Ślub w pigułce - o tym nie możecie zapomnieć

Uroczystość pełna wzruszeń, radości i emocji – to z pewnością ślub. Jest kilka istotnych elementów przygotowań, o których warto pamiętać.

Fot. Przemysław Białek

Formalności

Najważniejszy z punktów. Niezależnie od tego czy planujecie ślub cywilny czy kościelny (a może humanistyczny) powinniście spełnić kilka z wymagań, by związek małżeński był wiążący

Dekoracje

Będąc dalej w temacie kościoła/USC powinniście zastanowić się nad dekoracjami. Warto omówić tą kwestię wcześniej – zarówno przy ślubie w USC, jak i w kościele. Delikatna dekoracja zazwyczaj występuje. Gdybyście chcieli zrobić coś więcej – łatwiej jest w kościele. W USC ze względu na krótki czas ceremonii i dużą ilość par ciężko jest wykonać dodatkowe dekoracje.
Ważne jest też to, że nie obowiązuje Was rejonizacja jeśli chodzi o USC – możecie więc wybrać taki, który najbardziej będzie się Wam podobał.

Dekoracja kościoła nie może pozostać do omówienia na koniec. Warto, znając już termin i godzinę, spotkać się z florystką lub dekoratorami. Zadadzą Wam oni zapewne mnóstwo pytań potrzebnych im do sprawnego zorganizowania dekoracji. Na te pytania odpowiedzi otrzymacie w kościele. I wtedy może się zdarzyć, że usłyszycie, że nie wszystkie zaplanowane dekoracje możecie zrobić lub że w tej parafii nie zgodzą się na firmę z zewnątrz, bo dekoracje zawsze wykonują siostry

Oprawa muzyczna ślubu

W większości USC są obecni muzycy, którzy podejdą do Was przed samym ślubem i zapytają czy zechcecie skorzystać z ich usług. Możecie również zamówić sobie kogoś we własnym zakresie.
To samo tyczy się kościoła. Oprócz organisty mszę może uatrakcyjnić występ skrzypiec, trąbki, harfy czy chóru. Wszystko zależy od Waszych upodobań. W kościele oczywiście, tak jak i w przypadku dekoracji, warto wcześniej poruszyć kwestie oprawy muzycznej.

Foto, video

Aby zatrzymać na dłużej wspomnienia tego wspaniałego Dnia, zaplanowanego przecież w każdym szczególe, nie zapomnijcie o ekipie foto/video. Dzięki pracy tych ludzi będziecie mogli wracać do tej pięknej Uroczystości wciąż od nowa. Zadbajcie więc o odpowiednią jakość.

Auto

Na uroczystość trzeba dojechać. Zastanówcie się nad wyborem jednego z 4 możliwych sposobów – dorożka/bryczka; auta nowoczesne osobowe; auta retro; limuzyny.
Wyznacznikiem może być cena. Może być wielkość. A może być tylko Wasza wyobraźnia.
A kolor? Czasami całe wesele utrzymane jest w konkretnej kolorystyce/konwencji warto wtedy byście wybrali auto tworzące spójną całość z innymi elementami.

Fot. Rafał Podstwany

Stroje

Dobór stroju, to sprawa bardzo indywidualna i daje bardzo wiele możliwości. Szukanie sukni warto zacząć wcześniej gdyż, samo zakupienie sukni i wpłata zaliczki w niektórych salonach może być wymagana na 9 do 6 miesięcy przed datą ślubu.
W przypadku szycia u krawcowej również wcześniej należy zarezerwować termin, mimo że samo szycie odbywa się oczywiście później. Z Panem Młodym jest zdecydowanie łatwiej, ale rozglądać się za odpowiednim strojem można także z co najmniej 4-5 miesięcznym wyprzedzeniem.

Dodatki do stroju Panny Młodej z kolekcji Grace Loves Lace

Wizaż

By wyglądać tego dnia olśniewająco zadbajcie o zamówienie profesjonalisty, który zajmie się Waszym makijażem i fryzurą.

Obrączki

Ważnym i nieodzownym znakiem zawartego małżeństwa, mającym znaczenie symboliczne, są obrączki. Przy wyborze obrączek zwróćcie uwagę na takie kwestie jak możliwość zmniejszania lub powiększania danego modelu. Na to czy do obrączki Pani Młodej można będzie dokładać brylanciki.
Ważne – na obrączki w niektórych salonach czeka się do 1, 5 miesiąca. Na rynku macie wiele sklepów jubilerskich, które zaproponują Wam wzory gotowe lub wzory na zamówienie. Niektórzy decydują się na zrobienie obrączek u złotnika.

Wiązanka

Dopełnienie stroju Pani Młodej – wiązanka. Pamiętajcie, że ma to być dodatek, a nie główny element Waszego wyglądu. Przy odpowiednim wyborze na pewno pomoże florystka lub Wasz ślubny doradca.

Zaproszenia

By Wasi goście mogli Wam towarzyszyć podczas składania przysięgi powinniście podarować im zaproszenia ślubne. Na tym niewielkim kartoniku zawarte powinny być informacje kiedy? gdzie? i o której? chcecie wstąpić w Związek Małżeński. Możecie skorzystać z wielu gotowych wierszyków, aforyzmów i cytatów.

Akcesoria

Diabeł tkwi w szczegółach, a tymi są akcesoria ślubne. Zaopatrzcie się więc w te drobne akcesoria, które mogą uatrakcyjnić uroczystość (choć oczywiście nie są niezbędne).


blog slubny Zankyou

 

Magdalena Sotomska, doradca ślubny z agencji Wesele z Fantazją.

 

Ty także chcesz zostać ekspertem Zankyou? Napisz do nas!

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej – część 2
Bon ton, czyli wszystko o etykiecie ślubnej – część 2
Po wprowadzeniu w świat weselnej etykiety przyszedł czas na kontynuację tematu - tym razem skupimy się na szczegółach. Jak właściwie wprowadzić gości w klimat przyjęcia? I jak stać się idealnym weselnikiem w oczach Pary Młodej?
Aplikacja ślubna, która skradnie Wasze serca
Aplikacja ślubna, która skradnie Wasze serca
Zauważyliście, że ilość spraw jaką trzeba załatwić i rzeczy, o których należy pamiętać jest całe mnóstwo. Nie jest to jednak powód do zmartwienia, bowiem Zankyou nadchodzi z pomocą!
Ślub konkordatowy - to musisz wiedzieć. Lista formalności!
Ślub konkordatowy - to musisz wiedzieć. Lista formalności!
Ślub konkordatowy: jakie są opłaty, jakie dokumenty są wymagane i gdzie można zawrzeć ślub konkordatowy. Informacje na temat ślubu konkordatowego w Polsce.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji