• Magazyn
  • Ślub plenerowy w Polsce- czy to możliwe?

Ślub plenerowy w Polsce- czy to możliwe?

Ślub poza kościołem czy urzędem stanu cywilnego jest możliwy. Wystarczy zgoda odpowiednich osób i możecie zaprosić gości na ślub do zamku, parku czy ogrodu. Zaplanuj wymarzony ślub w plenerze!

  • Organizacja
  • Po ślubie
  • Wiosna
  • Lato
zapiszDowiedz się więcej “”
Ślub w plenerze. Fot.: wildflowersphotos.com

Możliwe, ale nie łatwe…

Publikacja

W Polsce śluby tradycyjnie zawierane są w urzędzie stanu cywilnego bądź w kościele. A jeżeli chcemy sakramentalne “tak” wypowiedzieć w innym miejscu? Ceremonii zaślubin można dokonać wszędzie: w pięknym pałacyku, na łące czy w ogrodzie, należy tylko dokonać niezbędnych formalności.

zapiszDowiedz się więcej “”
Ceremonia zaślubin na łonie natury. Fot. wildflowersphotos.com

W przypadku ślubu cywilnego, wymagana jest zgoda kierownika USC, w którym będzie udzielany ślub. To prawo wynika z artykuł 58, pkt 3 prawa o aktach stanu cywilnego, który brzmi:

jeżeli zachodzą uza­sad­nione przy­czyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświad­czenia o wstąpi­e­niu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego“.

Interpretacja tego przepisu zależy jedynie od urzędnika. Powodem do przeniesienie ślubu poza mury urzędu jest np. duża liczba gości. Z przykładów ślubu cywilnego poza budynkiem urzędu można przytoczyć ślub zawarty na Przystanku Woodstock 2011.

W przypadku ślubu cywilnego, nie możemy zapomnieć o symbolu narodowym: w miejscu, gdzie zaplanowaliśmy ślub cywilny, poza urzędnikiem państwowym, musi także znajdować się godło RP.

zapisz
Ślub cywilny na Przystanku Woodstock 2011. Źródło: gazeta.pl

W przypadku katolickiego ślubu kościelnego należy otrzymać zgodę nie tylko księdza odprawiającego ceremonię, ale także od odpowiedniego biskupa. Tutaj – podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego – możemy jedynie liczyć na wyrozumiałość i przychylność osoby decyzyjnej. W przypadku zgody, na przeniesienie uroczystości w inne miejsce, trzeba zadbać o obecność krzyża w tym miejscu.

Łatwiej powinno być w sytuacji, gdy chcemy ceremonię zaślubin przeprowadzić na placu przed kościołem, a nierzadko te miejsca są bardzo urokliwe.

zapisz
Ślub kościelny w plenerze. Źródło: lodz.forumslubne.pl

 

Jak Wam się podoba takie rozwiązanie? Już niebawem podpowiemy Wam, jak zorganizować piękne i romantyczne wesele w plenerze!

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Komentarze (3)

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!