Zmiana nazwiska po ślubie - ważne informacje

Fot. BW Photography

Do niedawna ślub oznaczał zmianę nazwiska dla kobiety. Wyjątki stanowiły osoby, których nazwiska już były znane- celebrytki i specjalistki w rożnych dziedzinach. Dziś kwestia zmiany nazwiska po ślubie nie jest już tak oczywista.

Zgodnie z art. 25 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem USC.

Można to rozwiązać na trzy różne sposoby:

– Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich;
– Każdy z małżonków może zachować swoje dotychczasowe nazwisko;
– Nazwisko małżonka można połączyć z dotychczasowym (przy czym nowo powstałe nazwisko, będące połączeniem nie może składać się z więcej niż dwóch członów).

Fot. od lewej: Piotr Knap i Two Frames

Zmiana nazwiska po ślubie to rzecz bardzo ważna i znacząca, ale i delikatna. Szczególnie dla mężczyzn, którzy w większości przypadków rozpatrują to w kwestii honoru. Przejęcie przez żonę nazwiska męża to wyraz największego poświęcenia i miłości z jej strony. Honor honorem, niemniej to, czy jeden z małżonków podejmie decyzję o zmianie nazwiska (i w jakiej formie) zależy tylko i wyłącznie od niego.

Wiele kobiet twierdzi, że taka jest tradycja i przyjmuje nazwisko męża. Symbolizuje to stworzenie wspólnoty małżeńskiej, daje poczucie silnej więzi. Jest dowodem zmian, które nadejdą po zawarciu małżeństwa.

Kompromisem wydaje się decyzja kobiety, by nosić podwójne nazwisko. Z jednej strony kobieta pozostaje sobą, a z drugiej podkreśla, że tworzy wspólnotę.

Jeżeli małżonek posiada nazwisko dwuczłonowe, a żona chce je połączyć ze swoim to wówczas decyduje ona o wyborze członów, które mają wejść do jej nazwiska, gdyż nazwiska trójczłonowe są zabronione. Jeżeli chodzi o kwestie łączenia nazwisk to nie jest ona uregulowana przepisami prawa, aczkolwiek w Polsce przyjęło się, że dwa nazwiska są połączone myślnikiem.

Fot. Słowo Honoru

Nazwisko dwuczłonowe raczej nie wchodzi w grę, gdy obie strony mają długie i nieco „problematyczne” w zapisie nazwiska. Wtedy jest to podwójne utrudnienie dla kobiety przy załatwianiu jakichkolwiek spraw i formalności, gdyż nieraz dokumenty nie przewidują tak długich nazwisk. Tak samo w przypadku, gdy oba nazwiska razem źle brzmią.

Coraz częściej zdarza się, że kobieta pozostaje przy swoim nazwisku. Wiele pań wychodząc za mąż ma już ugruntowaną pozycję zawodową i dorobek naukowy. Jeśli pracują wiele lat, wkładają wiele wysiłku, by ich nazwisko było rozpoznawalne lub cenione w grupie zawodowej, jego zmiana jest dla nich po prostu nieopłacalna. Poza tym nazwisko, które nosi się całe dotychczasowe życie, jest dla kobiety częścią jej tożsamości, z którą nieraz bardzo trudno jest się rozstać, mimo ogromnej miłości do przyszłego męża. Nie chcą nagle przyjmować poniekąd „obcego” nazwiska. Oprócz zmiany nazwiska dochodzą formalności z wymianą wszystkich dokumentów, czyli maraton po urzędach, bankach itp. Małżeństwo w życiu wiele zmienia, niektóre kobiety uważają, że razem ze zmianą nazwiska byłoby to już zbyt wiele.

Fot. Piotr Knap

Czasem dzieje się też tak, że panie podczas ślubu chcą pozostać przy swoim nazwisku rodowym, natomiast po kilku miesiącach czy latach, po pojawieniu się dziecka lub po prostu gdy się przekonają i dojrzeją do przejęcia nazwiska męża, chcą je zmienić. Mogą to uczynić składając odpowiednio umotywowany wniosek w USC.

Autor tekstu: Edyta Wenc i Szymon Wiese / Ślubna Pracownia Bydgoszcz
Źródło: abcslubu.pl /www.abcslubu.pl /www.facebook.com/abcslubu

Zobacz także, jakie formalności czekają Cię po ślubie.

Dołącz do nas na FACEBOOKU i bądź na bieżąco!

Więcej informacji o

Komentarze (1)

Skomentuj artykuł

Aby szczęście w małżeństwie nigdy nie ustało – przesądy ślubne od pierścionka zaręczynowego po strój Młodej Pary
Aby szczęście w małżeństwie nigdy nie ustało – przesądy ślubne od pierścionka zaręczynowego po strój Młodej Pary
Młoda Para powinna o szczeście w małżeństwie dbać od samego początku! Niektóre przesądy ślubne mają jej w tym pomóc. Z nami dowiedz się jakie!
10 perfum dla 10-ciu różnych Panien Młodych! Wybierz swój zapach w najważniejszy dzień!
10 perfum dla 10-ciu różnych Panien Młodych! Wybierz swój zapach w najważniejszy dzień!
Najbardziej pożądane zapachy roku! Znajdź swój!
Magia Panny Młodej! Poczuj się jak Panna Młoda już przed ślubem! Do wygrania stylizacja i sesja z najlepszymi specjalistami z branży!
Magia Panny Młodej! Poczuj się jak Panna Młoda już przed ślubem! Do wygrania stylizacja i sesja z najlepszymi specjalistami z branży!
Teraz przygotowujesz swój ślub, jesteś zestresowana, masz bardzo dużo na głowie- każda Panna Młoda pamięta zmorę przygotowań ślubnych. Zrób sobie przerwę i weź udział w tej relaksującej przygodzie! Będzie cudownie! Nie wahaj się, zdecyduj się na to już dzisiaj! Koniecznie obserwujfanpage Zankyou i czekaj na post konkursowy.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji