Ślub plenerowy w Polsce- czy to możliwe?

Dowiedz się więcej “”
Ślub w plenerze. Fot.: wildflowersphotos.com

Możliwe, ale nie łatwe…

W Polsce śluby tradycyjnie zawierane są w urzędzie stanu cywilnego bądź w kościele. A jeżeli chcemy sakramentalne “tak” wypowiedzieć w innym miejscu? Ceremonii zaślubin można dokonać wszędzie: w pięknym pałacyku, na łące czy w ogrodzie, należy tylko dokonać niezbędnych formalności.

Dowiedz się więcej “”
Ceremonia zaślubin na łonie natury. Fot. wildflowersphotos.com

W przypadku ślubu cywilnego, wymagana jest zgoda kierownika USC, w którym będzie udzielany ślub. To prawo wynika z artykuł 58, pkt 3 prawa o aktach stanu cywilnego, który brzmi:

jeżeli zachodzą uza­sad­nione przy­czyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświad­czenia o wstąpi­e­niu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego“.

Interpretacja tego przepisu zależy jedynie od urzędnika. Powodem do przeniesienie ślubu poza mury urzędu jest np. duża liczba gości. Z przykładów ślubu cywilnego poza budynkiem urzędu można przytoczyć ślub zawarty na Przystanku Woodstock 2011.

W przypadku ślubu cywilnego, nie możemy zapomnieć o symbolu narodowym: w miejscu, gdzie zaplanowaliśmy ślub cywilny, poza urzędnikiem państwowym, musi także znajdować się godło RP.

Ślub cywilny na Przystanku Woodstock 2011. Źródło: gazeta.pl

W przypadku katolickiego ślubu kościelnego należy otrzymać zgodę nie tylko księdza odprawiającego ceremonię, ale także od odpowiedniego biskupa. Tutaj – podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego – możemy jedynie liczyć na wyrozumiałość i przychylność osoby decyzyjnej. W przypadku zgody, na przeniesienie uroczystości w inne miejsce, trzeba zadbać o obecność krzyża w tym miejscu.

Łatwiej powinno być w sytuacji, gdy chcemy ceremonię zaślubin przeprowadzić na placu przed kościołem, a nierzadko te miejsca są bardzo urokliwe.

Ślub kościelny w plenerze. Źródło: lodz.forumslubne.pl

 

Jak Wam się podoba takie rozwiązanie? Już niebawem podpowiemy Wam, jak zorganizować piękne i romantyczne wesele w plenerze!

 

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim

Więcej informacji

Komentarze (3)

damian
08/12/2011

“Uzasadnione przyczyny”, nie ma jak konkretne i doskonałe polskie prawo 🙂

Komentuj
Zankyou
08/12/2011

Dokładnie, prawo nie definiuje, w jakich przypadkach można wydać zgodę na taką ceremonię. Niestety, dużo zależy od osoby, która sprawuje władzę urzędniczą/kościelną w naszym regionie.

Komentuj
patrycjaj309
09/07/2014

Witam, również zastanawiam się nad takim weselem. Mam nadzieję że będzie to mój wymarzony ślub!

Komentuj

Skomentuj artykuł

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz Firmę albo jesteś profesjonalistą w branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 19 krajach. Więcej informacji