Sesja narzeczeńska i sesja poślubna. Jak odpowiednio się do niej przygotować?

Oferta fotografów ślubnych jest bardzo długa. To z pewnością nie ułatwia wyboru Młodym Parom. Jeśli jednak już do wyboru dojdzie, warto zastanowić się nad odpowiednim pakietem, a w nim znajdziemy mnóstwo pozycji jak sesja narzeczeńska lub sesja poślubna. Czy warto się na nie w ogóle decydować? Naszym zdaniem ZAWSZE!

  • Fotograf i kamerzysta
  • Rada
  • Sponsored
zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA

Każdy reportaż z dnia ślubu zakłada pierwszeństwo emocji. Uczucia towarzyszące temu wielkiemu wydarzeniu doskonale obrazują rangę uroczystości, choć często stres jest tak duży, że najważniejsze rzeczy po prostu uciekają. Z tego powodu niewiele jest par, które na pomijają kwestię zatrudnienia idealnego fotografa do rejestracji wspomnień ze ślubu. Inaczej jest z sesją narzeczeńską i sesją poślubną. Te dwie nie są już tak priorytetowe, choć tworzą równie wspaniałą pamiątkę. Dlaczego warto się na nie zdecydować, mówi Michał Banasiński z Perfect View Photo&MUA. – Sesja plenerowa to moment, kiedy skupiamy się już tylko na Młodej Parze. To wówczas mamy czas na to aby dopracować kadry, a za razem pozwolić im na bycie w pełni sobą. Reportaż i stres w dniu ślubu często nie daje takiej swobody działania. Staramy się rozmawiać z naszymi Parami, zanim rozpoczniemy zdjęcia. Ustalamy, co jest dla nich dobre pod względem fotograficznym, mówimy o swoich oczekiwaniach, bacznie obserwujemy i niemal zmuszamy ich aby nastawili się do sesji pozytywnie.

zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA

I jak dodaje Lidia Banasińska, drugi fotograf i wizażystka z Perfect View Photo&MUA, nie oznacza to, że sesje przeznaczone są dla ludzi, których ciągnie przed obiektyw aparatu. – Wiadomą rzeczą jest, że stają przed nami ludzie, którzy niekoniecznie lubią być fotografowani. Duży odsetek Młodych Panów robi to tak naprawdę tylko dla swoich żon. A jednak staramy się ich przekonać, że to może być dobra zabawa oraz, że efekty jakich oczekują, są uzależnione od naszej wspólnej pracy. Zazwyczaj nam się to udaje i to właśnie te zdjęcia później zdobią wnętrza ich domów. To tylko pokazuje, że, o ile reportaż ślubu ma być z założenia rejestracją najważniejszych dni w życiu, o tyle sesje są prezentem Młodych Par dla nich samych. Często zdjęcia są szalenie intymne w swoim pięknie i wzajemnym skupieniu zakochanych ludzi. Ta głębia uczuć niczym nie rozbita i skoncentrowana staje się najlepszym zobrazowaniem bliskości i ciepła panującego między małżonkami.

zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA

Jednak ciągle stoimy przed wyborem sesji narzeczeńskiej i poślubnej. I tu wybór jest naprawdę ciężki, bo każda z tych dwóch opcji ma wiele plusów. Choć dla Michała Banasińskiego, sesja narzeczeńska jest gwarantem dobrej współpracy w dniu ślubu.Sesja narzeczeńska to przełamanie lodów. Poznajemy się dzięki temu lepiej, Młode Pary widzą jak pracujemy, a po wszystkim mają już w dłoniach pierwsze efekty naszej współpracy. Zdarza się, że otrzymujemy po sesji duży kredyt zaufania. Pozwala to niejednokrotnie na realizację pomysłów na jakie nie zdecydowaliby się, gdybyśmy nie mieli już za sobą sesji narzeczeńskiej. Uważamy, że to doskonały trening dla Młodych przed dniem ślubu, obycie się z obiektywem w bliskim otoczeniu, a dla nas doskonała okazja aby poznać ich dobre strony pod kontem fotografii.

Jednak w kwestii doboru odpowiedniego pakietu fotograficznego nic nie jest białe lub czarne. Sesja plenerowa ma równie wiele zalet, jak sesja narzeczeńska. Przede wszystkim oznacza, że Młoda Para znów ma możliwość stylizacji zbliżonej do tej idealnej z dnia ślubu. – Możemy pokusić się o inne uczesanie, bukiet, makijaż, a nawet całą stylizację. Często na plenery ślubne wyjeżdżamy z Młodą Parą w jakieś ciekawe miejsca. Nierzadko są to zarówno dla nich jak i dla nas nowe odkrycia. Mamy do dyspozycji cały dzień, więc także łatwiej jest zadbać o dobre światło podczas zdjęć – to zdecydowana przewaga sesji poślubnej nad minisesją w dniu ślubu.

zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA
zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA

Jeśli już zdecydowaliście się na sesję, czy to narzeczeńską, czy poślubną, warto zadbać o odpowiedni entourage. Bo choć Młoda Para jest zdecydowanym bohaterem fotografii, tło odgrywa tu równie ważną rolę. Poza pięknymi kadrami ważny jest również komfort Młodej Pary, tłumaczy Michał z Perfect View Photo&MUA. – Nie każdy może sobie pozwolić na plener miejski, gdyż są osoby, dla których obecność obcych będzie bardzo krępująca. Inni nie odnajdą się na łonie natury. Ważne jest też dla nas aby wybrane miejsce dobrze komponowało się ze stylizacją ślubną i ogólnym klimatem wesela. Jeśli zakładamy styl rustykalny, fajnie będzie kontynuować ten temat podczas pleneru, zamiast umieszczać Parę w pałacowych wnętrzach. Fajnie, jeśli całość tworzy spójną historię. 

Tyle o teorii. Jeśli jednak chodzi o konkrety, często na forach dla Panien Młodych pojawiają się pytania, jakie miejsce na sesję wybrać. Jeśli nie macie swojego wymarzonego miejsca, nie znacie takiego, w którym widzicie się podczas sesji zdjęciowej, zawsze możecie liczyć na pomoc Waszego fotografa. – Często jest tak, że Pary nie do końca mają pomysł na swój plener, dlatego staramy się je lepiej poznać. Szukamy rzeczy, które ich łączą, miejsc, które są dla nich ważne. Kiedyś pojawiła się u nas taka Para. Nie mieli pomysłu na siebie, ale wiedzieliśmy, że na początku znajomości namiętnie chodzili do kina. Zaproponowaliśmy im sesje w kameralnym poznańskim kinie i był to strzał w dziesiątkę.  Bywa, że przedstawiamy kilka propozycji i na ogół udaje nam się wspólnie znaleźć miejsce, w którym będą się czuli dobrze – opowiada Lidia Banasińska.

zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA
zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA

Jednak podobnie jak przy samej organizacji ślubu, tak i w przypadku sesji zdjęciowych panują pewne trendy, które wyznaczają kolejne sezony. Dziś większość fotografów odchodzi od kolejnych sesji mocno pozowanych. Im więcej naturalnych zachowań, tym lepiej. To znowu podkreśla rolę, jaką odgrywa komfort w doborze odpowiedniego miejsca i otoczenia. – Często Pary wybierają miejsca, w których widzieli już ładnie zrealizowane sesje. My staramy się nastawić na ich indywidualność. Podkreślamy to już na pierwszym spotkaniu. Dlatego też rzadko robimy kilka sesji w tym samym miejscu, a nawet jeśli, to staramy się, aby każda z nich była inna, wyjątkowa, jak nasi Klienci – mówi ekspert Perfect View Photo&MUA.

zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA

Są też takie miejsca, którym blisko do określenia „uniwersalne”, które możemy znaleźć w każdym zakątku Polski i świata. Są to zdecydowanie przestrzenie miejskie i szeroko rozumiana natura. Właśnie ta natura jest bliska sercu ekipy Perfect View. – Mieszkamy w lesie, więc jest to zrozumiałe. Ale lubimy także miejskie klimaty. Zwłaszcza, jeśli możemy zawalczyć o dobre światło. Ostatnio pomysł na sesję narzeczeńską w pociągu narodził się podczas podróży. W zasadzie nie ma dnia, w którym nie widzielibyśmy fajnego miejsca, które można by wykorzystać. Robiliśmy już sesje w oborze, na cmentarzu, na dworcu kolejowym. Nie boimy się też sesji stylizowanych – tłumaczy Banasińska, bo każda przestrzeń ma swój urok, który można dostrzec po odpowiednim skadrowaniu i przychylnym spojrzeniu, a przede wszystkim przy gruntownym przygotowaniu do sesji.

zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA
zapiszPerfect View Photo&MUA
Perfect View Photo&MUA

A przygotowania w tej kwestii są równie ważne jak pieczołowicie przygotowywane są stylizacje do wielkiego dnia ślubu. – Młode Pary miesiącami szykują się do dnia ślubu. Pieczołowicie wybierają każdy dodatek, fryzurę i makijaż. Zależy nam aby podobnie traktowały sesję poślubną. Oczywiście możemy pozwolić sobie tutaj na większy luz, ale dobrze wykonany makijaż fotograficzny, fryzura czy żywe kwiaty, naprawdę wnoszą bardzo wiele – uprzedza wizażystka. Ułatwieniem dla Młodych Par jest z pewnością rozszerzenie usług Perfect View, choćby o profesjonalny makijaż. – Pod tym względem nasze Pary mogą liczyć na profesjonalne usługi wizażowe, które niejednokrotnie świadczymy także w plenerze. Dodatkowo nawiązaliśmy współpracę z florystką, która przygotowuje nam piękne bukiety i wianki do sesji, a czasem nawet całe aranżacje. Myślimy, że to dużo ułatwia. Dzięki temu Młode Panie czują się komfortowo, wiedząc, że wyglądają pięknie, a co za tym idzie łatwiej im pewnie pozować przed obiektywem. A my… my mamy dobre zdjęcia – podsumowuje Lidia Banasińska z Perfect View Photo&MUA.

Skontaktuj się z firmą, o której mowa w tym artykule.

Perfect View Photo&MUA Fotograf ślubny

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!