Zespół Regionalny Magurzanie

Przejdź do rozmowy Sprawdź dostępność

Zespół Regionalny Magurzanie

Przejdź do rozmowy Sprawdź dostępność

Zespół Regionalny „Magurzanie” powstał w 1984 roku, działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach i jest zespołem reprezentacyjnym Gminy Łodygowice. Kierownikiem i choreografem zespołu od początku jego istnienia była Krystyna Mikociak, a kierownikami muzycznymi byli w kolejności: Bronisław Piotrowski, Janusz Kaczor, Franciszek Tomaszek, od 1991 roku funkcję tę pełni Józef Łanowski. Od 2011 roku zespół prowadzi Elżbieta Mikociak. Nad rozwojem wokalnym czuwała Teresa Hrapek, obecnie Brygida Sordyl, która od 2014 jest również kierownikiem muzycznym. 

Zespół prezentuje program pełnospektaklowy (około 2 godzin) złożony z pieśni i tańców górali żywieckich, mieszczan żywieckich, regionu krakowskiego, sądeckiego oraz łowickiego. Oprócz tego Magurzanie wykonują inscenizacje obrzędów i zwyczajów lokalnych opracowywanych na różne festiwale, programy kolędnicze, koncerty wokalne w wykonaniu grupy śpiewaczej „Magurzanki” oraz jasełka.

Magurzanie posiadają sześć rodzjów strojów ludowych: odświętne górali żywieckich, uroczyste górali żywieckich, mieszczan żywieckich, krakowskie, zaborowskie oraz łowickie. Oprócz tego zespół dysponuje licznymi kostiumami i rekwizytami obrzędowymi.

W swojej karierze artystycznej zespół zaprezentował się w około 900 koncertach tanecznych oraz 1000 koncertach samej kapeli, grupy śpiewaczej czy grup kolędniczych na terenie Polski, a także w następujących krajach Europy: Słowacja, Czechy, Austria, Ukraina, Turcja, Włochy, Szwecja, Węgry, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Francja, Litwa, Chorwacja. Większość z wymienionych państw Magurzanie odwiedzili kilkakrotnie. Zespół wielokrotnie prezentował swój program w telewizji w Polsce i za granicą.

Pod koniec 2005 roku przy zespole Magurzanie powstał dziecięcy zespół, który przyjął nazwę „Mali Magurzanie”. Skupia on około 40 tancerzy w wieku od 7 do 15 lat. Prezentuje tańce, pieśni, zabawy dziecięce, obrzędy i zwyczaje górali żywieckich. Zdobył już pięć nagród w przeglądach powiatowych i wojewódzkich. Jego członkowie po ukończeniu 15 roku życia przechodzą do Zespołu Regionalnego Magurzanie.

Gmina Łodygowice, na terenie której działa zespół, położona jest w Kotlinie Żywieckiej w paśmie gór Beskidów (Najwyższy szczyt to Babia Góra - 1725 m n.p.m.). W skład gminy wchodzą 4 sołectwa: Łodygowice, Zarzecze, Pietrzykowice, Bierna. Zamieszkują ją około 14 tysięcy mieszkańców. Obszar gminy wynosi 3617 ha. Ze względu na walory krajobrazowe m.in. dostęp do Jeziora Żywieckiego, bliskość gór; gmina ma charakter turystyczno-wypoczynkowy. Łodygowice założone zostały w XIII wieku. Ich przeszłość przypominają zabytkowe budowle z XVII wieku: drewniany Kościół oraz murowany zamek. Mieszkańcy gminy należą do grupy etnicznej górali żywieckich, których folklor kultywuje Zespół Regionalny Magurzanie.

 

 

 

W skład zespołu wchodzi około 50 osób: kapela, tancerze i tancerki oraz soliści i solistki.

INSTRUKTORZY:
kierownik i choreograf : Elżbieta Mikociak
kierownik muzyczny i instruktor śpiewu: Brygida Sordyl
kierownik artystyczny i choreograf: Krystyna Mikociak
akompaniator i instruktor muzyczny: Józef Łanowski


KAPELA:
akordeon: Józef Łanowski
skrzypce: Karolina Bałaś, Zuzanna Węglarz 
altówka: Brygida Sordyl, Małgorzata Gembala
kontrabas: Kacper Sordyl
Klarnet, piszczałki, dudy: Adam Jakubiec
heligonka: Maksymilian Czerwiński

TANCERKI:
Bąk Edyta
Chrobak Marta
Dobija Aleksandra
Fiuk Agnieszka
Gruszecka Klaudia
Hruszko Natalia
Jakóbiec Agata
Jakubiec Magdalena
Kołodziej Wioletta
Nowak Joanna
Olchowy Agnieszka
Pasko Monika
Romańczyk Katarzyna
Sikora Agnieszka
Słowiak Sabina
Słowik Marta
Wandzel Agnieszka
Wolny Katarzyna
Wróbel Anna

TANCERZE: 
Chrobak Rafał
Cwajna Dominik
Czerwiński Maksymilian
Drabek Marek
Fiuk Grzegorz
Imielski Patryk
Jasek Patryk
Kanik Rafał
Maślanka Marek
Mieszczak Bartłomiej
Pietraszko Dawid
Pietraszko Kamil
Polak Krzysztof
Wandzel Antek
Wandzel Filip
Zarzycki Kacper

Opinie o Zespół Regionalny Magurzanie

0
0 opinii
0 opinii
Profesjonalizm
Jakość/cena
Polecasz to?

Adres

Miasto:

Kontakt

Zwykle odpowiada w mniej niż 24h
Skontaktowałeś się już z tą firmą
Przejdź do rozmowy Kontakt
Przejdź do rozmowy Kontakt