Wybór fotografa ślubnego - 5 najczęściej popełnianych błędów przez młode pary

Wybór fotografa ślubnego - 5 najczęściej popełnianych błędów przez młode pary

5 najczęściej popełnianych błędów związanych z fotografią ślubną. Jak wybrać najlepszego fotografa i zrealizować marzenia związane ze zdjęciami ślubnymi? Zobacz poradnik eksperta ślubnego Zankyou!

  • Fotograf i kamerzysta

Fotograf ślubny to dla wielu par niezbędny usługodawca ślubny, niejednokrotnie wybierany jeszcze przed ustaleniem daty ślubu. Nic w tym dziwnego – zdjęcia ślubne stanowią piękną pamiątkę przez wiele lat. Dziś zapraszamy do zapoznania się z listą 5 najczęściej popełnianych błędów, które pary młode popełniają przed jak i podczas ślubu. Zapoznaj się z nimi, aby czerpać jak najwięcej zadowolenia ze ślubnych zdjęć!

1. Wybieramy fotografa jedynie na podstawie polecenia.

Polecenie i opinia byłych klientów są bardzo ważne, ale nie powinny być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze danego fotografa, należy także zapoznać się z portfolio fotografa.
Dlaczego portfolio jest tak ważne? Są przeróżne miejsca i różne światło. Na pewno zdjęcia w gotyckiej katedrze będą miały kompletnie inny klimat, niż te w nowoczesnym jasnym kościele. Warto zobaczyć, jak fotograf pracuje w różnych warunkach.
Jest wielu świetnych fotografów, ale nie ma jednego najlepszego. Dlaczego? Po prostu każdy ma inny styl, inny punkt patrzenia na wydarzenia. Często są to elementy nie do skopiowania. Dlatego przejrzyj spokojnie portfolio fotografa i wybierz tego, którego klimat zdjęć podoba ci się najbardziej. Nie ma sensu prosić fotografa A, aby zrobił zdjęcia w stylu fotografa B. To i tak najprawdopodobniej się nie uda, a Ty będziesz tylko rozczarowana. Lepiej od razu zwrócić się do fotografa B lub kogoś o jak najbardziej podobnym stylu fotografowania.

zapisz
Fot. Agata Kwiecień

2.Zbyt długie czekanie z zarezerwowaniem terminu u fotografa

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Moja rada jest prosta, jeśli znalazłaś fotografa, w którego zdjęciach się zakochałaś, zarezerwuj go! Nie ma nic bardziej frustrującego niż usłyszeć, że u tego wypatrzonego termin jest zajęty. Zaczynasz zatem szukać substytutu. Kolejny też jest całkiem niezły, ale… też zajęty, następny też. W końcu zaczynasz stresować się brakiem czasu i wybierasz kogokolwiek, kto ma akurat wolną datę.

zapisz
Fot. Agata Kwiecień

3. Decydujemy się na zdjęcia, które są aktualnie modne.

To dokładnie tak, jak z modą. Przyznaję się, sama nie jeden raz kupiłam ciuch albo obcięłam włosy „bo to akurat było modne”. Kiedy patrzę po latach jak wyglądałam, chciałabym zniszczyć wszystkie dowody istnienia tej strasznej zbrodni przeciw dobremu smakowi! W fotografii jest podobnie jak w modzie. Kiedyś modne były sepia i kolor selektywny. Teraz mamy większe pole do popisu i to bardzo dobrze! Ale pamiętaj, nie rób nic wbrew sobie. Nastała moda na szalone sesje, wszystkie Twoje koleżanki miały sesje „z jajem”. Jeśli kochasz klasykę, machnij na to ręką i zrób to, na co Ty masz ochotę. A jeśli Ty i twój narzeczony uwielbiacie przygody, powiedzcie śmiało fotografowi o Waszych pomysłach. Na pewno będzie zachwycony, że sam może zaszaleć podczas robieniu zdjęć.

zapisz
Fot. Agata Kwiecień

A podczas ślubu i wesela…

4. Zbyt duża koncentracja na obecności fotografa

Dobry fotoreporter może uchwycić historię dnia, uczucia, intymne chwile przy jednoczesnym zachowaniu dystansu. To fantastyczne słyszeć reakcję par i widzieć wzruszenie, kiedy patrzą na zdjęcia nie wiedząc nawet, że było robione. Żadna poza nie zastąpi autentycznie uchwyconych emocji. Dlatego nie zawracaj sobie głowy pozowaniem i tym, jak wychodzisz na zdjęciach. Zatrudniłaś dobrego fotografa. To jego pracą i odpowiedzialnością jest, abyś wyglądała na nich jak najlepiej. Zaufaj swojemu fotografowi i ciesz się dniem.

5. Zbyt duże zdenerwowanie, skupianie się na elementach, które nie są perfekcyjne

Tak naprawdę rzadko kiedy tak duża impreza, jaką jest przyjęcie ślubne, przebiega idealnie. Ale często nie wie o tym nikt poza parą, ewentualnie wedding plannerem. To dzień pełen napięcia i stresu. Czasami pogarsza się nagle cera, zapodzieje się szal, sukienka rozpruje się na przyjęciu, zaczyna kropić mimo, że miał być bezchmurny dzień. To najbardziej banalne, co mogę powiedzieć, ale jednak prawdziwe… nie ma sensu przejmować się drobiazgami. Uśmiechnij się i baw się dobrze, bo tak naprawdę tylko to goście będą pamiętać. Zdjęcia spiętej i zestresowanej pary od tej tryskającej energią i humorem można od razu odróżnić.

Tekst i zdjęcia: Ekspert portalu abcslubu.pl – Agata Kwiecień

Źródło: abcslubu.pl
www.abcslubu.pl
www.facebook.com/abcslubu

 

Zobacz portfolia fotografów ślubnych w Katalogu Zankyou!