Zielone wesele: 5 kroków do zorganizowania ekologicznego ślubu

Żyjemy w świecie, w którym pojawiające się nowości i trendy nikogo już tak naprawdę nie dziwią. Często powracamy do tego, co jeszcze nie tak dawno było stare i niemodne (przeczytaj o ślubie vintage) lub wymyślamy całkowicie oryginalne i niekonwencjonalne zjawiska w świecie tego co na dany okres jest „trendy“. Moda zmienia się nieubłagalnie szybko, często w mgnieniu oka i coraz częściej po prostu za nią nie nadążamy. Świat otwiera przed nami nowe drzwi , pokazując coraz ciekawsze pomysły. Tym samym jeden z nich, zawitał do nas z samych Stanów Zjednoczonych – Green Wedding.

Idea Green Wedding to nic innego jak ekologiczne wesele, ślub zorganizowany w zgodzie z naturą. Moda na coś związanego z ekologią nabiera znaczenia każdego dnia i w każdym kolejnym sezonie nie traci na wartości. Nasza ekologiczna świadomość jest już coraz większa i życie w zgodzie z Matką Naturą jest nie tylko potrzebne, ale i modne. Jest to całkowicie nowy styl – eko styl, który możemy wykorzystać organizując ślub i przyjęcie weselne. Cale życie uczymy się jak ważne jest dbanie o środowisko, dlaczego więc nie wykorzystać tej wiedzy w dniu ślubu? Połączyć przyjemne z pożytecznym –pozytywnie zaskoczyć gości i pokazać im, co jest dla nas ważne!

Ekologiczne wesele

Coraz częściej mówi się o tym aby dbać o środowisko naturalne. Wykonując codzienne czynności możemy się przyczynić do poprawy wyglądu i „renowacji” naszej ziemi. Nie trzeba być wielkim miłośnikiem natury i znać się na przyrodzie, aby kilkoma małymi praktykami móc to uczynić. Błędne jest myślenie, że wszystko to co ekologiczne jest drogie, często samemu możemy np. stworzyć niebanalne dekoracje, które nie naruszą środowiska naturalnego, a będą wyglądały pięknie i wyjątkowo.

 

Źródło: Delightbox

Z zewnątrz, taki eko-ślub niczym się nie różni od tradycyjnej ceremonii czy przyjęcia. Wystarczy kilka pomysłów, czujne oko i chęci. Państwo Młodzi, w bardzo łatwy i najlepszy sposób może „zarazić” gości dbaniem o nasze otoczenie i czerpać z tego przyjemność. Takie wesele może być bardzo pozytywnie przyjęte. Po pierwsze będzie to coś nowego ( byłaś kiedyś na ekologicznym weselu ?… Właśnie…) po drugie zrobisz coś pożytecznego, nie tylko dla siebie i bliskich ale i całego świata. Jak zatem zorganizować takie wesele ekologiczne?

Organizując zielone wesele nie możesz zapomnieć o powiadomieniu wszystkich gości o tym fakcie– bez wyjątków. Zaproszone osoby, muszą zdawać sobie sprawę, ze zmian jakie wprowadzasz w tradycję zaślubin. Warto powiadomić ich o wszystkich specjałach jakich mogą się spodziewać. Będą na pewno zaskoczeni ale i zaciekawieni – czym Wasz ślub będzie się wyróżniał od pozostałych?

Krok 1.- zaangażowanie gości weselnych

Ekologiczna uroczystość najlepiej, aby była zorganizowana w okresie wiosny lub lata- łatwiej jest nam zorganizować wiele potrzebnych rzeczy, materiałów itp. Jest też w odpowiedniej cenie. Eko ślub zimą może troszeczkę (ale nie znacząco) podnieść nasz budżet (warto czasami poczekać te kilka miesięcy). Zielone wesele powinno być zorganizowane na łonie natury- na świeżym powietrzu (więcej w artykule o weselu na świeżym powietrzu). Możemy zorganizować go w ogrodzie, parku lub restauracji, zdarzają się śluby na polanach czy w ogrodach botanicznych. Impreza na świeżym powietrzu, jest bardzo eko ze względu na to, że nie marnujemy zbyt dużej ilości prądu. Zabawa pod chmurką pozwala na zabawę wśród promieni słonecznych i gwiazd. Zaczerpnięcie świeżego powietrza , wyzwoli w gościach pozytywna energię. Podczas przygotowania miejsca, powinno się wykorzystać tylko naturalne materiały dekoracyjne – postaw na zieleń. Pełno kwiatów i różnych roślin nawet tych suszonych. Liście, donice z kwiatami, naturalne tkaniny – nie tylko są ekologiczne ale i wyglądają przepięknie, szczególnie na imprezie na świeżym powietrzu. Wykorzystanie świec, nie tylko pozwala zaoszczędzić energię, ale i tworzy niezwykle przyjemna aurę.

Krok 2.- ekologiczne menu na wesele

Menu na ekologicznym weselu musi być specjalnie przyszykowane i dobrane. Jest to na pewno najtrudniejsze z wszystkich zielonych przygotowań. Standardy w Polskiej kuchni, są mocno w nas zakorzenione jednak – i tu Was zaskoczę- nie trzeba wcale jedzenia wegetariańskiego! Cóż więc podać? Wszystko to co pochodzi z ekologicznych upraw. Wystarczy, że zatroszczysz się o mięso, warzywa i owoce z konkretnych gospodarstw. Mają one to do siebie, że nie posiadają różnych wzmacniaczy smaku, nie są spryskiwane różnymi środkami- i co najważniejsze są najpyszniejsze! Jeżeli nadal zastanawiasz się nad wyborem potraw na wesele, zobacz nasze propozycje oryginalnego menu na wesele.

Źródło: Delightbox

Alkohol ? Wino bez dodatku różnych pestycydów i ulepszaczy tylko z ekologicznych winnic- jeżeli zdecydujesz się na ten trunek na weselu- zobacz, jak odpowiednio dobrać wino do potraw. Jeśli piwo, to tylko niepasteryzowane. Każda potrawa powinna być przygotowana jedynie ze składników organicznego pochodzenia. Można zainwestować w naturalną zastawę, która na pierwszy rzut oka wygląda jak normalna. Jednak po kilku dniach może się rozłożyć. Jest to trudniejsze przedsięwzięcie, niemniej jednak możliwe do zrealizowania.

Krok 3.- ekologiczny pojazd do ślubu

Na ślub powinniście przyjechać bryczką. Samochody jednak zanieczyszczają środowisko, a bryczka jest o tyle ekologiczna, co romantyczna. Pędząc powozem poczujesz się jak prawdziwa księżniczka. Po ceremonii goście powinni udać się na przyjęcie, także powozami ciągniętymi przez konie. Będzie to niezwykłą frajda i stworzy wspaniałą atmosferę.

Krok 4.- dodatki ślubne

Dodatki ekologiczne do ślubu – czyli wszystko to co możesz zastąpić naturalnym i rzeczami, jak np. zaproszenia ślubne wykonane z makulatury, suknia ślubna uszyta z naturalnych tkanin ( np. bawełna, jedwab), lniany garnitur dla przyszłego małżonka i buty ze skóry ekologicznej. Decydując się na suknie z niesyntetycznych włókien oszczędzisz sporo pieniędzy i przyczynisz się do zmniejszenia nadmiernej konsumpcji. Taka bio- suknia może być rozpuszczalna w wodzie!!! Istnieją na rynku suknie, których proces rozkładu trwa kilka miesięcy. Używana suknia ślubna to także ograniczenie ingerencji w środowisko.

Źródło: Delightbox

Biżuteria ekologiczna? Niestety, nie istnieje taka. Jedynie można zainwestować w platynowe obrączki. Wydobycie platyny powoduje najmniejsze negatywne konsekwencje. Złoto choć najbardziej popularne – podczas produkcji wytwarza setki różnych odpadów, często też wydobywana jest w sposób niehumanitarny.

Zamiast welonu, Panna Młoda może mieć na sobie wianek ślubny z polnych kwiatów, które będą wyglądały bardzo radośnie i pięknie.

Warto też, poprosić fotografa o format cyfrowy zdjęć. Płytę CD łatwiej przekazać gościom.

Krok 5.- ekologia zamiast kwiatów

Poproście gości, aby zamiast kwiatów, które zwiędną prędzej czy później przynieśli drzewka. Jeżeli znajdziecie takie miejsce i macie możliwość – zasadźcie drzewa wraz z małżonkiem po weselu. To będzie jedna z pierwszych ekologicznych rzeczy jaką zrobicie razem tuz po weselu. Jest to świetna zabawa, która przyczynia się do poprawy naszego środowiska naturalnego i będzie niebywałą pamiątką. Wymiana kwiatów na prezenty na ślubie to świetny i ekologiczny pomysł, a pomysłów jest wiele!

Źródło: Delightbox

Zielone wesele musi być zaplanowane od początku do końca. Nie możemy zrobić tak, że coś pominiemy lub skorzystamy tylko z wybranych produktów – które nam odpowiadają z czystej wygody. Dbanie o środowisko wcale nie musi być drogie, koszt może być porównywalny do standardowego wesele – liczy się pomysł i chęci. Ekologiczne wesele jest najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam wkroczyć w nowe życie w pełnej zgodzie z naturą.

Autor: Eskpert portalu abcslubu.pl – Ewa Król / Delightbox weddings, events&more

Źródło: abcslubu.pl/www.abcslubu.pl/www.facebook.com/abcslubu

Skomentuj artykuł

Aby szczęście w małżeństwie nigdy nie ustało – przesądy ślubne od pierścionka zaręczynowego po strój Młodej Pary
Aby szczęście w małżeństwie nigdy nie ustało – przesądy ślubne od pierścionka zaręczynowego po strój Młodej Pary
Młoda Para powinna o szczeście w małżeństwie dbać od samego początku! Niektóre przesądy ślubne mają jej w tym pomóc. Z nami dowiedz się jakie!
10 perfum dla 10-ciu różnych Panien Młodych! Wybierz swój zapach w najważniejszy dzień!
10 perfum dla 10-ciu różnych Panien Młodych! Wybierz swój zapach w najważniejszy dzień!
Najbardziej pożądane zapachy roku! Znajdź swój!
Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej – część 2
Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej – część 2
Po wprowadzeniu w świat weselnej etykiety przyszedł czas na kontynuację tematu - tym razem skupimy się na szczegółach. Jak właściwie wprowadzić gości w klimat przyjęcia? I jak stać się idealnym weselnikiem w oczach Pary Młodej?

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji