Prawosławny ślub i wesele Gosi i Daniela

Mimo, że wyznawców wyznania prawosławnego jest w Polsce relatywnie dużo, rzadko słyszy się o ślubach prawosławnych. Z tego też względu, niezmiernie miło nam zaprosić na relację z prawosławnego ślubu i wesela, którego głównymi bohaterami byli Gosia i Daniel, a fotorelację przygotował Marcin Dryl.

Przygotowanie do wesela

Ciężko zakreślić dokładnie ramy czasowe przygotowań. Wesele odbyło się w maju i można powiedzieć o efekcie kuli śniegowej. Zaraz po decyzji o ślubie zadowoliliśmy się „zaklepaniem” sali weselnej i porządnego zespołu. Później było spokojnie, jakieś cztery, pięć miesięcy przed weselem zaczęliśmy o nim nie tylko myśleć, ale i coś robić i w efekcie ta kula urosła do wielkich rozmiarów – ostatni okres był już kompletnie podporządkowany weselu.

Przygotowania do ślubu. Fot. Marcin Dryl

Plusy przygotowań? Uświadomiliśmy sobie jak dużo potrafimy zrobić pod presją czasu i jak świetnie potrafimy być zorganizowani – to na pewno przyda się w małżeństwie, zwłaszcza kiedy pojawią się dzieci. Dużo frajdy sprawiło nam też zapraszanie gości – do większości staraliśmy się dotrzeć osobiście. Spotykaliśmy się zawsze z ciepłym przyjęciem i odnowiliśmy wiele kontaktów, nawet z  osobami, które z różnych przyczyn nie mogły się potem pojawić na ślubie.

Ślub się w cerkwi w Drohiczynie.

Oglądając zdjęcia można sobie wyobrazić, jak emocjonalne -niemal teatralne- jest to wydarzenie. Para bardzo miło mówi o batiuszce (prawosławny ksiądz, dosłownie „ojczulku”) który był niesamowicie pomocny i przy wszelkich, niewielkich zresztą formalnościach przed ślubem, jak i podczas ceremonii. Zdjęcia z tego wydarzenia są niezwykle piękne i majestatyczne, prawda?

Ceremonia ślubna w cerkwi Fot. Marcin Dryl
Ślub prawosławny. Fot. Marcin Dryl
Fot. Marcin Dryl
Fot. Marcin Dryl
Fot. Marcin Dryl
Fot. Marcin Dryl
Cerkiew w Drohiczynie Fot. Marcin Dryl

Wesele

Specjalnie na ślub nauczyliśmy się tańczyć – trafiliśmy na świetnego nauczyciela, Marcina Skrzecza. Lekcje tańca kosztowały nas sporo wysiłku, ciężko było się czasami zmobilizować by jechać wieczorem na lekcję przez pół Warszawy, ale warto było –  w połowie pierwszego tańca kompletnie pomyliliśmy się co do przygotowanego układu, ale dzięki wykorzystaniu kroków których się nauczyliśmy, wybrnęliśmy z tego z gracją.

Pierwszy taniec ślubny. Fot. Marcin Dryl

Wesele było średniej wielkości – niewiele ponad 100 osób. Jednym z powodów, dla którego wesele było właśnie w Drohiczynie- miejscowości skąd pochodzi Pan Młody- był skład gości – duża część rodziny Gosi mieszka w Stanach i nie było wiadomo czy będą obecni na weselu, podlaska reprezentacja rodziny Daniela była o wiele liczniejsza. Tak więc powód pragmatyczny- oprócz ślubu w cerkwi- zadecydował o miejscu wesela.

Wesele w Drohiczynie Fot. Marcin Dryl
Fot. Marcin Dryl
Fot. Marcin Dryl

Pod względem wiekowym goście mieli od lat 2 do 92 i myślę, że wszyscy bawili całkiem- całkiem. Tu wspomnę jeszcze o czymś pewnie oczywistym, ale chyba nigdy o tym za wiele przypominania – ceremonia zaślubin jest najważniejsza dla młodych, natomiast wesele jest dla gości. Tak więc na pewno ważne, i oczywiście przyjemne, jest dbanie o nich – zamienienie choć kilku słów czy taniec z dawno nie widzianą ciocią czy wujkiem.

Fot. Marcin Dryl
Fot. Marcin Dryla
Fot. Marcin Dryl

Wesele na pewno się udało, świadczy o tym chociażby to, że zaczęło się w piątek (podlaska prawosławna tradycja to śluby w piątki albo w niedziele, soboty są bardzo rzadkie) a ostatni goście wyjechali w poniedziałek po południu, biorąc „kacowe” w pracach. Więc na pewno sprawdzili się nam goście– i ci co byli tylko pierwszego dnia i co dotrwali do poniedziałku. Chyba właśnie goście i to jak się bawią, świadczy o wyjątkowości wesela.

Fot. Marcin Dryl

Poza tym staraliśmy się dodać wiele szczegółów większych i mniejszych jak zaprojektowane przez koleżanki Gosi oryginalne etykiety na domowe alkohole, właśnie te alkohole (kilka wyśmienitych gatunków- no, powiedzmy szczerze- bimbru, za które dziękujemy Rodzicom!!), dobór pierwszego tańca – żaden tam walc angielski tylko trochę weselej, piosenka zespołu Right Said Fred, jednorazowe aparaty fotograficzne dla gości czy jako niespodzianki dla gości- żelki (Panna Młoda jest od nich uzależniona, o czym wielu z gości doskonale wiedziało) – to wszystko wymagało trochę zachodu i inwencji własnej, ale znowu – warto było.

Na weselu nie brakowało tradycyjnych zabaw, którym przygrywał świetny zespół Master Dance z Białegostoku. Na wyróżnienie zasługuje także obsługa domu weselnego.

Fot. Marcin Dryl

Strój Państwa Młodych

Tu akurat sprawa była prosta – Gosia miała dokładne wyobrażenie na temat sukienki i w końcu znalazła salon gdzie udało jej się taką uszyć i to w całkiem promocyjnej cenie. Pomarańczowy jako kolor przewodni, to również pomysł Gosi – jej ulubiony kolor.

Fot. Marcin Dryl

Ja natomiast skorzystałem z poleconego salonu pana Tomka na warszawskim Nowolipiu – pełny profesjonalista. Wahałem się między smokingiem a garniturem, wygrały po raz kolejny względy praktyczne, niestety królowe belgijska i angielska coraz rzadziej odwiedzają Polskę i byłoby mniej okazji do wykorzystania smokingu 🙂

 Kto pomógł w organizacji ślubu i wesela?

Oprócz oczywiście naszego wysiłku najwięcej zawdzięczamy rodzicom, którzy przez kilka miesięcy poprzedzających wesele pomagali nam organizacyjnie z Drohiczyna i Ostrołęki. Gosi mama jest mistrzynią Internetu, cały czas zasypywała nas linkami, zdjęciami i propozycjami jak jeszcze możemy wzbogacić całą uroczystość. Nasi rodzice maja ze sobą bardzo dobry kontakt, w ostatnich tygodniach przed weselem zjednoczyli siły i przejęli od nas dużą część obowiązków w Drohiczynie (my oboje pracujemy i mieszkamy w Warszawie). Dodatkowo, bardzo pomocni byli  znajomi, którzy okazali się też olbrzymim źródłem wiedzy o ślubach. To dzięki poradom znajomych wybraliśmy sprawdzony zespół, filmowca oraz dowiedzieliśmy się (już po jego wybraniu), że nasz fotograf- Marcin Dryl–  jest cenionym fachowcem, który sprawdził się na kilku innych weselach znajomych.

Fot. Marcin Dryl

Nasza rada – jak najwięcej korzystać z doświadczeń innych a także nie bać się prosić o pomoc sprawdzonych znajomych – zwłaszcza tych, którzy własne wesele mają już za sobą, wiedzą jaki stres i presja czasowa może temu towarzyszyć.

Fotografia ślubna: Marcin Dryl (wizytówka w katalogu Zankyou)
Kamerzysta ślubny: PP video
Suknia ślubna: Royal Splendor
Garnitur ślubny: Salon Tylko Ona 

Dziękujemy Parze Młodej za relację ślubną i życzymy dużo szczęścia!Zespół Zankyou


Jeżeli Ty także chcesz zamieścić swoją historię ślubną na Zankyou, napisz do nas!

Więcej informacji o

Skomentuj artykuł

Ślub w plenerze, przy dzwiękach skrzypiec oraz wesele w Zagrodzie. Wspaniałe połączenie. Nie przegap!
Ślub w plenerze, przy dzwiękach skrzypiec oraz wesele w Zagrodzie. Wspaniałe połączenie. Nie przegap!
Uwagę zwracają te zdjęcia, któe są utrzymane w czarno-białej kolorystyce. One znowu mają w sobie wielką elegancję i styl. Są bardzo szykowne. Nie sposób od nich oczy oderwać. Cała ta sesja jest wyjątkowa.
Wyjątkowo piękny ślub i wesele Alicjii i Andrzeja w Szczecinie! Sprawdź!
Wyjątkowo piękny ślub i wesele Alicjii i Andrzeja w Szczecinie! Sprawdź!
Zakochaj się już dziś w tej wyjątkowej historii miłosnej. Gdy myślę o Alicji i Andrzeju do głowy przychodzą mi najpiękniejsze piosenki o miłości. Ich historia miłosna mogłaby zainspirować nie jednego artystę.
Just Married
Przepiękne wesele Oli i Jarka w stylu rustykalnym - ach co to był za ślub!
Więcławice Stare, to malutka wieś położona w województwie małopolskim, powiecie krakowskim. To właśnie tam odbyła się ceremonia zaślubin i wesele, niesamowicie roześmianej pary - Oli i Jarka.

Stwórz za darmo, za pomocą dwóch kliknięć, najpiękniejszą stronę na swój ślub.

100% dostosowanie do Twoich potrzeb Zobacz więcej projektów >

Pracujesz w branży ślubnej?
Jeśli masz firmę lub jesteś profesjonalistą z branży ślubnej, Zankyou oferuje Ci możliwość umieszczenia reklamy swoich usług na naszej stronie internetowej dla tysięcy Par Młodych organizujących swój ślub w 23 krajach. Więcej informacji