Ślub kościelny i nauki przedmałżeńskie- jakie szykują się zmiany?

Ślub kościelny i nauki przedmałżeńskie- jakie zmiany się szykują, kto będzie mógł przystąpić i jak poważnie może to wpłynąć na planowanie ślubu kościelnego w Polsce?

  • Ślub kościelny
  • Porcelana

Ślub kościelny nie dla wszystkich?

Ostatnio można się spotkać z wiadomościami z Watykanu o zmianie zasad dopuszczania narzeczonych do zawarcia ślubu kościelnego. Według medialnych doniesień ostateczne decyzje miały zapaść 30 maja na Światowym Spotkaniu Rodzin w Mediolanie i na takich doniesieniach się skończyło. Księża oraz pracownicy z poradni rodzinnych zapewniają, że na chwilę obecną nie zapadły żadne konkretne decyzje. Sprawa jest jeszcze na etapie dyskusji i w ciągu najbliższych miesięcy nie spodziewają się nowych wytycznych. Do tego czasu obowiązywać będą stare zasady dopuszczania do ślubów kościelnych, czyli minimum 3 miesięczny okres narzeczeński, nauki przedmałżeńskie trwające około 2 miesiące, chyba że załapiecie się na tzw. „nauki weekendowe” oraz obowiązkowa wizyta w Poradni Życia Rodzinnego.

zapisz
Fot. Marcin Łysak, źródło: abcslubu.pl

Jakie są plany Kościoła?

Papież Benedykt XVI wysunął wniosek o zmianę procedur dotyczących udzielania ślubów kościelnych po wzmożonej liczbie składanych wniosków o unieważnienie małżeństwa, jakie zalewają Sądy Biskupie. Nowe zasady mają uzmysłowić nowożeńcom powagę zawarcia sakramentu małżeństwa oraz jego nierozerwalność. Część osób pobiera się nie ze względu na wiarę, ale na tradycję, podniosły charakter ślubu kościelnego, pod wpływem i naciskiem rodziny, społeczeństwa. Tymczasem, powinna to być głęboko przemyślana decyzja.

zapisz
Fot. Marcin Łysak, źródło: abcslubu.pl

Pomóc w tym mają nowe, bardziej rygorystyczne zasady dopuszczania do ślubu kościelnego. Przede wszystkim mają się wydłużyć i być rozłożone w czasie nauki przedmałżeńskie, co za tym idzie również staż narzeczeński ma być wydłużony do nawet 2 lat. Narzeczeni będą zobligowani do wypełnienia ankiet z dość osobistymi pytaniami dotyczącymi m. in. doświadczeń seksualnych, przebytych chorób, uzależnień. Do tego nupturienci mają być badani przez wyznaczonych do tego przez diecezje psychologów, psychiatrów, lekarzy. To są najbardziej kontrowersyjne plany zmian, wywołujące w przyszłych małżonkach wątpliwości dotyczące chęci uczestniczenia w tym procesie.

zapisz
Fot. Enigma, źróło: abcslubu.pl

Jednak księża informują, że nowe zasady nie będą aż tak restrykcyjne, nie wszystkie plany wejdą w życie. Tymczasem należy uzbroić się w cierpliwość i nie pozwolić ponieść się powszechnej panice.

Autor: Ekspert portalu abcslubu.pl – Małgorzata Kochanek / Anioły Przyjęć

Źródło: abcslubu.pl /www.abcslubu.pl / www.facebook.com/abcslubu

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!