• Magazyn
  • Zapowiedzi przedślubne - kiedy powinny się odbyć?

Zapowiedzi przedślubne - kiedy powinny się odbyć?

Jednym z punktów na liście do ślubu kościelnego oraz konkordatowego są zapowiedzi ślubne. W naszym artykule znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zapowiedzi przedślubnych.

Zapowiedzi przedślubne - kiedy powinny się odbyć?
Focus On Light

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu Państwa Młodych. To czas wielu przygotowań, ale i celebracji, szczęścia oraz radości. Każda Para Młoda pragnie, aby jej ślub był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Przygotowania przedślubne należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, aby bez problemu odhaczyć wszystkie punkty z listy i cieszyć się świadomością, że jesteśmy w pełni przygotowani do tego wydarzenia. Jednym z punktów na liście do ślubu kościelnego oraz konkordatowego są zapowiedzi ślubne. W dzisiejszym artykule dowiedziecie się, ile kosztują zapowiedzi przedślubne, a także jak wygląda kwestia zapowiedzi przedślubne prawo kanoniczne. 

zapisz
Justyna i Daniel Omelczuk Foto-Video

Co to są zapowiedzi przedślubne?

Publikacja

Biorąc pod lupę zapowiedzi przedślubne warto na początek zastanowić się, czym one właściwie są, a także jaki jest ich cel. Pozwoli nam to dokładnie zrozumieć, czego Kościół katolicki od nas oczekuje. Zapowiedzi przedślubne to nic innego, jak publiczne ogłoszenie przez proboszcza parafii zamiaru wstąpienia w związek małżeński danych członków wspólnoty wiernych. Co więcej, zapowiedzi stanowią jeden z elementów dochodzenia przedślubnego i są obowiązkowe. Niezależnie od tego, czy ślub odbędzie się w Waszej parafii, czy w innej, zapowiedzi w parafii Waszego miejsca zamieszkania to jeden z kluczowych elementów podczas przedślubnych przygotowań. 

 

Ile kosztują zapowiedzi przedślubne?

Jeśli już wiemy, czym są zapowiedzi, warto zastanowić się, ile kosztują zapowiedzi przedślubne? Koszt zapowiedzi to kwestia indywidualna i tak samo, jak w przypadku innych spraw do załatwienia w parafii, nie ma z góry określonego cennika. Przyjmuje się jednak, że jest to koszt od 50 do nawet 250 zł. Pamiętajmy jednak, że podana kwota dotyczy zapowiedzi w jednym kościele i może się różnić w zależności od miejsca i miasta. Jeśli należycie do dwóch różnych parafii, to w każdej z nich płacicie za zapowiedzi przedślubne osobno. Oczywiście opłata nie jest obowiązkowa, a wielu duchownych rezygnuje z pobierania opłat od Państwa Młodych. Jeśli zależy Wam na poznaniu dokładnej kwoty za zapowiedzi przedślubne to są na to dwa rozwiązania. Albo zapytajcie wprost proboszcza parafii, jaka kwota za zapowiedzi będzie odpowiednia, albo zorientujcie się, czy wśród Waszych znajomych nie ma pary, która również wygłaszała własne zapowiedzi w tej samej parafii. Dzięki temu poznacie dokładną kwotę, jaką warto przygotować. 

 

Zapowiedzi przedślubne – kiedy należy je wygłosić?

Data wygłoszenia zapowiedzi przedślubnych różni się w zależności od parafii. Zapowiedzi powinny zostać wygłoszone na tyle wcześnie, by zdążyć w odpowiednim czasie przedłożyć zaświadczenia o ich wygłoszeniu. Przyjmuje się, że odpowiednim czasem będzie wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych na dwa miesiące przed datą ślubu. W wielu parafiach jest to okres do miesiąca przed planowaną datą ceremonii. Teraz już wiecie, kiedy należy wygłosić zapowiedzi. 

zapisz
Dream Big Studio

Ile czasu ważne są zapowiedzi przedślubne?

Pamiętajcie, że zapowiedzi przedślubne mają swoją datę ważności, dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem przygotujcie się do ich wygłoszenia. Zapowiedzi przedślubne są ważne pół roku i maksymalnie do tego okresu musicie zawrzeć związek małżeński. Jeśli termin ten Wam przepadnie – zapowiedzi należy wygłosić jeszcze raz. 

 

Zapowiedzi przedślubne wzór

Organizacja ślub wymaga wielu formalności, dlatego na minimum trzy miesiące przed datą planowanego ślubu Para Młoda musi udać się do parafii, w której pragnie zawrzeć związek małżeński, w celu spisania protokołu przedślubnego. Do spisania protokołu przedślubnego potrzebne są takie dokumenty, jak: dowody osobiste, świadectwa chrztu świętego wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą planowanego ślubu, świadectwa bierzmowania, a także świadectwa ukończenia katechizacji szkolnej, choć dokument ten nie jest wymagany we wszystkich parafiach. Ponadto akt zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, jeśli Para Młoda zawarła już ślub cywilny, a także w przypadku wdów lub wdowców zaświadczenie o zgonie współmałżonka. Po spisaniu protokołu przedślubnego proboszcz wydaje Parze Młodej odpowiedni dokument polecający wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych. Narzeczeni zanoszą dokument do swojej parafii, gdzie zgodzie z przyjętym w Polsce zwyczajem składają w zamian ofiarę pieniężną. Obowiązek złożenia odpowiedniego dokumentu polecającego wygłoszenie zapowiedzi przedślubnych dotyczy oczywiście par, które zdecydowały się na zawarcie związku małżeńskiego w nieswojej parafii. Jeśli panna młoda przystępuje do ślubu w swojej parafii, a pan młody nie, wówczas tylko on ma obowiązek udać się do swojej parafii z odpowiednim dokumentem. Po wygłoszonych w kościele zapowiedziach otrzymujemy zaświadczenie, które potwierdza wygłoszenie zapowiedzi. Naszą rolą jest dostarczenie go do parafii, w której ma odbyć się ceremonia ślubu z odpowiednim wyprzedzeniem. Same zapowiedzi przedślubne mogą zostać wygłoszone zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej, a sposób ich wygłoszenia zależy od proboszcza parafii. W przypadku zapowiedzi pisemnych umieszcza się je w gablocie, w której muszą widnieć minimum przez 8 dni, w tym przez dwie niedziele lub niedziele i święto obowiązujące. Z kolei zapowiedzi ustne należy wygłosić dwukrotnie podczas mszy świętej. Para Młoda nie musi posiadać wzoru zapowiedzi przedślubnych, gdyż za wygłoszenie zapowiedzi odpowiada proboszcz parafii. 

zapisz
Slow Stories

Podsumowując, zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe. Wszystko to za sprawą Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniach do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim z dnia 5 września 1986 roku. Zgodnie z nią “każde zamierzone małżeństwo należy podać do opinii publicznej” i wygłosić z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto wziąć ten fakt pod uwagę i rozpocząć przygotowania przedślubne dostatecznie wcześnie, by uniknąć dodatkowego stresu i pośpiechu. Pamiętajcie, że nie ma się czego obawiać, gdyż zapowiedzi przedślubne to obowiązek wszystkich Par Młodych przystępujących do zawarcia związku małżeńskiego w Kościele katolickim i stanowią one oczywisty punkt na liście przedślubnych przygotowań. 

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Dream Big Studio Fotograf ślubny
Slow Stories Fotograf ślubny
Focus on light Kamerzysta na wesele
Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!