jest bardziej kameralna i urokliwa. Jest otoczona przez naturę i idealna do nurkowania podwodnego lub odkrywania jej oszałamiającego naturalnego otoczenia. Lemees Beach jest świetna do uprawiania bodysurfingu, a Arpoador do surfingu i jazdy na falach.

zapisz
Catarina Belova
zapisz
Aleksandar Todorovic

Top 5 miejsc wartych odwiedzenia

1. Park narodowy i Floresta da Tijuca, Corcovado i Chrystus Odkupiciel. W Rio de Janeiro można znaleźć najlepsze naturalne krajobrazy w mieście i największą na świecie miejską dżunglę o powierzchni 28 kilometrów kwadratowych. Oprócz pięknych krajobrazów, poprzecinanych mnóstwem gatunków roślin i zwierząt oraz kaskadowych wodospadów, znajdują się tu dwie niezrównane formacje skalne: Pedra da Gávea i wzgórze Corcovado, z którego roztacza się niesamowity, 360-stopniowy widok na całe miasto.  W tym ostatnim znajduje się 709-metrowy Chrystus Odkupiciel, symbol miasta i kraju.

zapisz
Shutterstoxk: marchello74

2. Okolice de Santa Teresa. W doskonałej koegzystencji z naturalnym otoczeniem, dzielnica Santa Teresa jest redutą przeszłości, która pozostaje żywa z nowoczesnością teraźniejszości. Tak więc domy kolonialne i ostatni tramwaj w Brazylii, “bondinho de Santa Teresa”, dzielą przestrzeń z kulturą miejską, alternatywną modą, sztuką we wszystkich jej formach (najbardziej znaną w Parque das Ruinas) i filozofią bohemy. Bardzo zalecane jest przejście do dzielnicy Lapa przez schody Selarón, z 250 uderzającymi i kolorowymi stopniami czystej kreatywności.

zapisz
Shutterstock: Sergio Shumoff

3. Sugar Loaf Mountain. Kolejny z naturalnych klejnotów miasta znajduje się pośród niekończącego się festiwalu natury, w Zatoce Guanabara. Na skałę można wjechać kolejką linową na wysokość 1400 metrów, skąd roztacza się nieopisany widok na zatokę i całe Rio.

zapisz
Shutterstock: Marianna Ianovska

4. Lagoa Rodrigo de Freitas. Ostatnie naturalne piękno, które pokazujemy (ale nie ostatnie w Rio) przetrwało w środku miasta. W jej wodach odbija się miejska część Rio, a oprócz tras rowerowych i pieszych do jej serca, oferuje ona powiew spokoju pośród chaosu.

zapisz
Shutterstock: Catarina Belova

5. Fawele. Reprezentują najtrudniejszą, ale i najbardziej autentyczną historię tego kraju. I choć odwiedzanie ich zawsze było niewskazane ze względu na problemy z bezpieczeństwem, wiele z nich nie ma już tych problemów i wita ciekawskich turystów z otwartymi ramionami. Warto odwiedzić powstałe fawele, ponieważ pomagają one poznać drugą stronę Brazylii, co jest niezbędne, aby zrozumieć całe brazylijskie życie. Santa Marta, Vidigal, Tavares Bastos i Cantagalo są najlepsze i najbezpieczniejsze do odwiedzenia, a wiele z nich ma zorganizowane wycieczki.

zapisz
Shutterstock: Skreidzeleu

Wszystkie te fakty to tylko namiastka wspaniałego obrazu, jaki tworzy Rio de Janeiro. Na miesiąc miodowy, niewiele jest miejsc bardziej kompletnych i uwodzicielskich.

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!