Powitanie Młodej Pary - jak powinno wyglądać?

Powitanie Młodej Pary po uroczystości zaślubin to niezwykle uroczysty moment. Jak jednak powinno wyglądać powitanie Państwa Młodych? Spieszymy z odpowiedzią!

Powitanie Młodej Pary - jak powinno wyglądać?
  • Zwyczaje
  • Polska

Powitanie Młodej Pary po uroczystości zaślubin to niezwykle uroczysty moment. Bowiem to właśnie wtedy goście weselni mogą powitać Parę Młodą w roli świeżo upieczonych małżonków. Towarzyszy tej chwili wielka radość i podniosła atmosfera. Jak jednak powinno wyglądać powitanie Państwa Młodych? Spieszymy z odpowiedzią!


Przyjazd Pary Młodej

Publikacja

Przyjazd Pary Młodej do sali weselnej powinien zostać zorganizowany w taki sposób, by Nowożeńcy przyjechali jako ostatni. W sali powinni czekać zgromadzeni rodzice i goście weselni i wspólnie witać Nowożeńców. Jest to na tyle istotna kwestia, że powinna zostać dostatecznie wcześnie zaplanowana. Nie ma nic gorszego, jak wejście Pary Młodej na salę, na której nie ma gości. Wytypujmy jedną, konkretną osobę, która będzie odpowiedzialna za dostatecznie sprawne pojawienie się gości weselnych na sali, tak, by zwarci i gotowi witali Parę Młodą. 

Chleb i sól

Powitanie chlebem i solą to stara, polska tradycja, która sięga swoją historią wielu lat wstecz. Wiele Par Młodych nie wyobraża sobie bez niej rozpoczęcia weselnej zabawy. Chlebem i solą witają rodzice Pary Młodej lub obsługa restauracji. Wszystko zależy od tego, na jaką formę się zdecydujemy. Jeśli Parę Młodą witają rodzice, to taca z reguły trzymana jest przez mamy Nowożeńców, które wspólnie mówią zdanie o tym, by Młodym nie zabrakło w życiu i chleba i soli. Po skosztowaniu kawałka chleba z solą następuje moment wypicia kieliszka wódki. W jednym z kieliszków z reguły znajduje się woda. Tradycja bowiem mówi, że ten, kto wybierze wódkę będzie rządził w domu.

Wejście Pary Młodej na salę weselną

Dawnym zwyczajem jest to, że Pan Młody przekracza próg sali weselnej trzymając żonę na rękach. Zwyczaj wnoszenia żony do domu jest związany z symbolicznym przeniesieniem jej przez próg, aby później zawsze lekko go przekraczała i każde wejście do domu było tak przyjemne. Ma to też symbolizować gotowość małżonka do opieki nad żoną i niesienia jej wszelkiej pomocy. Duża część Par Młodych decyduje się jednak na klasyczne wejście na salę weselną, trzymając się po prostu za ręce. Towarzyszy tej chwili uroczysta zapowiedź Pary Młodej przez orkiestrę lub DJ’a tak, by wszystkie oczy gości były skierowane właśnie na Parę Młodą.

Toast szampanem

Po wejściu Pary Młodej na salę weselną następuje uroczysty toast. Wszyscy goście weselni otrzymują kieliszek szampana chwilę przed przyjazdem Pary Młodej. Nowożeńcy stają w środku okręgu, otrzymują swoje kieliszki z szampanem, a goście weselni rozpoczynają śpiewanie „Sto lat”. Po zakończeniu śpiewania następuje wypicie trunku i uroczyste zbicie kieliszków przez Państwa Młodych. Kolejny moment to wspólne sprzątanie zbitych kieliszków, co ma symbolizować podział ról domowych.

Po uroczystym powitaniu Pary Młodej można zasiąść na swoich miejscach przy stole i bawić się wspólnie do białego rana! Przyjazd Pary Młodej na salę weselną i uroczyste powitanie przez gości to niewątpliwie bardzo ważny element ślubu i wesela. 

 

Publikacja

Nie chcesz przegapić najnowszych newsów o trendach ślubnych?

Zapisz się do naszego newslettera

Skomentuj artykuł

Lista ślubna Zankyou! Odbierz 100% swoich prezentów w gotówce!