Ślub jednostronny – co to i jak wygląda?

Coraz częściej spotykamy się z organizacją ślubu jednostronnego i w związku z tym wydarzeniem pojawia się bardzo wiele pytań!

Ślub jednostronny – co to i jak wygląda?
Studio Pomelo
  • Ceremonia
  • Rada
  • Polska

Organizacja ślubu i wesela to niemałe przedsięwzięcie, które wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Każdy z nas podchodzi do tego dnia w sposób indywidualny, tworząc przestrzeń, która wpisuje się w jego styl życia, wierzenia czy upodobania. Coraz częściej spotykamy się z organizacją ślubu jednostronnego i w związku z tym wydarzeniem pojawia się bardzo wiele pytań. Pary Młode nie wiedzą dokładnie, o co w ślubie jednostronnym chodzi, jak się do niego przygotować i z czym on się wiąże. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie Wasze wątpliwości i odpowiemy na wszystkie pytania. Dzięki temu będziecie już dokładnie wiedzieć, co to jest ślub jednostronny. Zaczynamy!

 

zapisz
Karolina Konopska

 

Co to jest ślub jednostronny?

Zacznijmy od tego, czym jest ślub jednostronny i kiedy Pary Młode postanawiają się na niego zdecydować. Ślub jednostronny najczęściej jest wtedy, gdy jedna z osób wstępujących w związek małżeński jest katolikiem, a druga jest osobą niewierzącą. Drugi przypadek zawarcia ślubu jednostronnego dotyczy Par Młodych o różnych wyznaniach i różnych narodowościach. Bardzo często zdarza się, że goście obecni na ceremonii zawarcia związku małżeńskiego nie zdają sobie nawet sprawy, że jest to ślub jednostronny. Wszystko za sprawą tego, że ślub jednostronny może się odbyć w kościele lub może być to ślub bez Mszy Świętej. Na tym etapie może pojawić się pytanie – czym zatem różni się ślub jednostronny od standardowego? 

Różnica polega przede wszystkim na tym, że partner niewierzący lub wyznający inną religię nie przystępuje do sakramentu spowiedzi oraz Komunii. Podczas mszy świętej nie używa także znaku krzyża. Przysięga osoby niewierzącej nie kończy się słowami: “Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci”. Czasem zdarza się także, że na mszy świętej obecny jest niekatolicki duszpasterz, który wygłasza przemowę, bądź czyta fragment Pisma Świętego. Co jest jeszcze istotne?
Prawo kanoniczne zabrania zawarcia związku małżeńskiego w dwóch obrządkach. Co to oznacza? Małżeństwo mieszane może udzielić tylko jeden kapłan. Co oznacza, że ceremonii nie może prowadzić jednocześnie ksiądz katolicki i kapłan innego wyznania. Ponadto ślub jednostronny musi zostać zawarty w jednej świątyni. Nie można zorganizować ceremonii zawarcia związku małżeńskiego w kościele Katolickim, a następnie przejść do innej świątyni. 

 

Kto reguluje te formę małżeństwa?

Instytucje ślubu jednostronnego, a właściwie mieszanego, reguluje Episkopat Polski w dokumencie “Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele Katolickim” z dnia 13 grudnia 1989 r. w rozdziale “Małżeństwa mieszane i im podobne”. To właśnie tam możemy znaleźć wszelkie informacje na temat ślubu jednostronnego, a także wszystkie formalności, jakie się z nim wiążą. 

 

Ślub kościelny jednostronny

Wspomnieliśmy już wcześniej, że ślub jednostronny może zostać zawarty w kościele Katolickim. Warunkiem podstawowym, jaki musi zostać spełniony, jest fakt, że osoby przystępujące do sakramentu małżeństwa muszą być osobami płci przeciwnej. Kościół Katolicki nie wyraża zgody na zawieranie małżeństw przez pary o tej samej płci. Ślub jednostronny może odbyć się wtedy, gdy jedna z osób posiada sakrament Chrztu Świętego lub została przyjęta do kościoła Katolickiego poprzez publiczne wyznanie wiary. Druga osoba przystępująca do ślubu jednostronnego to osoba niewierząca lub wyznająca inną wiarę, osoba nieochrzczona, a także taka, która przystąpiła do sakramentu Chrztu Świętego, ale wychowywana była w innej wierze lub w środowisku ateistycznym. Ponadto może być to osoba, która po prostu nie praktykuje wiary katolickiej lub trwa w cenzurach kościelnych. 

 

 

Ślub jednostronny z rozwodnikiem

Wiele osób żyje w błędnym przeświadczeniu, że osoba po rozwodzie, będąca jednocześnie osobą wierzącą i praktykującą, może zawrzeć związek małżeński ślubem jednostronnym. W kościele Katolickim nie ma możliwości przystąpienia do ślubu i wstąpienia w związek małżeński z rozwodnikiem, ponieważ istnieje przeszkoda do zawarcia związku małżeńskiego. Warto pamiętać jednak, że pojęcie rozwodu dotyczy tutaj jedynie ślubu cywilnego.

 

Ślub jednostronny z ateistą

Wiele osób zastanawia się, czy ślub z ateistą w ogóle jest możliwy. Oczywiście! I to właśnie ślub jednostronny stanowi w tym przypadku rozwiązanie idealne. Ślub jednostronny może zostać zawarty zarówno z ateistą, jak i z osobą całkowicie innego wyznania. 

 

Ślub jednostronny z grekokatolikiem

Ślub katolika rzymskiego z grekokatolikiem to kolejne połączenie wyznaniowe, na którym się skupimy. W tym przypadku ceremonia zawarcia związku małżeńskiego jest traktowana jako klasyczny ślub. Dlaczego? Bowiem zarówno osoba wyznania rzymskokatolickiego, jak i grekokatolik należą do tak zwanego papieskiego kościoła Katolickiego. Jeśli natomiast zawieramy związek małżeński z osobą wyznania prawosławnego, wówczas będzie to już ślub jednostronny.

 

Ślub jednostronny, a formalności

Uzyskanie dyspensy stanowi podstawę do możliwości zawarcia ślubu jednostronnego. Ważną kwestią, o której nie można tutaj zapomnieć jest specjalny dokument podpisywany przez osobę niewierzącą, który oświadcza, że partner nie będzie utrudniał swojej drugiej połówce praktykowania wiary ani teraz, ani w przyszłości. Ponadto osoba niewierząca musi wyrazić zgodę na możliwość wychowania dzieci w wierze katolickiej. Osoba wierząca natomiast oświadcza, że zawarcie związku małżeńskiego z osobą spoza kościoła Katolickiego nie przyczyni się do utraty przez nią wiary, a zrodzone ze związki dzieci będą wychowywane zgodnie z wiarą kościoła. Wracając jeszcze na moment do osoby niewierzącej warto wspomnieć, że nie ma ona obowiązku uczęszczania na nauki przedmałżeńskie, chyba że dobrowolnie chce. Ponadto nie musi przedstawiać świadectwa uczęszczania na lekcje katechezy w szkole.

Po dopełnieniu wspomnianych formalności następuje przekazanie dokumentów do biskupa, który wyraża zgodę na zawarcie związku małżeńskiego. Biskup na tym etapie ma prawo do odmowy udzielenia zezwolenia. Dzieje się tak w przypadku, gdy określone warunki zawarte w Kodeksie prawa kanonicznego nie zostają zawarte. O czym dokładnie mowa?

  • Strona niewierząca powinna zostać powiadomiona w odpowiednim czasie o wszelkich przyrzeczeniach strony wierzącej w taki sposób, aby była całkowicie świadoma treści danego przyrzeczenia, a także obowiązku strony wierzącej;
  • Strona katolicka jest zmuszona do oświadczenia, że jest w pełni gotowa usunąć jakiekolwiek niebezpieczeństwo utraty wiary, a także złożyć w pełni szczere przyrzeczenie, że będzie robiła wszystko, aby jej przyszłe dzieci zostały ochrzczone oraz wychowane w wierze katolickiej;
  • Zarówno strona wierząca, jak i niewierząca powinna być pouczona o ważnych przymiotach małżeństwa oraz jego celach, których wykluczenie jest niemożliwe;

 

Ślub jednostronny problemy

Zarówno w przypadku tradycyjnego ślubu kościelnego, jak i w przypadku ślubu jednostronnego formalności wyglądają bardzo podobnie. Organizacja i jednego i drugiego ślubu wymaga od nas odrobiny cierpliwości i dobrej organizacji. Uzyskanie dyspensy, o której pisaliśmy wyżej odbywa się zwykle bez żadnych problemów, jeśli wszystkie konieczne warunki pozostają spełnione. Co więcej, księża nie są nastawieni negatywnie do tego typu ślubów, gdyż są one coraz częstszym zjawiskiem. 

 

zapisz
Karolina Konopska


Reasumując, ślub jednostronny to coraz częściej spotykana forma zawarcia związku małżeńskiego. Księża nie mają problemu z udzielaniem ślubu jednostronnego, a zgromadzeni goście często w ogóle nie wiedzą, że uczestniczą w ceremonii ślubu jednostronnego. Sama ceremonia ślubu jednostronnego znacząco nie różni się od tradycyjnej formy. Różnica polega jedynie w braku znaku krzyża u osoby niewierzącej, w nieprzystępowaniu do sakramentu spowiedzi i Komunii Świętej. Osoba niewierząca lub wyznająca inne wyznanie nie ma obowiązku brać udziału w naukach przedmałżeńskich, ani przedstawiać zaświadczenia o uczęszczaniu na lekcję katechezy w szkole. Ślub jednostronny to idealna okazja na zawarcie związku małżeńskiego z ateistą, osobą innego wyznania, osobą niepraktykującą wiary ani nie uczęszczającą do kościoła Katolickiego. To także odpowiednie rozwiązanie dla par o różnej wierze i różnej narodowości. 

Pamiętajmy, że miłość nie wybiera, a ta prawdziwa potrafi przenosić góry. W aktualnych czasach coraz więcej osób decyduje się na otwarte wyrażanie swoich poglądów, również tych religijnych. I właśnie z tą myślą i dla takich osób powstała możliwość zawarcia związku małżeńskiego jednostronnego. Nie od dziś wiadomo, że kiedy dwoje ludzi połączy prawdziwe uczucie, to żadne przeszkody i problemy nie staną na drodze ku szczęściu i wspólnej przyszłości. 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł utwierdził Was w przekonaniu, co do Waszej formy zawarcia związku małżeńskiego i rozwiał Wasze wszelkie wątpliwości. Teraz będziecie już wiedzieć, czym jest ślub jednostronny, w jakiej formie przebiega, a także jakie formalności są niezbędne podczas jego organizacji. Życzymy Wam, aby ta nowa, wspólna droga okazała się być tą najpiękniejszą i najdłuższą. Kochajcie się, a Wasze życie wypełnią tylko pozytywne momenty i chwile warte zapamiętania. Wszystkiego, co najpiękniejsze!

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!