Wino na wesele: jakie wybrać do weselnych potraw?

Polskim zwyczajem, na weselu nie powinno zabraknąć ani jedzenia, ani wódki. Poza upodobaniem Polaków tego trunku, ma to także wymiar praktyczny- dobrze komponuje się z ciężkimi i tłustymi potrawami, często goszczącymi na weselu. A co jeśli chcemy odejść od tradycyjnej kuchni polskiej na weselu i jako menu podać lekkie potrawy, które proponowaliśmy Wam w artykule o oryginalnym menu na wesele? Albo jeżeli kulinarną atrakcją przyjęcia weselnego będzie sushi? Wówczas doskonałym wyborem będzie wino!

Wino ma wiele zalet. Jest smaczne, posiada całą gamę smakową, doskonale komponuje się z potrawami i jak wiadomo nie od dziś- jest doskonałym kompanem do rozmów. Posiada też znacznie mniej procent alkoholu niż wódka.

“Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw
i najprzyjemniejsze spośród potraw.”

Plutarch

Wino na weselu, źródło: Green Wedding Shoes

To, jakie wino na wesele wybierzemy zależy tylko od nas, choć są pewne reguły łączenia wina z jedzeniem, które warto mieć na  uwadze planując zakup wina na ślub.

Wina różnią się smakiem zależnie od ilości alkoholu, garbników i zawartości cukru. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach łączenia poszczególnych win z jedzeniem:

Białe wino– Wina białe podajemy do lżejszych posiłków. Na weselu będzie się ono idealnie komponowało z wszelkiego rodzaju rybami i pieczonym drobiem. Generalnie wszystko to, co nie zawiera dużych ilości tłuszczu, będzie dobrze smakowało z białym, wytrawnym winem. Białe wino należy schłodzić przed podaniem.

Czerwone wino– Wytrawne wina czerwone ułatwią nam trawienie ciężkich, tłustych i pikantnych potraw. Takie wino będzie także doskonałym towarzyszem wytrawnych serów i potraw z grzybów. Wino czerwone podajemy w temperaturze pokojowej.

Różowe wino– Jest chyba najchętniej wybieranym winem przez Polaków, ponieważ jest znacznie delikatniejsze niż czerwone i łatwiej skomponować go z potrawami. Mimo wytwarzania z tych samych winogron co wino czerwone, metoda jego produkcji jest inna, czego efektem jest inny smak. Wino różowe powinno gościć na weselu, na którym serwowana jest kuchnia włoska. Będzie to także doskonały wybór na wesele w środku  lata.

Wina musujące– Popularnie zwane szampanem, goszczą na niemal wszystkich weselach, podczas przywitania Młodego Małżeństwa w domu weselnym. Nie są polecane jako główny alkohol na przyjęciu.

Jakie wino wybrać na swoje wesele? Foto: flickr

Mimo tych wszystkich zasad wyznawanych przez teoretyków i producentów, moim zdaniem, najlepiej wybrać takie wino, jakie najbardziej lubimy. O ile niekoniecznie połączyłabym czerwone, hiszpańskie wino z jabłecznikiem, o tyle uwielbiam je zarówno z serami pleśniowymi, warzywami czy pizzą. Dlatego z mojej strony, proponuję na dodatkowym stole postawić po kilka butelek z każdego rodzaju wina, aby wszyscy goście mogli cieszyć się smakiem ulubionego trunku.

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji